Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TARIFE REPARATII AUTO - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


TARIFE REPARATII AUTO

5 replies to this topic

#1 O.Dinu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Location:Abrud
  • Interests:Contabilitate

Postat 26 July 2005 - 06:32 AM

Am nevoie de ,,Tarife reparatii autoturisme''.E vorba de tarifele ce se afisaeza la firmele de rep. auto si care cuprind den .operatiilor, tariful in lei pt. fiecare operatiune.Fiindca stiu ca sunt destul de mari ,daca le are cineva salvate pe calculator, mi le poate trimite pe mail : opreadinuabrud@yahoo.com . Va multumesc anticipat!
xxxxxxxxxxxxxxxxxxx



#2 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 10 August 2005 - 08:48 PM

In orce servise care se respecta, tarifele sunt in felul urmator:
T1 - op standard X lei
T2 - op de inalta tehnicitate Y lei (mai mare decat X)
T3 - op de foarte inalta tehnicitate Z lei ( mai mare decat Y)
in afara de asta difera timpii de manopera pentru operatii. Conform Eurotax, fiecare operatie are timp de efectuare bine definit. :o
Tarifele insa difera de la o unitate la alta.




#3 O.Dinu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Location:Abrud
  • Interests:Contabilitate

Postat 10 August 2005 - 11:44 PM

De acord cu dvs.Eu am solicitat normativele ,din care ma intereseaza norma de timp,iar tariful doar orientativ. Am primit pt. Dacia.Cum vad ca sunteti in tema,poate ma ajutati cu acelasi tip de normativ pentru masini straine. Multumesc.
xxxxxxxxxxxxxxxxxxx



#4 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 13 August 2005 - 02:29 PM

Ce pot sa va spun este ca si la Dacia sunt mai multe tipuri de normative ptr. ca sunt mai multe categorii de Dacii:
exista ptr. Dacia Berlina, Pick-Up etc
ptr. Dacia Solenza si aici intra si Dacia Logan

La import exista cel putin doua categorii:
Litraj mic si mediu (autoturisme)
Litraj mare (dube etc)

In legatura cu normele de timp, nu le am pe discheta dar eventual va pot ajuta cu cateva dintre ele insa va trebui sa-mi spuneti despre ce fel de lucrare este vorba. Va intereseaza lucrare de mecanica sau e vorba de o masina avariata? Daca e vorba de avarie se complica treaba: intervin lucrari de tinichigerie si automat, lucrari de vopsitorie. http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#5 O.Dinu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Location:Abrud
  • Interests:Contabilitate

Postat 14 August 2005 - 09:43 PM

Normele de timp imi trebuie pt. un atelier de rep. auto,iar tarifele-orientative,pentru ca respectivul isi va stabili tariful propriu.Deci ma interesau toate operatiunile-de la revizii la reparatii mecanice si tinichigerie.Multumesc. O.Dinu
xxxxxxxxxxxxxxxxxxx



#6 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 16 August 2005 - 06:12 PM

Cu timpii de manopera din pacate nu va pot ajuta dar pretul manoperei va pot spune din service-uri de marca, autorizate de producatori:
la import variaza intre 29.5 si 32.5 (aproximativ) fara TVA la categoria T1.
La T2 urca la cca 35 f TVA si la T3 intre 56 si 59 f TVA, bineinteles in RON.
La Dacia Solenza si Logan T1 23.9, T2 27.5 si T3 32.2 f TVA, RON.
La celelalte Dacii( Nova, Pick-Up etc) T1 16.5, T2 19.5 si T3 20.6 f TVA, RON
La unele service-uri se lucreaza pt 10 Euro ora plus TVA.
Eu spun ca proverbul este adevarat: Cate case atatea obiceiuri.
Succes. Daca va mai pot ajuta, va stau la dispozitie. http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif :D






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL