Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Inregistrare discount de pe Z casa marcat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Inregistrare discount de pe Z casa marcat

casa marcat discount
1 reply to this topic

#1 dual

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 16 March 2021 - 09:54 AM

Buna ziua,

Puteti sa ma ajutati, va rog, cu monografia contabila pentru urmatoarea situatie:

In Z-ul unei zile avem subtotaluri pe cotele de TVA si valoarea totala a discounturilor acordate.
Exemplu:
9%: Valoare fara TVA=100; TVA=9; Valoare Totala= 109 lei
19%: Valoare fara TVA=200; TVA=38; Valoare Totala=238 lei

Discount total pe Z=20 lei.

Multumesc.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 March 2021 - 02:43 PM

Dupa parerea mea (dupa cum am vazut eu ca arata BF la vanzarea cu amanuntul) :
In momentul vanzarii, discountul este automat scazut din valoarea BF, iar TVA aferenta este calculata la valoarea scazuta, astfel ca veniturile si TVA totale care apar pe BF si care se aduna in Z sunt cele reduse deja. Cu alte cuvinte, este vb de faptul ca reducerile comerciale ajusteaza imediat veniturile din vanzari/prestari.
Prin urmare, nu mai ce discount sa inregistrezi la venituri si TVA, ci doar la descarcarea de gestiune daca e vb de merfa, si pt asta se evidentiaza separat acel discount.

Ca sa-ti dai seama cel mai bine cum se vad aceste aspecte pe BF respectiv(e), uita-te cu atentie pe el(e) si vei vedea daca mai e cazul sa faci operatiuni separate sau nu. Unele firme au moduri diferite de scoatere a BF, adica cu discount aplicat imediat la produs, altele il arata la gramada cu TVA pe cote defalcate, etc ... si de aceea zic sa adaptezi inregistrarile la modul de evidentiere concreta a sumelor.

:smile:







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL