Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Freelancing & PFA - Registrul Inventar - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Freelancing & PFA - Registrul Inventar

4 replies to this topic

#1 juliafree

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 March 2021 - 11:48 AM

Salut,

Sper ca am deschis topic in sectiunea potrivita... Imi cer scuze daca nu si rog un admin sa mute topicul unde trebuie, daca nu e cu deranj. :)

Sunt freelancer si am deschis un PFA acum 2 saptamani.

Legat de registrul inventar: toate obiectele pe care le folosesc pentru a-mi desfasura activitatea (laptop, mouse, imprimanta) le-am cumparat acum multi ani, deci nu sunt pe numele PFA.

Trebuie inregistrare in registrul inventar? Daca da, cum? Nu mai stiu nici preturi, nu am nici dovezi de achizitie, nimic...

Multumesc!



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 March 2021 - 04:24 PM

In toate registrele PFA-ului treci informatii referitoare strict la PFA (este o "persoana" distincta, are cod propriu, CUI-ul, diferit de codul tau, care-i CNP-ul).
Soarecu' este proprietatea CNP-ului, nu a CUI-ului.

Registrul‐inventar servește ca document contabil de înregistrare a elementelor de natura activelor și datoriilor inventariate (elementele patrimoniale, creanțele și datoriile).

Este bine sa te obisnuiesti de la inceput sa separi "borcanele", altfel iti va veni mai greu sa te descurci cu actele.

Priveste PFA-ul ca pe un SRL, diferenta ar fi ca poti folosi banii (adica sa-i "extragi" din PFA) cand vrei tu si nu trebuie sa depui bilant.

Referitor la laptop,imprimante,masina si alte obiecte folosite in activitate poti face un contract de comodat intre tine si PFA (adica tot tu). Astfel vei putea sa suporti din PFA cheltuielile cu intretinerea si reparatia lor (inclusiv consumabilele).

La final de an taxele se calculeaza scazand toate cheltuielile de pe PFA (pt. desfasurarea activitatii ... nu te gandi sa bagi acolo facturi/bonuri pentru sosete, parfum sau pampersi .... cum am vazut ca incearca multi)




#3 juliafree

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 March 2021 - 05:01 PM

Multumesc tare mult pentru raspunsuri! :) Super ajutatoare, super forum!

Mai pun o intrebare de lamurire, iertare daca este enervanta... :))

Daca fac contract de comodat intre mine si PFA, atunci trebuie sa trec in registrul inventar ceva?



#4 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 March 2021 - 09:17 PM

Eu n-as trece bunurile primite in chirie/comodat (ca doar n-o sa trec si apartamentul in care am sediul in registru, indiferent daca-i cu chirie sau comodat!)
Din punctul meu de vedere comodataul este o inchiriere cu pret 0, nu s-ar incadra nici la patrimoniu, nici la debite/creante, deci nu se trece.

In registrul inventar se trec bunurile aflate in patrimoniul PFA, datoriile, creantele PFA.
patrimoniu=proprietate



#5 juliafree

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 March 2021 - 12:37 PM

Va multumesc din suflet pentru ajutor!





2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL