Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CASS pt DU 2020 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


CASS pt DU 2020

pfa contributii sanatate cass cas impozit declaratia unica 2020 2019 pensii
24 replies to this topic

#1 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 February 2020 - 01:03 PM

Pentru anul 2019 persoanele fizice datorează contribuția de asigurări sociale de sănătate dacă au realizat venituri cumulate de peste 24.960 lei, adica peste plafonul de 12 salarii minime brute pe țară, din următoarele surse:
• venituri din activități independente;
• venituri din drepturi de proprietate intelectuală;
• venituri din asocierea cu o persoană juridică;
• venituri din cedarea folosinței bunurilor;
• venituri din activități agricole, silvicultură și piscicultură;
• venituri din investiții și din alte surse.

Dacă în anul 2019 persoana fizică a realizat cumulat venituri peste plafonul de 24.960 lei (adica salariul minim de 2.080 lei x 12 luni) sau nr. luni de activitate x 2.080 lei, atunci va datora o contribuție de 2.496 lei, adica 10% cota CASS x nr. luni de activitate x 2.080 lei.
Pentru cei care încasează venituri din dividende se ia în calcul plafonul pentru întreg anul calendaristic, indiferent de luna în care au fost încasate dividendele de către asociați/acționari.
Persoanele fizice au obligația să depună declarația unică pentru anul 2020 (SECȚIUNEA 2 de la Capitolul II referitoare la CASS) dacă estimează că vor realiza venituri, din sursele menționate mai sus, peste plafonul de 12 salarii minime brute, adica 26.760 lei sau (nr. luni de activitate x 2.230 lei).
Contribuția pentru anul 2020 pentru întreg anul va fi de 2.676 lei.
Persoanele fizice care estimează venituri sub plafon sau cele care nu estimează venituri pot opta pentru plata CASS prin depunerea declarației unice și vor datora contributia calculata la numai 6 luni, adica 1.338 lei (10% x 2.230 lei x 6 salarii).



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 March 2020 - 03:07 PM

Sesiune online ANAF, din 27.02.2020

Intrebare : Buna ziua. In declaratia unica in sectiunea Venituri realizate pentru încadrarea ca plătitor de CASS la 1.1.Venit din activităţi independente despre ce fel de venit este vorba? Net sau brut?. Iar pentru Baza anuală de calcul a CASS, in functie de ce alegem Nr. luni 6 sau 12 ?
Activitatea e inceputa in 2012, sistem real. Estimez ca voi depasi plafonul.
Multumesc

Raspuns : Agenția Națională de Administrare Fiscală : Daca realizati venituri din activitati independente in sistem real atunci trebuie sa depuneti declaratia unica in care sa completati cap I cu venitul realizat si cap II completat corespunzator. Daca in anul 2020 depasiti plafonul de 26.760 lei atunci veti plati la nivelul acestuia.
____________________________________________________

Intrebare : pfa -cu venituri din profesie libera infiintar in luna august 2019 are total venituri de 20.000 de lei. sub plafonul anual de 24960 lei.\cas ul se calculeaza proportional ok, insa la sanatate nu se poate completa proporional, doar 6 luni sau un 1an. datoreaza pfa ul sanatate pentru 2019 si daca da pe ce perioada?

Raspuns : Agenția Națională de Administrare Fiscală Va rugam sa aveti in vedere si art 174 alin. (17) din Codul fiscal care prevede urmatoarele: ,,În situația în care persoanele fizice au estimat pentru anul curent un venit net anual cumulat din una sau mai multe surse și/sau categorii de venituri, mai mic decât nivelul a 12 salarii minime brute pe țară, iar venitul net anual cumulat realizat este cel puțin egal cu nivelul a 12 salarii minime pe țară, în vigoare în anul pentru care se datorează contribuția, acestea datorează contribuția de asigurări sociale de sănătate la nivelul a 12 salarii minime pe țară și au obligația depunerii declarației prevăzute la art. 122, până la data de 15 martie inclusiv a anului următor celui de realizare a veniturilor, în vederea definitivării contribuției de asigurări sociale de sănătate,,.

Raspuns user : se recalculeaza plafonul si la CASS vezi Codul fiscal art 174 (13). Tocmai de aceea rectificarile la contributii se fac pe formularul de anul trecut cu bifa la rectificativa la CAP II ( unde se face recalcularea plafonului )

Intrebare : .. nu poti sa depui in declaratie plafonul recalculat la sanatate, am sunat la asistenta contribuabili si au zis ca la sanatate nu se recalculeaza, doar la pensie, ca este plafon anual si se plateste intreaga suma, de asta vreau o confirmare de la ei. in ceea ce priveste in DU de anul trecut, clienta nu a depus deloc declaratie unica.
In decl de anul acesta ca nu poti sa treci alta valoare, doar 6 luni si 12 luni, am sunat la asistenta si au facut cu mine in telefon si au vazut ca asa e, mi au zis sa aleg 6 luni.....
Deci musai sa depuna declaratia aia de anul trecut, si dupa sa o depuna finala pe asta.

Raspuns user : da si pe asta de anul acesta nu mai bifeaza la CAS si CASS pt 2019 pt ca deja au fost declarate prin rectificarea facuta.




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 March 2020 - 03:52 PM

Intrebare : Venituri din activ independente, in sistem real, venit net sub plafon - suma platita pt CASS este de 1338( adica jumatate, aferent 6 luni)?

Raspuns : Agenția Națională de Administrare Fiscală : Sa intelegem ca persoana a optat pentru plata CASS pentru anul 2020, caz in care este corect.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 March 2020 - 01:09 PM

Intrebare : Buna ziua...daca in 2019 s au estimat venituri din activ ind in sist real peste plafonul celot 12 salarii minime...si implicit a estimat CAs si Cass ....acum cand se depune declaratia cu realizatul ....venit peste plafon ...la Cas si Cass reiau sumele sau raman cele declarate prin estimativa? Sunt zvonuri ca se vor dubla sumele daca completam cas si cass atat la estimat cat si la realizat. Multumesc

Raspuns alt contribuabil : nu se mai reiau ( fara bifa la CAS si CASS la CAP I din declaratia noua )
___________________________________________________

Intrebare: Pentru cazul contributiilor declarate ptr CASS- este necesar sa informam ulterior (pe email sau direct la ghiseu) CASMB sau ANAF transmite direct situatiile catre CNAS si CNAS catre subordonate, respectiv CASMB? ANAF transmite AUTOMAT situatiile catre CNAS (care transmite subordonatelor, CASMB ptr Buc) in cazul sumelor declarate ptr CASS?

Raspuns : Agenția Națională de Administrare Fiscală Informatiile din Declaratia unica privind impozitul pe venit si contributiile sociale datorate de persoanele fizice, pentru anul 2019/2020, se transmit catre CNAS.



#5 simona_i_ro

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 June 2020 - 01:15 PM

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarele spete:

1.Un pfa care a anticipat pentru 2019 un venit mai mare decat 12 salarii minime pe economie, iar realizatul a fost mai mic de 12 salarii minime cum trebuie sa procedeze cu declaratia unica in privinta CAS si CASS.
Mentionez ca in 2019 a fost si salariat din luna aprilie.

2.La calculul plafonului de 12 salarii minime pentru incadrarea la plata CASS / CAS, se tine cont doar de venitul net aferent anului 2019 (venituri 2019 - cheltuieli 2019) sau si de pierderea reportata din 2018?

Multumesc!



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 June 2020 - 02:16 PM

Pt activitatile independente impuse in sistem real se calculeaza venitul net recalculat prin deducerea din venitul net realizat in cursul anului fiscal incheiat, a pierderilor fiscale inregistrate in anii anteriori, dar nu mai vechi de 7 ani.
Atentie : Venitul net anual recalculat se determina pe fiecare sursa de venit prin deducerea din venitul net anual a pierderilor fiscale din aceeasi sursa pentru anul fiscal de impunere.
La pierderea fiscala nu se adauga / nu se includ cheltuielile cu contributiile sociale, adica CAS si CASS, ele urmand a fi evidentiate separat in DU.

Declaratia unica, la capitolul 1, are rubrica pentru raportarea pierderilor necompensate din anii anteriori.

Referitor la 2019 :
  • In DU 2020 se definitiveaza veniturile si darile pt 2019, asa ca declari dupa cum ai obtinut, indiferent ce ai estimat anterior. Nu-ti fa griji, nu-i nicio pbl daca exista diferente (+/-). O singura pbl poate fi daca ai achitat in avans CAS fiindca nu ti se mai restituie (acum esti sub plafon si nu mai datorezi CAS), e bun-platit si se va lua in calcul la pensia ta asa cum l-ai achitat.
  • Pt impozitul pe venit se tine cont de pierderea fiscala (impozitul se aplica la venitul net recalculat), dar nu si pt calculul plafonului aferent CASS, CAS unde se foloseste venitul net.
  • Faptul ca ai fost si salariata nu are importanta decat daca ai fi obtinut venituri din drepturi de proprietate intelectuala (erai scutita de CASS pt veniturile din drepturi de autor); altfel, referinta este doar plafonul de 12 salarii minime.
  • Avand venituri nete sub plafon, esti scutita de CAS si CASS, dar te poti asigura optional. Daca nu te asiguri la CAS, nu vei avea vechimea respectiva si poate ca nu te intereseaza aspectul, insa te sfatuiesc sa te asiguri optional la CASS si vei plati doar 1/2 din val. anuala, adica pt un plafon injumatatit = 6 luni, deci 1.248 lei - asta daca nu cumva ai achitat anticipat CASS la 12 sal. minime atunci cand ai estimat venituri peste plafon. Daca ai achitat deja, iti poti recupera banii in cazul in care nu ai alte datorii catre stat, altfel Fiscul face compensarea cu ele fara permisiunea ta.
  • Daca pt anul trecut nu te mai asiguri (te lasa legea sa o faci, avand venituri sub plafon), dar deja ai primit prestari de sanatate in sistemul de stat este f posibil ca ele sa ti se impute, tu in final nemaifiind asigurata in sistem asa cum ai declarat anterior prin DU depusa in 2019 cand ai estimat veniturile peste plafon si implicit asigurarea CASS prin care ai intrat in SIUI (Sistemul Informatic Unic Integrat al Casei Nationale de Asigurari de Sanatate). Adica exista acest risc in functie de situatia ta concreta. Cu alte cuvinte, trebuie sa vezi daca statul a platit ceva (si cam cat) pt tine considerandu-te asigurata ca pacient, cand de fapt nu ai mai fost. De aceea eu spun ca daca ai beneficiat de servicii medicale de stat mai consistente (consultatii/ analize/ investigatii/ tratamente gratuite, retete compensate,etc ...), cel mai sigur e sa te asiguri prin optiune la plafonul de 6 luni si sa platesti, ca sa nu te trezesti ca trebuie sa achiti apoi serviciile medicale din anul trecut, inclusiv faptul ca ai avut medic de familie caruia i se plateste, de asemenea, o suma fixa "per capita" de pacient aflat pe lista sa, chiar daca pacientul nu i-a trecut pragul tot anul. Acum, desigur ca este utila o estimare a eventualelor costuri fiindca daca n-ai avut nevoie de medic, atunci este posibil ca decontarea sa te coste mai putin decat asigurarea de 1.248 lei, adica sa fie numai suma aceea lunara per capita, deci pana la urma e vb de o optimizare a costurilor. Medicul de familie nu pateste absolut nimic daca nu te mai asiguri pe 2019 fiindca la acel moment te gasea asigurata in SIUI pe baza DU 2019, dar tu probabil ca va trebui sa decontezi in curand eventualele servicii medicale taxabile primite in 2019 - cele de urgenta raman gratuite chiar daca pacientul nu este asigurat. Daca te intereseaza sa faci aceasta optimizare, cred ca informatiile cele mai sigure le poti obtine la Casa de sanatate de care apartii.
:smile: Bafta multa !



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 June 2020 - 01:27 PM

pt Simona :smile: si altii interesati,

Am editat mesajul anterior, dupa ora ultimului tau click Simona, acum e mai detaliat.



#8 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 June 2020 - 09:12 AM

Buna ziua, pentru PFA sistem real, venit net realizat in 2019 sub plafon, s-a platit CASS prin optiune (6*2080*10%=1248lei) in anul 2019. DU 2020 nu s-a depus pana acum. Am bifat Declaratie pentru bonificatie art148 si art.180 si suma platita la CASS, 1248 lei, imi apare atat la cap.I.5.1 cat si la I.5.2 , cu bonificatia pentru CASS aplicata automat de fiecare data. Este corect sa apara la ambele capitole? Multumesc



#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 June 2020 - 11:17 AM

Daca bifezi numai Declarație pentru aplicarea bonificației în cazul contribuabililor care au optat pentru plata
contribuției de asigurări sociale sau a contribuției de asigurări sociale de sănătate potrivit art.148 alin.
(3), respectiv art.180 din Codul fiscal iti apare numai I.5.2

Te rog sa-mi spui daca ai reusit s-o depui si in ce forma. :smile:



#10 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 June 2020 - 01:46 PM

Multumesc pentru raspuns. Nu am depus inca declaratia, dar am reusit sa ``prind`` Asistenta Contribuabililor de la ANAF si am urmat instructiunile primite. Bifa la ``bonificatie cu art.146 si 180``, la I.5.1. se completeaza doar impozitul pe venit iar la I.5.2. se completeaza doar CASS , bonificatiile se aplica automat. La mine se completa CASS si la I.5.1. si nu puteam sterge deoarece cand treceam 0 imi aparea mesajul: suma 1248 sau 2496, trebuia sters cu tasta ``delete``, astfel incat sa nu apara cifre.
Curios este faptul ca se valida si cu CASS la ambele capitole, dar nu stiu daca recipisa ar fi avut erori.



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 June 2020 - 02:31 PM

Eu am incercat sa o fac cu ambele bife, dar nu se valideaza. Sectiunea I.5.1 nu se afiseaza ca sa poata fi completata, NU se face nici saltul la sectiune, link-ul nu fct. Se deschide doar sectiunea I.5.2 care poate fi completata, dar repet : DU nu se valideaza cu ambele bife! Deci, nu merge asa.

Eu am depus deja decl. in var anterioara (din 05.06) bifand numai Declaraţie rectificativă privind Capitolul I , pentru aplicarea bonificatiei, fara nimic la cele de sub asta, deci nici partea cu art. 180. S-a deschis doar sectiunea I.5.1 si acolo am completat CASS prin optiune 1.248 lei, s-a aplicat bonificatia, s-a validat si am transmis-o fara nicio pbl. Nu sunt sigura ca e bine, dar nu e alta varianta admisa.

Am sunat la admin. fin sect 1 si era o mare vanzoleala acolo la declaratii PF, se auzeau discutii aprinse si dna care mi-a raspuns mi-a spus cu sinceritate ca tocmai despre decl. asta vorbeau si ei si ca nu-mi poate spune nimic sigur fiindca decl.e plina de probleme, prin urmare, cu parere de rau, chiar nu stie ce sa ma sfatuiasca in aceste conditii, era si ea suparata pt ce se intampla.

La asistenta contribuabil ANAF (nr general, comun) nu a mai raspuns nimeni de pe la ora 11 si ceva, ei avand program cu publicul pana la ora 14 !! Trai, nineaca, pe banii nostri ... Tara lui Papura Voda !

La naiba - zic si eu, daca ma intelegi ce vreau sa spun de fapt .... :angry2: :angry2:



#12 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 June 2020 - 04:00 PM

Nu stiu ce sa zic, mie mi-a spus de la ANAF saptamana trecuta ca DU din 05.06. nu e buna pentru ca are erori si sa descarc varianta din 11.06 pe care scrie 10.06. Astazi mi`a spus clar ca pentru CASS prin optiune trebuie bonificatie cu art.180, dar la mine nu e vorba de rectificativa pentru ca nu am depus pana acum.
Nici ieri nu a mers Asistenta Contribuabililor decat la persoane juridice, la fizice nu am putut vorbi.



#13 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 June 2020 - 04:32 PM

Ms frumos ! :smile:



#14 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 June 2020 - 05:48 PM

Cu placere!



#15 DanaPFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 19 June 2020 - 06:15 PM

Si eu am o situatie asemanatoare iar la mine formularul (cel din 10.06) s-a validat fără erori, dar deocamdata nu l-am si depus pentru ca incerc sa ajung luni la ANAF-ul din orașul meu (dacă aflu ceva, revin cu informații).

Eu am procedat în felul următor (sunt PFA sistem real, anul trecut am estimat venituri SUB plafon dar am OPTAT pt plata CAS si CASS fiindca nu am alta sursa de venit, si am si realizat tot sub plafon dar o sumă diferita):

- Am bifat pe prima pagina Declarație pentru aplicarea bonificației în cazul contribuabililor care au optat pentru plata … potrivit art.148 alin.(3), respectiv art.180 (nu depusesem până acum nici o declaratie pe anul asta). M-a transferat la sectiunea respectiva (1.5.2) unde am completat sumele si mi s-au aplicat automat bonificatiile chiar daca la sanatate platisem pe 6 luni, fiind sub plafon. Așadar, mi s-a bifat automat sectiunea 1.5.2
- Apoi am bifat SUBSECȚIUNEA I.1.1 Date privind impozitul pe veniturile (pentru ca trebuie sa declar venitul real) si mi s-a bifat automat I.5.1 – deci am ambele sectiuni, I.5.1 si I.5.2, bifate. La prima am completat doar datele referitoare la venit iar la a doua pe cele referitoare la contributii.
- Apoi am mai completat restul datelor, sectiunea referitoare la estimările pentru 2020 si ce mai trebuia si s-a validat.

Presupun că e corect modul meu de gândire (știu că mai trebuie să fie corect și din perspectiva anaf-ului).

P.S : Am aflat azi că ANAF a ținut o sesiune de întrebari pe Facebook, si m-am uitat rapid pe raspunsuri si am văzut că au pus întrebări și niste contabili și consultanți fiscali destul de cunoscuti. Si ei erau bulversati.

Aceasta postare a fost editata de DanaPFA: 19 June 2020 - 06:19 PM




#16 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 June 2020 - 02:16 PM

Multumesc mult, Dana ! :wub: Cazul tau e diferit de al meu, eu depusesem decl.



#17 DanaPFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 22 June 2020 - 01:49 PM

A apărut acum noua declarație unică. Poate au reparat problema.



#18 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 June 2020 - 04:13 PM

E la fel, dar tot azi au dat si un material explicativ mult mai bun, aici : https://static.anaf....ificatii_pf.pdf unde am constatat ca am facut bine de prima oara, prin excludere. :laugh:



#19 DanaPFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 23 June 2020 - 09:10 AM

Mulțumesc pentru link.
Am depus declarația așa cum am completat-o și, conform recipisei, Nu exista erori de validare. Deci ar trebui să fie totul în regulă și să ne putem întoarce la treburile noastre :smile2:



#20 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 June 2020 - 04:46 PM

Buna ziua,
Eu am urmatoarea eroare la depunerea DU 2020: diferenta CASS declarat 1248 , in baza 728.
In 2019 PFA in sistem real a declarat la infiintare venit estimat sub plafon si a optat pentru plata CASS, 1248 lei care s-a si platit in 2019. Dupa 7 luni de functionare, PFA s-a inchis si s-a depus rectificativa pentru CASS : 1248: 12*7=728 lei. Mentioneze ca Asistenta Contribuabililor ANAF a confirmat ca trebuie recalculat CASS doar pentru cele 7 luni. In DU 2020 am completat 1248 lei deoarece am inteles ca nu mai este valabila recalculare in functie de numarul de luni de functionare. Cum este corect? Trebuie sa depun rectificativa la DU 2019 la Cap. II CASS cu suma de 1248 si apoi depun DU 2020 cu 1248? sau depun DU 2020 cu suma de 728 lei? Multumesc





2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL