Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
factura de servicii externe are sau nu TVA? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


factura de servicii externe are sau nu TVA?

19 replies to this topic

#1 dianasitnet

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:Pitesti

Postat 25 July 2005 - 02:32 PM

De vreo trei luni fac factura unei firme din anglia care imi plateste lunar o suma pentru servicii software. Contabila care se ocupa de firma mea mi-a spus la momentul primei facturi ca atunci cand trec factura in lei pun si tva la ea. Adica daca am facturati 100 de euro, 19% din ei (in lei) sa fie tva.
(evident, firma mea e platitoare de tva)
Am mai vorbit atunci cu un cunoscut care face si el facturi de servicii externe si am inteles ca procedeaza in acelasi fel.

Totusi recent am vorbit cu doi oameni care se ocupa si cu asa ceva si mi-au spus ca facturile de servicii externe nu au tva. Ei trec pe factura in lei TVA 0.

Deci... cum e? Am facut trei facturi gresite pana acum? Trebuie s-o fac si pe a 4-a in cateva zile :D



#2 Cristian Manea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 25 July 2005 - 02:51 PM

Daca firma din Romania presteaza servicii catre o firma din strainatate, in mod categoric nu se factureaza TVA. La rubrica "cota TVA ...%" se scrie: SCUTIT CU DREPT DE DEDUCERE. La rubrica "valoarea TVA" se trece 0.
Desigur, trebuie sa existe si Invoice extern iar banii sa vina prin banca sau, daca reprezentantul firmei straine mai vine prin Romania, se poate si prin registrul de casa in valuta.

Baza legala este codul fiscal si normele de aplicare.




#3 live

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 July 2005 - 03:00 PM

Cristian Manea a spus:

Daca firma din Romania presteaza servicii catre o firma din strainatate, in mod categoric nu se factureaza TVA. La rubrica "cota TVA ...%" se scrie: SCUTIT CU DREPT DE DEDUCERE. La rubrica "valoarea TVA" se trece 0.
Baza legala este codul fiscal si normele de aplicare.
Asta nu e chiar adevarul gol-golut :)
Din C.F. art. 133 vei afla daca serviciul este sau nu scutit de TVA. Dupa cum se prezinta situatia, se pare ca da.



#4 dianasitnet

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:Pitesti

Postat 25 July 2005 - 03:04 PM

paranteza

(da, exista invoice si primesc banii prin banca, nu acolo e problema, ci la scrierea facturii in sine - ma apuc de cautat si studiat codul fiscal art 133 :) )

in eventualitatea ca facturile nu trebuiau facute cu tva si eu am platit deja tva-ul si am facut primele 4 facturi .... ce propuneti sa fac cu ele? :)

Later edit: Art. 143: Scutiri pentru exporturi sau alte operatiuni similare si pentru transportul international
(1)Sunt scutite de taxa pe valoarea adaugata:
.....
c)prestarile de servicii, inclusiv transportul si prestarile de servicii accesorii transportului, legate direct de exportul de bunuri sau de bunurile plasate în regimuri vamale suspensive, cu exceptia prestarilor de servicii scutite, potrivit art. 141;

mda... se pare ca ar trebui sa caut alta contabila...
revin la intrebarea de mai sus. ce pot face in ce priveste facturile anterioare in care am inclus TVA?



#5 live

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 July 2005 - 03:19 PM

dianasitnet a spus:

paranteza  
revin la intrebarea de mai sus. ce pot face in ce priveste facturile anterioare in care am inclus TVA?

Se storneaza si se intocmesc altele corecte (art. 160 din C.F.)



#6 dianasitnet

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:Pitesti

Postat 25 July 2005 - 03:29 PM

si banii de i-am dat la finante :) ca tva pe trimestrul 2? :D
:lol: nu ca ar fi fantastic de multi, dar ... :D



#7 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 25 July 2005 - 04:40 PM

eu i-as cere contabilei :twisted:



#8 live

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 July 2005 - 05:15 PM

dianasitnet a spus:

si banii de i-am dat la finante :) ca tva pe trimestrul 2? :D
:lol: nu ca ar fi fantastic de multi, dar ... :D
Ii recuperezi prin decontul trimestrului 3. Platesti mai putin data viitoare.



#9 Cristian Manea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 25 July 2005 - 07:11 PM

live a spus:

Ii recuperezi prin decontul trimestrului 3. Platesti mai putin data viitoare.

Sau, daca numai pentru clienti straini lucrezi, nu mai platesti deloc ci soliciti rambursare TVA cand ai sold negativ de minim 5000 RON. http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#10 geambazumariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 448 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Calarasi

Postat 26 July 2005 - 01:03 AM

În sfera de aplicare a taxei pe valoarea adãugatã se cuprind operaþiunile care îndeplinesc cumulativ urmãtoarele condiþii:
a)constituie o livrare de bunuri sau o prestare de servicii efectuate cu platã;
B)locul de livrare a bunurilor sau de prestare a serviciilor este considerat a fi în România;
c)livrarea bunurilor sau prestarea serviciilor este realizatã de o persoanã impozabilã, astfel cum este definitã la art. 127 alin. (1);
d)livrarea bunurilor sau prestarea serviciilor sã rezulte din una dintre activitãþile economice prevãzute la art. 127 alin. (2).
Prin excepþie de la alin. (1) al articolului 133, pentru urmãtoarele prestãri de servicii, locul prestãrii este considerat a fi:
sediul activitãþii economice sau sediul permanent al beneficiarului pentru care sunt prestate serviciile sau, în absenþa acestora, domiciliul sau reºedinþa obiºnuitã a beneficiarului în cazul urmãtoarelor servicii:
.serviciile furnizate pe cale electronicã; sunt considerate servicii furnizate pe cale electronicã: furnizarea ºi conceperea de site-uri informatice, mentenanþã la distanþã a programelor ºi echipamentelor, furnizarea de programe informatice - software - ºi actualizarea acestora, furnizarea de imagini, de texte ºi de informaþii ºi punerea la dispoziþie de baze de date, furnizarea de muzicã, de filme ºi de jocuri, inclusiv jocuri de noroc, transmiterea ºi difuzarea de emisiuni ºi evenimente politice, culturale, artistice, sportive, ºtiinþifice, de divertisment ºi furnizarea de servicii de învãþãmânt la distanþã. Atunci când furnizorul de servicii ºi clientul sãu comunicã prin curier electronic, aceasta nu înseamnã în sine cã serviciul furnizat este un serviciu electronic;
(la data 01-Jan-2005 Titlul VI, Capitol V, art. 133, alin. (2), litera C, punctul 11. modificat de art. I, punctul 75. din Ordonanta 83/2004 )


concluzie:a ignorat locul prestarii si exceptiile la acest capitol.
in luna iunie am avut un invoice in valoare de 35640 euro pentru o firma din austria cu asistenta soft.
factura fiscala am facut-o cu tva 0 incadrindu-ma la aceasta exceptie, cu consultarea serviciului "asistenta contribuabili " in prealabil.
in eventualitatea ca doresti un cod fiscal actualizat la 200705 si normele lui tot la 200705 trimite-mi adresa de mail.



#11 IULIAN CHELARU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Interests:specializare

Postat 27 July 2005 - 03:22 PM

poti sa-mi trimiti si mie codul fiscal si normele prin mail.Cea mai recenta varianta pe care o ai.
Multumesc.
iulian.chelaru@bmtech.ro sau iulian_chelaru@yahoo.com
RESPECT



#12 dianasitnet

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:Pitesti

Postat 04 August 2005 - 09:49 AM

concluzia acestui thread :D

am gasit contabil nou :D care m-a sfatuit sa fac si adresa catre finante, serviciul metodologie, ca sa am raspunsul lor oficial la dosar "just in case". ca sa am justificare intr-un oaresce caz de dubii.

inca sunt nedumerita in ce stil sa scriu adresa... in stilul "e ca mine, dar vreau sa-mi confirmati" sau in stilul "eu sunt mica si prostuta si nu stiu, spuneti-mi voi" ?

hai sa o scriu aici, zice-ti-mi cum suna... (Asta e aia cu "confirmati-mi ca am dreptate")

SC x SRL, reprezentata prin ..., solicita o informare in legatura cu aplicabilitatea taxei pe valoarea adaugata facturilor emise pentru servicii furnizate pe cale electronica efectuate catre firme din strainatate. Tin sa mentionez ca serviciile se incadreaza in cele mentionate in Codul Fiscal, Art. 133, alin. (2), lit. c), pct. 11 si conform acestuia nu indeplineste conditia stipulata la lit. B), alineatul (1) al articolului 126 privind sfera de aplicare a taxei pe valoarea adaugata.

ei? suna bine? :D



#13 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 04 August 2005 - 01:05 PM

nu vor da raspuns clar iti vor da citate din codul fiscal si din norme
asa am patit si yo :evil:



#14 Andra_sugar

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 25 October 2006 - 01:11 PM

Buna tuturor, ma numesc Andra si am urmatoarea intrebare:

Am un SRL, neplatitoare de TVA. Urmeaza sa prestez niste servicii de IT unei firme din Austria.
1. Am nevoie de un model de factura externa, exista asa ceva? (pe care sa i-o trimit firmei din Austria)
2. Am vorbit cu acestia si mi-au spus ca nu au nevoie de factura fiscala emisa de firma mea (factura albastra), dar totusi am obligatia sa o emit (conform legii). Firma fiind neplatitoare de TVA, si suma fiind de 350 Euro/luna, pe ce suma fac factura? La cursul BNR a zilei respective in care am emis factura sau alt curs?
3. Vreau de asemenea sa fac si un contract de prestari servicii IT. Am auzit cum ca as fi obligata sa traduc acest contract si sa il legalizez la notar, este adevarat asta?

Multam anticipat



#15 irina_ciurla

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 09 November 2006 - 07:42 PM

Va rog mult sa ma sfatuiti si pe mine, pentru ca am un caz...mai aparte. O firma din Romania face servicii de colectare a unor produse cu defecte din magazinele din Bucuresti. Pentru acest serviciu, firma producatoare (din China)a acestor produse, o plateste pe firma din Romania pt. fiecare produs "colectionat", acestea ramanand insa la firma romana (apropo de asta...cu8m le bag eu in gestiune, cu ce valoare?). Intrebarea e : factura de prestari servicii o fac cu TVA?
Eu as zice ca da, pentru ca locul prestarii serviciului este in Romania...dar pana acum nu s-a facut asa si bine-inteles ca ne avantaja sa facem fara.... Eu acum am preluat firma si cred ca se gandesc ca :"uite, a venit asta si ne face sa platim mai mult la stat, mai bine ne luam pe cineva care ne lasa sa facturam in continuare fara TVA"

Ei, colegi de breasla, ce ziceti?
irina



#16 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 Postari:

Postat 09 November 2006 - 10:38 PM

Am si eu o firma, neplatitoare de TVA care ofera servicii telemarketig unei firme din anglia, problema este ca de luna asta am depasit cei 2 miliarde...asta inseamna ca va trebui sa platesc TVA( asta dupa ca schimb actele la admin fin si reg com)Sau pot scrie si eu "scutit cu drept de deducere"???Va rog mult ajutati-ma ca nu stiu ce sa fac daca sa imi fac alta firma sau nu ...in nici un caz nu vreau sa platesc TVA...Helppp



#17 DUMITRESCUGD

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:BUC
  • Interests:AFACERI

Postat 09 November 2006 - 11:57 PM

Vezi postareaAnaB, la Nov 9 2006, 10:38 PM, a spus:

Am si eu o firma, neplatitoare de TVA care ofera servicii telemarketig unei firme din anglia, problema este ca de luna asta am depasit cei 2 miliarde...asta inseamna ca va trebui sa platesc TVA( asta dupa ca schimb actele la admin fin si reg com)Sau pot scrie si eu "scutit cu drept de deducere"???Va rog mult ajutati-ma ca nu stiu ce sa fac daca sa imi fac alta firma sau nu ...in nici un caz nu vreau sa platesc TVA...Helppp

Vezi ca e nasoala problema. Ai depasit plafonul si nu ai inceput procedura de inregistrare ca platitor de tva?!
Vezi codul plus norme. Eu am trecut prin asa ceva si am cam "transpirat". Te pot ajuta mai mult la dumitrescugd@yahoo com

Vezi postareadianasitnet, la Jul 25 2005, 02:32 PM, a spus:

De vreo trei luni fac factura unei firme din anglia care imi plateste lunar o suma pentru servicii software. Contabila care se ocupa de firma mea mi-a spus la momentul primei facturi ca atunci cand trec factura in lei pun si tva la ea. Adica daca am facturati 100 de euro, 19% din ei (in lei) sa fie tva.
(evident, firma mea e platitoare de tva)
Am mai vorbit atunci cu un cunoscut care face si el facturi de servicii externe si am inteles ca procedeaza in acelasi fel.

Totusi recent am vorbit cu doi oameni care se ocupa si cu asa ceva si mi-au spus ca facturile de servicii externe nu au tva. Ei trec pe factura in lei TVA 0.

Deci... cum e? Am facut trei facturi gresite pana acum? Trebuie s-o fac si pe a 4-a in cateva zile :D


Intri pe regimul de scutire cu drept de deducere. Art. 133 al 2, lit c. Intocmesti factura fiscala fara tva. Facturile anterioare le corectezi...citeste in cod la corectarea facturilor. Daca vrei sa te ajut mai mult la dumitrescugd@yahoo

Vezi postareaAndra_sugar, la Oct 25 2006, 01:11 PM, a spus:

Buna tuturor, ma numesc Andra si am urmatoarea intrebare:

Am un SRL, neplatitoare de TVA. Urmeaza sa prestez niste servicii de IT unei firme din Austria.
1. Am nevoie de un model de factura externa, exista asa ceva? (pe care sa i-o trimit firmei din Austria)
2. Am vorbit cu acestia si mi-au spus ca nu au nevoie de factura fiscala emisa de firma mea (factura albastra), dar totusi am obligatia sa o emit (conform legii). Firma fiind neplatitoare de TVA, si suma fiind de 350 Euro/luna, pe ce suma fac factura? La cursul BNR a zilei respective in care am emis factura sau alt curs?
3. Vreau de asemenea sa fac si un contract de prestari servicii IT. Am auzit cum ca as fi obligata sa traduc acest contract si sa il legalizez la notar, este adevarat asta?

Multam anticipat


1 Invoice-ul catre firma externa il faci cum crezi tu.
2 Factura fiscala se intocmeste doan in Romania pentru tine, factura se inregistreaza la cursul bnr din data intocmirii. Se face in valuta si se inregistreaza valutaxcurs.
3 Dupa contractele in alte limbi trebuie copie legalizata.

daca vrei mai mult... dumitrescugd@yahoo com


Vezi postareadianasitnet, la Aug 4 2005, 09:49 AM, a spus:

concluzia acestui thread :D

am gasit contabil nou :D care m-a sfatuit sa fac si adresa catre finante, serviciul metodologie, ca sa am raspunsul lor oficial la dosar "just in case". ca sa am justificare intr-un oaresce caz de dubii.

inca sunt nedumerita in ce stil sa scriu adresa... in stilul "e ca mine, dar vreau sa-mi confirmati" sau in stilul "eu sunt mica si prostuta si nu stiu, spuneti-mi voi" ?

hai sa o scriu aici, zice-ti-mi cum suna... (Asta e aia cu "confirmati-mi ca am dreptate")

SC x SRL, reprezentata prin ..., solicita o informare in legatura cu aplicabilitatea taxei pe valoarea adaugata facturilor emise pentru servicii furnizate pe cale electronica efectuate catre firme din strainatate. Tin sa mentionez ca serviciile se incadreaza in cele mentionate in Codul Fiscal, Art. 133, alin. (2), lit. c), pct. 11 si conform acestuia nu indeplineste conditia stipulata la lit. B), alineatul (1) al articolului 126 privind sfera de aplicare a taxei pe valoarea adaugata.

ei? suna bine? :D



ha ha ha

Raspunsurile lor nu sunt opozabile tertilor.

Orice raspun obtii daca nu este asa tot tu o sa ai probleme. Nu vad ce este asa de complicat in situatia ta...cf. art.133, al 2 lit c locul prestarii este considerat in strainatate, deci nu indeplineste conditiile de a intra in sfera celor impozabile. Vrei mai multe? dumitrescugd@yahoo com

Vezi postareadianasitnet, la Jul 25 2005, 02:32 PM, a spus:

De vreo trei luni fac factura unei firme din anglia care imi plateste lunar o suma pentru servicii software. Contabila care se ocupa de firma mea mi-a spus la momentul primei facturi ca atunci cand trec factura in lei pun si tva la ea. Adica daca am facturati 100 de euro, 19% din ei (in lei) sa fie tva.
(evident, firma mea e platitoare de tva)
Am mai vorbit atunci cu un cunoscut care face si el facturi de servicii externe si am inteles ca procedeaza in acelasi fel.

Totusi recent am vorbit cu doi oameni care se ocupa si cu asa ceva si mi-au spus ca facturile de servicii externe nu au tva. Ei trec pe factura in lei TVA 0.

Deci... cum e? Am facut trei facturi gresite pana acum? Trebuie s-o fac si pe a 4-a in cateva zile :D



Acum e tarziu si trebuie sa somnic...noapte buna!
iespertu' "conteaza" (117=457analitic EU 1.000.000 eur)



#18 irina_ciurla

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 10 November 2006 - 12:01 AM

Totusi, poate mai intarzii putin si imi raspunzi si mie....
irina



#19 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 Postari:

Postat 10 November 2006 - 12:45 AM

Pt. dumitrescugd: nu am depasit inca plafonul mai am cam 200 ron...dar nu stiu ce sa fac, sa fac alta firma sau sa devin platitor de tva?? Eu sunt scutita de tva conform codului fiscal, asta nu stiu....??????



#20 osman enghin

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 14 November 2006 - 02:14 PM

faci alta societate si prestezi serviciile de pe cealalta societate caci in cazul in care vrei sa prestezi in romania servicii ... problem

enghin osman
0729102914
0728331503






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL