Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Achizitionare proprietate personala - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Achizitionare proprietate personala

2 replies to this topic

#1 Andreea33

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 December 2020 - 11:29 AM

Buna ziua

Sarbatori fericite tuturor! As dori sa imi cumpar o casa micuta sau un apartament in perioada urmatoare. Sunt PFA si fondurile le am in contul de PFA. Doresc sa achizitionez proprietatea ca si persoana fizica.

Cum se procedeaza? Este necesar sa retrag avansul/suma dorita din contul PFA in contul personal si apoi sa platesc pentru proprietatea respectiva? Exista o limita de transfer?

Depinde de cum merg lucrurile in perioada urmatoare, iau in calcul si o alta varianta - de a ma stabili in afara tarii (in UE) la un moment dat. Asta ar presupune sa inchid PFA-ul si si sa ma inregistrez in noua tara de resedinta. Ce se intampla in acest caz cu fondurile din contul PFA-ului? Trebuie transferate in contul personal?

Am intrebat aceste lucrurile la banca, insa cei de acolo nu au stiut ce sa imi raspunda.

Va multumesc anticipat.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 December 2020 - 02:33 PM

Parerea mea este ca transferul fondurilor in contul personal este cea mai buna solutie pt a separa lucrurile.
La inchiderea PFA poti, de asemenea, transfera suma in contul personal de PF si apoi inchizi contul de PFA.

De curand am avut o alta discutie chiar aici, pe forum, despre unicitatea contului PFA/persoana fizica obisnuita, in care un coleg spunea ca separarea banilor/platilor/incasarilor nu este necesara. http://www.conta.ro/...re-pfa-si-rjip/

Eu zic ca e mai bine ca operatiunile de plata a achizitiilor in nume personal sa fie facute din contul personal, nu din cel al PFA. Adica, fiecare cu fiecare ... Acum, vezi cine te convinge mai mult cu argumentele sale. :biggrin:




#3 Andreea33

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 December 2020 - 10:40 PM

Va multumesc pentru raspuns! Si eu banuiesc acest lucru, dar nu sunt sigura daca este in regula tinand cont ca sumele sunt destul de mari... Dar nu vad alta varianta. Eu am cont separat pentru PFA tocmai ca sa fie totul clar...






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL