Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
angajat pensionar - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


angajat pensionar


5 replies to this topic

#1 Danutza2021

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 19 January 2021 - 11:05 AM

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu o intrebare: am o salariata pensionata pe caz de boala, este angajata din 2006 cu 4 ore /zi (cat are drept de munca), de curand i-a venit decizia de pensionare pt limita de varsta. In mod normal pt un salariat caruia ii vine decizia de pensionare pt limita de varsta stiu ca trebuie sa-i incetez contractul actual si sa isi continue activitatea in baza altui contract.
Intrebarea mea este: ea fiind deja angajata cu 4ore/zi, pt ca era deja pensionata pe caz de boala se aplica aceeasi masura sau poate continua activitatea in baza aceluiasi contract?


Va multumesc pentru raspuns,
O zi frumoasa!




#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 January 2021 - 02:46 PM

Buna,

Eu cred ca neiesind la pensie din campul muncii, ci ca urmare a transformarii pensiei de invaliditate in cea la limita de varsta, NU ar trebui facut un nou CIM. Daca dosarul ei de pensionare nu avut nimic de-a face cu serviciul ei de 4 ore, ci cuprinde doar actele necesare trecerii de la o pensie la alta, atunci nu vad de ce ar trebui sa faci alt CIM.
Nu am informatii certe la acest moment si nu m-am confruntat cu aceasta situatie de-a lungul anilor de serviciu, dar asta e parerea mea, la logica simpla a lucrurilor. Asa te-ai gandit si tu, corect ? Ca altfel n-ai fi intrebat ... :biggrin:

Te rog frumos sa ne tii la curent cu solutia aplicabila, pe care te sfatuiesc sa o obtii de la Inspectia Muncii, este o speta mai aparte si as vrea f mult sa stiu cum se procedeaza exact, sa stie si colegii nostri; le faci un bine tuturor celor interesati.

Cu multumiri ! :smile:

Edit : Am incercat sa obtin informatia de la Inspectia Muncii, n-am reusit, insa mi s-a recomandat un nr de tel unde pot primi ajutor, este 021.3317698, cica sa insist daca nu raspunde (eu stiam nr., sunasem deja si la asta, dar nu raspundea nimeni).
Incearca si tu ... si insista fiindca cica inspectorul respectiv mai are treaba si in afara biroului.

Bafta multa !




#3 Danutza2021

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 20 January 2021 - 11:26 AM

multumesc pt raspuns!
M-au derutat cei de la rentrop unde am abonament. Raspunsul lor a fost: Raspuns
In cazul pensionarii la limita de varsta, independent de vointa salariatului si a angajatorului sau de comunicarea deciziei de pensie, contractul individual de munca inceteaza de drept in ziua in care salariatul indeplineste cumulativ conditiile de varsta standard si stagiu minim de cotizare pentru pensionare daca salariata nu solicita continuarea raportului de munca.

Dupa aceasta data contractul individual de munca initial nu mai exista, iar salariata poate presta activitate numai daca incheie cu angajatorul un alt contract individual de munca.

Asadar, contractul de munca inceteaza de drept la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare in temeiul art. 56 alin. (1) lit. c) din Codul muncii in ziua in care salariata indeplineste cumulativ conditiile.

In cazul pensionarii pentru limita de varsta, contractul individual de munca inceteaza de drept la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare, salariata putand presta activitate numai daca incheie cu angajatorul un alt contract individual de munca. Principiul este aplicabil tututror salariatilor ce presteaza activitatea in temeiul unui contract individual de munca indiferent daca acesta este in domeniul public sau privat daca salariatul nu solicita continuarea raportului de munca.

Totodata, daca salariatul solicita continuarea raportului de munca in baza aceluiasi contract, nu va putea cumula pensia cu salariul.
Conform Deciziei 387/2018 dreptul la pensie nu va putea fi solicitat simultan cu solicitarea continuarii activitatii.
In speta, contractul de munca inceteaza in temeiul art. 56 alin. (1) lit. c) din Codul muncii. Daca partile doresc se va incheia un alt contract de munca pe durata determinata sau nedeterminata, cu timp partial sau cu norma intreaga, salariata putand cumula pensia cu salariul. Noul salariu nu poate fi mai mic decat salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata de 2.230 lei raportat la timpul de munca efectiv prestat.



Am sunat la ITM, au zis ca din punctul lor de vedere e ok sa continue in baza aceluiasi contract dar ca nu stiu ce cer cei de la casa pensiilor.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 January 2021 - 12:45 PM

Eu as merge pe mana ITM-ului fiindca ei vin in control, ei raspund de zona contractelor de munca. Raspunsul lor este f corect !!
Dupa cum am intuit, chestiunea tine si de ceea ce cer la dosar cei de la Casa de Pensii, dar eu raman la parerea mea ca nu ar avea de ce sa se lege de CIM cata vreme are loc doar o trecere de la o pensie la alta si NU o iesire la pensie din campul muncii. Ma rog, vedem ... Tine-ne la curent, te rog frumos.

Cat priveste raspunsul Rentrop, eu cred ca cine l-a formulat nu si-a asumat raspunderea unui punct de vedere pe o speta particulara / mai deosebita, ci a mers pe varianta prudenta, clasica, ceea ce este perfect legal. Prin urmare, raspunsul lor nu poate fi considerat gresit, ci doar prudent fiindca nu este ilegal sa inchizi CIM-ul vechi si sa deschizi altul, chiar daca nu e obligatoriu. Mai mult, s-ar putea sa aiba dreptate daca la Casa de Pensii se va cere oricum inchiderea CIM, desi ITM nu o cere. De regula, raspunsurile date in astfel de situatii, de la orice consultant, sunt de preferinta prudente pt a evita probleme ulterioare.
Eu ma "aventurez" la raspunsuri mai tintite fiindca imi permite statutul si mediul in care o fac. In cazul de fata ramane sa vedem daca am gandit-o bine cu totul sau doar partial (ce a confirmat ITM deja). :smile: Traim in Romanica si asta e o aventura zilnica ... din pacate, logica lucrurilor poate sa nu se potriveasca cu cerintele unor instituii.

Succes !



#5 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 07 February 2021 - 08:08 PM

D-na a fost pensionata doar partial. La implinirea varstei standard i s-a calculat pensia prin recalculare. S-au luat in considerare pensia de boala si veniturile obtinute pentru cele 4 ore cat a avut drept de munca. Parea mea este sa scrieti la ITM, sa aveti in raspuns scris. eu as inclina spre incetarea contractului actual si incheierea unuia nou, cu un pensionar la limita de varsta.



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 February 2021 - 07:22 PM

Multumim frumos pt opinie ! :wub:

Bine ai revenit p-aici ! :biggrin: Multa sanatate !






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL