Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Redirectionare impozit catre ONG - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Redirectionare impozit catre ONG

pfa declaratii depunere completare anaf
1 reply to this topic

#1 spidykwya

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 13 April 2020 - 12:02 AM

Buna tuturor!

As vrea sa redirectionez o parte din impozitul pe venit pentru un ONG (2%). Stiu ca trebuie completata sectiunea I.6 din Declaratie. Insa nu cunosc procesul mai departe si nici nu gasesc nimic clar ...
As vrea sa inteleg, de exemplu pt 100 lei impozit (2%=2 lei), voi directiona 98 lei catre stat si 2 lei catre ONG ? Plata catre ONG cand se face ? Se face imediat ce se depune declaratia ? Se face de catre mine sau statul va directiona cei 2 lei in contul beneficiarului, in numele meu ?

Multumesc!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 April 2020 - 11:32 AM

Tot impozitul de 100 lei se duce la stat, din care 2 lei il vireaza statul la ONG-ul ales de tine. Asta nu se intampla imediat ce ai depus declaratia 230. Dupa depunerea cererii de redirectionare a cotelor de 2% sau 3,5% din impozitul anual pe venit, sumele vor fi virate catre unitatea beneficiara in cel mult 90 de zile.

Cu scopul de a evita situatiile in care o declaratie este completata in numele unui contribuabil, fara acordul acestuia, ANAF va trimite o instiintare catre fiecare persoana fizica in numele careia a fost depus un astfel de document, prin care o va informa cu privire la directionarea cotei de 2%, respectiv 3,5% din impozitul pe venit.
In cazul in care exista inadvertente referitoare la datele din formular sau exista o situatie de fals in acte, contribuabilii au la dispozitie 30 de zile pentru a semnala acest lucru administratiei financiare.

https://static.anaf....30_27032020.pdf






2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL