Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Inregistrari contabile achizitie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Inregistrari contabile achizitie

6 replies to this topic

#1 bs09

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:

Postat 05 March 2021 - 07:09 AM

Buna ziua,

Am urmatorul caz: cumpar biciclete stricate (la kg, la buc, cum este), de la "cimitirul de biciclete", le repar si le aduc la stadiul initial (cu vopsit, curatat, etc) si pe care le vand apoi la bucata.

Aceasta achizitie e bine daca o inregistrez ca materie prima si procesul de reparatie/aducere la forma initiala, sa-l consider ca productie?

Multumesc.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 March 2021 - 08:34 PM

Dupa parerea mea, NU.
E vb de reparatii, reconditionari, adica de prestari servicii, fiindca bicicleta exista deja, nu se poate spune ca ea este produsa de tine, chiar si dupa reconditionare.




#3 bs09

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:

Postat 08 March 2021 - 10:30 AM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 05 March 2021 - 08:34 PM, a spus:

Dupa parerea mea, NU.
E vb de reparatii, reconditionari, adica de prestari servicii, fiindca bicicleta exista deja, nu se poate spune ca ea este produsa de tine, chiar si dupa reconditionare.

Multumesc pentru punctul de vedere pe care il si inteleg, pentru ca m-am gandit si eu la asta. In cazul acesta costurile mele cu reconditionarea le inregistrez ca piese de schimb, alte materiale si diverse servicii, dupa caz? Dar venitul, pe ce fel de venit inregistrez la vanzare?

Multumesc.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 March 2021 - 09:14 PM

704, daca vb de servicii ...



#5 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 09 March 2021 - 08:34 AM

Eu sincer n-as face asa. N-am prestat un serviciu cuiva stiut, pe bicicleta cuiva, careia i-am reconditionat-o ca serviciu. Ci am vandut 1 x bucata bicicleta = marfa.

E adevarat ca nici productie nu faci, dar nu te opreste nimeni sa cresti pretul unei marfi daca n-ai pret maximal.

Deci as achizitiona bicicletele si le-as inregistra ca marfa la pret achizitie. Iar apoi, conform unui deviz de reparatii pe fiecare bicicleta in parte cu piesele de schimb/materialele + manopera/adaos, as face PV schimbare pret bicicleta pentru pretul final de vanzare.

Daca vinzi la persoane fizice cu numerar/card bancar, atunci si casa de marcat si bon fiscal neaparat.

Si ca sa fiu sincer, cred ca as face NIR pe piesele de schimb/consumabile si le-as lasa in gestiune pana la vanzarea bicicletei, cand as scoate si un Bon de consum pe ele si abia atunci intra pe cheltuieli. Ca in mod normal n-ai putea deduce cheltuielile cu marfa pana la vanzarea acestia, dar la tine probabil piesele de schimb sunt mai scumpe decat costul infim al bicicletei la kg.

Si atunci chiar daca metoda asta de contabilizare a activitatii tale nu e agreat de un posibil controlor, nici nu i-ai dedus cheltuieli inainte de vreme, deci ar intelege dorinta ta de a fi corect.

Pe scurt: ce ai zis tu, dar in loc de productie/materie prima, folosesti marfa caruia ii schimb pretul cu un proces verbal schimbare pret (la baza fiind un deviz mai mult pentru tine ca sa-ti stabilesti pretul si sa demonstrezi de ce ai facut-o)

Pareri?



#6 bs09

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:

Postat 10 March 2021 - 07:28 AM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 08 March 2021 - 09:14 PM, a spus:

704, daca vb de servicii ...

Pai totusi eu vand un bun, un produs, pe care il am si pe stoc, sub o anumita forma (mai mult sau mai putin degradata), care la vanzare va fi in parametrii sau chiar mai bine.
Nu vand servicii.

Aceasta postare a fost editata de bs09: 10 March 2021 - 07:38 AM




#7 bs09

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:

Postat 10 March 2021 - 07:41 AM

Vezi postareageorgyc, la 09 March 2021 - 08:34 AM, a spus:

Eu sincer n-as face asa. N-am prestat un serviciu cuiva stiut, pe bicicleta cuiva, careia i-am reconditionat-o ca serviciu. Ci am vandut 1 x bucata bicicleta = marfa.

E adevarat ca nici productie nu faci, dar nu te opreste nimeni sa cresti pretul unei marfi daca n-ai pret maximal.

Deci as achizitiona bicicletele si le-as inregistra ca marfa la pret achizitie. Iar apoi, conform unui deviz de reparatii pe fiecare bicicleta in parte cu piesele de schimb/materialele + manopera/adaos, as face PV schimbare pret bicicleta pentru pretul final de vanzare.

Daca vinzi la persoane fizice cu numerar/card bancar, atunci si casa de marcat si bon fiscal neaparat.

Si ca sa fiu sincer, cred ca as face NIR pe piesele de schimb/consumabile si le-as lasa in gestiune pana la vanzarea bicicletei, cand as scoate si un Bon de consum pe ele si abia atunci intra pe cheltuieli. Ca in mod normal n-ai putea deduce cheltuielile cu marfa pana la vanzarea acestia, dar la tine probabil piesele de schimb sunt mai scumpe decat costul infim al bicicletei la kg.

Si atunci chiar daca metoda asta de contabilizare a activitatii tale nu e agreat de un posibil controlor, nici nu i-ai dedus cheltuieli inainte de vreme, deci ar intelege dorinta ta de a fi corect.

Pe scurt: ce ai zis tu, dar in loc de productie/materie prima, folosesti marfa caruia ii schimb pretul cu un proces verbal schimbare pret (la baza fiind un deviz mai mult pentru tine ca sa-ti stabilesti pretul si sa demonstrezi de ce ai facut-o)

Pareri?

Multumesc si pentru aceasta opinie. Notiunea de marfa eu o intelegde felul urmator: cumpar un bun dintr-o parte si vand in alta parte cu un adaos fara a interveni asupra lui in vreun fel. In momentul in care intervin nu mai este marfa, este un alt produs, l-am transformat.

Asa inteleg eu conceptul de marfa.

Totodata, ma gandesc si la alte aspecte de know how, proprietate intelectuala, patente, marci, in sensul ca daca am luat o bicicleta stricata, degradata, ce-i drept, daca eu pastrez anumite elemente din ea, ele sunt purtatoare de know-how ale unei companii care a facut cercetare pentru a le face in felul in care sunt si nu pot zic ca e produsul meu pentru ca l-am reconditionat sau imbunatatit.

Este ca si la emisiunile de la TV in care se fac tuning-uri de masini, marca ramane.

Aceasta postare a fost editata de bs09: 10 March 2021 - 07:49 AM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL