Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
plata TVA in UK / Romania - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

plata TVA in UK / Romania

4 replies to this topic

#1 smartcom

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 18 February 2020 - 09:06 AM

O firma din Romania neplatitoare de TVA achizitioneaza marfa din UK si o vinde tot in UK prin intermediul internetului.

Marfa nu ajunge in Romania, pleaca de la furnizorul din UK direct acasa la clientii din UK.

La achizitie se plateste TVA catre statul UK.

Intrebarea mea este cum se procedeaza cu TVA-UL la vanzare? Se vinde marfa cu sau fara TVA in UK, avand in vedere ca firma din Romania este neplatitoare de TVA.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 February 2020 - 12:18 PM

Dupa parerea mea, societatea din UK ti-a facturat corect cu TVA, tranzactia fiind considerata una locala fiindca bunurile nu parasesc teritoriul UK (nu au transport intracomunitar), deci nu este impozabila in Romania (adica tu platesti TVA de UK pe care firma furnizoare il da mai departe la statul englez, nu celui roman).
Tot locala dpv al TVA este si tranzactia urmatoare catre clientul final din UK si tot pt ca marfa nu paraseste teritoriul UK. Operatiunea ramane tot neimpozabila in RO dpv al TVA, astfel ca vei factura fara tva.

Baza legala : Normele metodologice de aplicare a art. 275 alin. (1) lit. c ) din Codul fiscal:

(3) Conform art. 275 alin. (1) lit. c) din Codul fiscal, locul livrarii este locul unde bunurile sunt puse la dispozitia cumparatorului, in cazul in care bunurile nu sunt transportate sau expediate. In categoria bunurilor care nu sunt transportate sau expediate se cuprind bunurile imobile, precum si orice alte bunuri mobile corporale care, desi sunt livrate, intre vanzator si cumparator nu exista relatie de transport.

ATENTIE : Chiar si dupa Brexit, in per. de tranzitie de pana la 31.12.2020 UK se va comporta in relatiile vamale si de TVA ca membra a UE, deci achizitiile facute incepand cu 01.02.2020 urmeaza aceleasi reguli ca pana acum. Prin urmare, pragul anual de 10.000 euro la achizitie se aplica in continuare si depasirea lui impune inregistrarea firmei tale cu cod special de TVA (inainte de a derula tranzactia care duce la depasirea sumei) valabil DOAR pt operatiunile intracomunitare.

Alte pareri, va rog ? :smile:




#3 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 18 February 2020 - 06:11 PM

Alte pareri ar fi ca trebuie sa se inregistreze dpv al TVA in UK, dar acolo sunt altele plafoanele de la care e obligatorie inregistrarea.
In UK plafonul este de 70000 GBP
https://europa.eu/yo...finalconsumer-1



#4 smartcom

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 19 February 2020 - 09:43 AM

am inteles...cred ca cel mai bine ar fi sa imi fac un LTD(SRL IN UK) in UK si scap de grijile cu TVA in Romania etc...



#5 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 19 February 2020 - 12:56 PM

Nu e obligatoriu, dar poate fi mai simplu, asa e.
Firma din Romania se poate inregistra dpv al TVA in UK. Ce implicatii vor mai fi in legatura cu Brexit-ul, cine stie...






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL