Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Creante scoase din evidenta - ajustare TVA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Creante scoase din evidenta - ajustare TVA

6 replies to this topic

#1 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 195 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 22 October 2020 - 09:36 AM

In ce priveste ajustarea TVA -ului ... daca s-a trecut pe cheltuieli suma neincasata ( facturi din 2012) , fara factura de stornare pt ajustare , se mai poate face ulterior ( acum) aceasta ajustare la TVA?
Falimentul acelui partner nu e inchis ...inca se judeca din 2012 pana in prezent

Codul fiscal conditioneaza doar perioada ...




Ajustarea este permisă , în cazul falimentului beneficiarului, începând cu data sentinței sau, după caz, a încheierii, prin care s-a decis intrarea în faliment, conform legislației privind insolvența. Ajustarea se efectuează în termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care s-a decis, prin sentință sau, după caz, prin încheiere, intrarea în faliment. În cazul în care intrarea în faliment a avut loc anterior datei de 1 ianuarie 2019 și nu a fost pronunțată hotărârea judecătorească definitivă/definitivă și irevocabilă de închidere a procedurii prevăzute de legislația insolvenței până la această dată, ajustarea se efectuează în termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie 2019



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 15115 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 October 2020 - 01:06 PM

In cazul acestui client, as putea spune ca ajustarea nu este permisa fiindca cf art. 287 lit. d) din CF, ajustarea bazei de impozitare se poate efectua doar in contextul in care exista o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila emisa pe numele clientului respectiv, doar ca exista o exceptie :

ART. 287 - Ajustarea bazei de impozitare
Baza de impozitare se reduce în următoarele situații:
...................
d) .......................... În cazul în care intrarea în faliment a avut loc anterior datei de 1 ianuarie 2019 și nu a fost pronunțată hotărârea judecătorească definitivă/definitivă și irevocabilă de închidere a procedurii prevăzute de legislația insolvenței până la această dată (n.n. e chiar cazul tau), ajustarea se efectuează în termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie 2019 (n.n. deci se ajusteaza si fara o hot. definitiva pt intrarea in faliment inainte de 01.01.2019). Ajustarea este permisă chiar dacă s-a ridicat rezerva verificării ulterioare, conform Codului de procedură fiscală. Prin efectuarea ajustării se redeschide rezerva verificării ulterioare pentru perioada fiscală în care a intervenit exigibilitatea taxei pe valoarea adăugată pentru operațiunea care face obiectul ajustării. În cazul în care, ulterior ajustării bazei de impozitare, sunt încasate sume aferente creanțelor respective, se anulează corespunzător ajustarea efectuată, corespunzător sumelor încasate, prin decontul perioadei fiscale în care acestea sunt încasate.




#3 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 195 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 22 October 2020 - 03:46 PM

. În cazul în care intrarea în faliment a avut loc anterior datei de 1 ianuarie 2019 și nu a fost pronunțată hotărârea judecătorească definitivă/definitivă și irevocabilă de închidere a procedurii prevăzute de legislația insolvenței până la această dată, ajustarea se efectuează în termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie 2019.
Eu consider ca ma incadrez aici : intrarea in faliment s-a produs inainte de 1 ian 2019; nu exista hot jud definitiva de inchidere a falimentului pana la aceasta data ( aici nu stiu la care data se refera 01.01.2019 sau la zi?- pana la urma nu conteaza intrucat chair nu s-a pronuntat inchiderea falimentului )astfel ca ajustarea se poate face in 5 ani de la 01.01.2019. Inteleg ca ajustarea se poate face in perioada 01.01.2019 31.12.2023. Imi scapa ceva ?



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 15115 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 October 2020 - 03:09 PM

Iti scapa restul textului din postarea mea, probabil ca ai citit doar primul rand ... :laugh: desi am colorat si am bolduit la greu ! Daca nu citesti tot ce iti scriu, n-are rost sa-ti mai raspund ...

Ei, glumesc, iti mai raspund fiindca citesti legislatie si iti dai interesul, nu ca altii care vor totul de-a gata fara sa citeasca un rand din CF. Eu te admir sincer pt asta, asa ca mai colaboram. :biggrin2:

Cu drag.



#5 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 195 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 27 October 2020 - 11:32 AM

Multumesc pentru aprecieri dar eu tot nu inteleg de ce in cazul meu nu ar fi permisa ajustarea : "In cazul acestui client, as putea spune ca ajustarea nu este permisa"



In codul fiscal scrie : . În cazul în care intrarea în faliment a avut loc anterior datei de 1 ianuarie 2019 și nu a fost pronunțată hotărârea judecătorească definitivă/definitivă și irevocabilă de închidere a procedurii prevăzute de legislația insolvenței până la această dată, ajustarea se efectuează în termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie 2019

Falimentul s-a pronuntat in 2014 ( inainte de 01.01.2019); procedura de faliment nu este inchisa, deci ajustraea se poate face in 5 ani de la 01.01.2019, nu ? Adica sunt in termen pana in 31.12.2023
Eu asa inteleg

Aceasta postare a fost editata de christa_anda: 27 October 2020 - 11:36 AM




#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 15115 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 October 2020 - 01:19 PM

Repet rugamintea de a citi tot textul !!! Am scris acolo cu rosu "doar ca exista o exceptie :" urmata de exact ce spui si tu !! Nu citesti tot ce ti se scrie, ci doar primul rand si apoi o tii intruna pe-a ta ! Zau, da-o-ncolo de treaba ... :sad: Ti-am colorat si bolduit tocmai ca sa-ti atrag atentia, dar daca nu te uiti nicicum ... ce rost are sa mai scriu, acum serios ...



#7 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 195 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 27 October 2020 - 04:06 PM

Am luat ad litteram ... nu se aplica in cazul clientului meu

Ce sa-i faci? Unii vad doar negru sau alb....griul se distinge mai greu

Dar, mai am o problema : contabila dinaintea mea a scos clientul din evidenta, pe cheltuieli, fara ajustare de TVA si suma la TVA e cam mare...
Nicaieri nu scrie ca nu ar fi permisa ajustarea in astfel de cazuri ..dar e ok?

Nici nu stiu ce note contabile sa fac in acest caz ...ca difera mult de procedura standard


sa zicem ca factura neincasata era de 100+24 =124 lei
s-a trecut pe chelt 654=4111 124 lei


eu, acum , la ajustarea tva-ului ce nota sa fac ?
4111=4427 -24 lei
4111=7814 24 lei ar fi ok ?






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL