Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Completare DU 2020 pt activitate inceputa in 2019 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Completare DU 2020 pt activitate inceputa in 2019

1 reply to this topic

#1 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 March 2020 - 04:29 PM

Sesiune online ANAF, din 27.02.2020

Intrebare : buna dimineata! mi-am inceput activitatea in luna nov 2019 si am realizat in 2 luni venituri de 24.000 lei. daca impart la 2, am depasit plafonul lunar, ar trebui sa achit pensie si sanatate pt 2 luni. La categorie sanatate, nu ma lasa sa aleg la.venitul baza de calcul 2030 x 2. mi se impune suma pt 12 luni sau 6 luni. cum se procedeaza?

Raspuns : Agenția Națională de Administrare Fiscală : in cazul dvs trebuie sa completati doar cap. I, SECȚIUNEA I.1 Date privind impozitul pe veniturile realizate din România.

Raspuns alt user : pensia si sanatatea se datoreaza la nivelul plafonului minim, indiferent ca ai realizat venituri o luna, doua sau cinci......
_______________________________________________



#2 DanaPFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 22 March 2020 - 02:35 PM

Înțeleg că e greșit răspunsul ANAF. Din câte îmi amintesc, userul respectiv trebuie să plătească contribuțiile la pensie si sănătate la nivelul salariului minim, ca și cum ar fi avut activitate tot anul 2019 din moment ce a depășit pragul. In nici un caz nu e suficient să plătească doar impozitul, așa cum se sugerează in răspuns.
Dacă nu te poți baza nici pe stat să-ți dea răspunsuri corecte...






2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL