Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Livrare externa atipica - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Livrare externa atipica

2 replies to this topic

#1 bs09

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:

Postat 27 May 2020 - 09:40 AM

Buna ziua,

Iarasi o situatie mai aparte. Un client din Germania, solicita sa se emita factura pe codul lui de TVA din Germania, insa livrarea produselor sa se faca la un client de-al lui in Elvetia. Fiind iesire din spatiul intracomunitar, i-am zis ca nu este posibil fara vama, insa el spune ca ar trebui sa mearga daca ne trimite factura si declaratia vamala de la el catre clientul din Elvetia, si pe care sa le includem la documentele de livrare.

Nu stiu cum sa privesc felul asta de livrare. Este intracomunitara, desi nu am livrarea in UE?

Poate s-a mai intalnit cineva cu asa ceva.

Multumesc

Aceasta postare a fost editata de bs09: 27 May 2020 - 09:41 AM




#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 May 2020 - 11:34 AM

Vezi asta : https://www.engie.ro...izat-4.2.20.pdf
ORDINUL nr. 103 din 22 ianuarie 2016 privind aprobarea Instrucţiunilor de aplicare a scutirii de taxă pe valoarea adăugată pentru operaţiunile prevăzute la art. 294 alin. (1) lit. a)-i), art. 294 alin. (2) şi art. 296 din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal

Acest ordin urma sa fie modificat, termenul de consultare publica a expirat in martie a.c., dar nu am gasit pe net daca s-a mai modificat sau nu, mai ales in contextul pandemiei nu cred ca le mai ardea de asta, dar mai cauta, cine stie ...

ART. 294 - Scutiri pentru exporturi sau alte operațiuni similare, pentru livrări intracomunitare și pentru transportul internațional și intracomunitar
(1) Sunt scutite de taxă: Norme metodologice
a) livrările de bunuri expediate sau transportate în afara Uniunii Europene de către furnizor sau de altă persoană în contul său;
Norme metodologice : 65. Scutirile cu drept de deducere prevăzute la art. 294, 295 și 296 din Codul fiscal sunt aplicate în măsura în care persoanele impozabile pot justifica scutirea cu documentele prevăzute de instrucțiuni aprobate de ministrul finanțelor publice. Aplicarea regimului de taxare pentru operațiuni scutite cu drept de deducere de către persoanele impozabile nu implică anularea dreptului de deducere la beneficiarii operațiunilor.

Uite aici o situatie similara, in care o operatiune ca ta este considerata una de export si nu-i singurul link unde am gasit aceasta abordare : https://infotva.mana...tant-18087.html




#3 bs09

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:

Postat 01 June 2020 - 08:49 AM

Daca este export pe ce cod, fac factura?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL