Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Suma maxima asupra careia am drept de semnatura - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Suma maxima asupra careia am drept de semnatura

34 replies to this topic

#1 boogieman

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 28 July 2005 - 10:40 PM

Va rog, puteti sa ma ajutati intr-o mica problema ?
Sunt student la ASE anul 2, Contabilitate si Informatica de Gestiune si am absolvit un liceu economic la finalul caruia , pe langa diploma de BAC am obtinut inca o diploma in urma unui atestat in domeniul contabilitatii. As vrea , daca se poate sa-mi spuneti care este suma(cifra de afaceri, probabil) maxima asupra careia am drept de semnatura ...
10x



#2 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 28 July 2005 - 10:46 PM

ZERO!
Ai drept de semnatura dupa ce obtii autorizatia de la CECCAR




#3 boogieman

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 28 July 2005 - 10:49 PM

Sa inteleg ca nu pot tine in acest caz contabilitatea unei firme ?



#4 SARINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:

Postat 28 July 2005 - 11:11 PM

DA DE UNDE "ZERO" !!!! Pana la o anumita cifra de afaceri,care din cate am auzit ,deci nu am citit eu nici unde,ar fi vorba de 50.000 EURO ai voie cu conditia sa ai contract de munca incheiat cu firma respectiva.Deci,se pare ca nu este suficient doar acel Contract Civil,ce prevede timpul de lucru mai putin de 2 ore/zi !! Eu una care sunt in aceeasi situatie am incheiat doar contract civil cu societatiile la care tin contab. si pana in prezent desi am avut controale de toate natiile,nu am avut probleme .



#5 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 28 July 2005 - 11:17 PM

mai oamenilor sunteti contabili si nici macar legea contabilitatii nu o stiti :D ??
acolo sicrie ca pana la 50.000 euro (care e cam mica... doar un butic intra aici, o firma care se respecta depaseste detasat) raspunderea este a administratorului...
peste 50.000, parerile sunt impartite; fiecare intelege ce vrea prin departament de contabilitate, ba ca ar fi un contabil angajat, ba ca ar fi o persoana care este autorizat CECCAR...
ca la noi la romani... nimic nu ti se spune clar :evil:



#6 SARINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:

Postat 28 July 2005 - 11:21 PM

NO BINE MAI !!!!! SI TU CE PROPUI DACA CUNOSTI LEGEA CONTABILITATII ???? (legat de aceasta chestiune,bineinteles) Sau esti cumva economist si de aceea iti permiti sa vorbesti cu o asa usurinta ?



#7 boogieman

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 28 July 2005 - 11:27 PM

Deci raspunsul pt mine ar fi ...

<50000 E pana la certificarea CECCAR????

50000 cifra de afaceri nu ?


stie cineva exact articolul si legea unde se mentioneaza acest lucru ?



#8 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 28 July 2005 - 11:39 PM

Nu. Sub 50.000 EURO semneaza administratorul.
Eu zic ca cel mai bine ar fi sa incepi prin a citi Legea Contabilitatii, republicata (Lg. 82/1991)



#9 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 29 July 2005 - 12:13 AM

SARINA a spus:

NO BINE MAI !!!!! SI TU CE PROPUI DACA CUNOSTI LEGEA CONTABILITATII ????   (legat de aceasta chestiune,bineinteles) Sau esti cumva economist si de aceea iti permiti sa vorbesti cu o asa usurinta ?

conteaza ce meserie am ?
un contabil care are contracte civile pt servicii de contabilitate macar legea contabilitatii ar trebui sa o stie.. :roll:
sa nu mai zi de ordinul 306 pe care nici acum cred ca l-ai citit dupa povestea cu 423 si 4311 8)



#10 florina.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 125 Postari:
  • Gender:Male

Postat 29 July 2005 - 07:19 AM

de cand s-a schimbat? Stiam ca exceptie fac soc. care au o cifra de afaceri anuala de pana la 100.000 euro si ca acest plafon se poate indexa de Min. Fin.Publice? Puteti sa-mi spuneti exact unde scrie ca e 50.000?



#11 dorumocanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 344 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 29 July 2005 - 08:00 AM

I-mi cer scuze dar se pare ca nu a-ti citit bine Lg.82/1991 actualizata:
Organizarea si conducerea contabilitatii
ART. 11
(1) Raspunderea pentru organizarea si conducerea contabilitatii la persoanele prevazute la art. 1 revine administratorului, ordonatorului de credite sau altei persoane care are obligatia gestionarii unitatii respective.
(2) Persoanele prevazute la art. 1 organizeaza si conduc contabilitatea, de regula, in compartimente distincte, conduse de catre directorul economic, contabilul-sef sau alta persoana imputernicita sa indeplineasca aceasta functie. Aceste persoane trebuie sa aiba studii economice superioare si raspund impreuna cu personalul din subordine de organizarea si conducerea contabilitatii, in conditiile legii.
(3) Contabilitatea poate fi organizata si condusa pe baza de contracte de prestari de servicii in domeniul contabilitatii, incheiate cu persoane fizice sau juridice autorizate, care raspund potrivit legii.
(4) La persoanele juridice la care contabilitatea nu este organizata in compartimente distincte, nu au personal calificat incadrat, potrivit legii, sau contracte de prestari de servicii in domeniul contabilitatii, incheiate cu persoane fizice sau juridice autorizate, si care au inregistrat o cifra de afaceri anuala de pana la echivalentul in lei a 5.000 euro, raspunderea pentru organizarea si tinerea contabilitatii, potrivit legii, revine administratorului sau altei persoane care are obligatia gestionarii unitatii respective

Am lucrat in M.Finante si va pot spune urmatoarele:
Toate documentele depuse la finante pot fi semnate de oricine ca oricum nu verifica nimeni cine semneaza...... toate sunt bune pana la momentul unui conflict juridic sau incalcarea legislatiei pentru care cei care pot fi trasi la raspundere (civil sau penal) sunt administratorii la soc. cu cifra de afaceri pana la 5.000 euro anual si administratorul si contabilii la soc. cu cifra de afaceri peste 5.000 euro anual..

Deci pentru contabili atentie la activitatile ilicite ale societatilor cu cifra peste 5.000 euro (NU 50.000), ca raspund solidar cu administratorul...
"dreptul fiecaruia de a cunoaste"



#12 radu_o

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 July 2005 - 08:18 AM

vezi http://www.ceccar.ro/
Legea privind aprobarea Ord.Guv.70/2004 pentru modificarea Legii contabilitatii nr.82/1991

2. La articolul I punctul 12, alineatele (3) si (4) ale articolului 11 vor avea urmatorul cuprins:

(3) Contabilitatea poate fi organizata si condusa pe baza de contracte de prestari de servicii in domeniul contabilitatii, incheiate cu persoane fizice sau juridice autorizate in conditiile Ordonantei Guvernului nr. 65/1994 privind organizarea activitatii de expertiza contabila si a contabililor autorizati, cu modificarile si completarile ulterioare, care raspund, potrivit legii.
(4) La persoanele juridice la care contabilitatea nu este organizata in compartimente distincte, care nu au personal calificat incadrat, potrivit legii, sau contracte de prestari servicii in domeniul contabilitatii, incheiate c persoane fizice sau juridice autorizate in conditiile Ordonantei Guvernului nr. 65/1994 si care au inregistrat o cifra de afaceri anuala de pana la echivalentul a 50.000 euro, raspunderea pentru tinerea contabilitatii, potrivit legii, revine administratorului sau altei persoane care are obligatia gestionarii unitatii respective.
radu_o



#13 dorumocanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 344 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 29 July 2005 - 08:29 AM

Revin Ord.70/13.08.2004 MO 773/2004:

12. Alineatele (3) si (4) ale articolului 11 vor avea urmatorul cuprins:
"(3) Contabilitatea poate fi organizata si condusa pe baza de contracte de prestari de servicii in domeniul contabilitatii, incheiate cu persoane fizice sau juridice autorizate, care raspund potrivit legii.
(4) La persoanele juridice la care contabilitatea nu este organizata in compartimente distincte, nu au personal calificat incadrat, potrivit legii, sau contracte de prestari de servicii in domeniul contabilitatii, incheiate cu persoane fizice sau juridice autorizate, si care au inregistrat o cifra de afaceri anuala de pana la echivalentul in lei a 5.000 euro, raspunderea pentru organizarea si tinerea contabilitatii, potrivit legii, revine administratorului sau altei persoane care are obligatia gestionarii unitatii respective."

Atentie scrie = 5.000 euro
"dreptul fiecaruia de a cunoaste"



#14 dorumocanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 344 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 29 July 2005 - 08:46 AM

OK . Ord.70/13.08.2004 a fost modificata de Decret 420/25.10.2004 MO nr. 993/28.10.2004, prin care a marit suma la 50.000 Euro

Ce mai modifica astia legislatia, sa fiu realist nici cand lucram in FINANTE nu cunosteam toate modificarile si nu cred ca exista cineva sa stie toate modificarile legislative aparute de pe o zi pe alta...
NOROC CU ACEST FORUM .......
"dreptul fiecaruia de a cunoaste"



#15 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 29 July 2005 - 08:50 AM

dorumocanu a spus:

OK . Ord.70/13.08.2004 a fost modificata de Decret 420/25.10.2004 MO nr. 993/28.10.2004, prin care a marit suma la 50.000 Euro

Ce mai modifica astia legislatia, sa fiu realist nici cand lucram in FINANTE nu cunosteam toate modificarile si nu cred ca exista cineva sa stie toate modificarile legislative aparute de pe o zi pe alta...
NOROC CU ACEST FORUM .......


Ar fi bine sa intre pe forum si cei care lucreaza la Finante in momentul de fata. Poate ne ajutam reciproc. Sau nu trebuie sa ne ajutam? http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#16 dorumocanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 344 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 29 July 2005 - 02:03 PM

IN GENERAL CEI DE LA FINANTE PRIMESC NOTE INTERNE CU TOATE MODIFICARILE SI CUM SE INTERPRETEAZA LEGEA RESPECTIVA..
VA DATI SEAMA CA INSPECTORII NU PREA SPUN (DECAT LA PRIETENI), TIN PENTRU EI SAU PENTRU CAND VIN IN VERIFICARE......
"dreptul fiecaruia de a cunoaste"



#17 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 29 July 2005 - 07:05 PM

corect http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#18 Cristian Manea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 29 July 2005 - 07:18 PM

Stimati co-forumisti:

1. Daca firma are compartiment de contabilitate, atunci automat trebuie sa aiba director economic. Adica cineva cu studii superioare economice, angajat cu contract de munca 8 ore. (face parte din conducerea firmei, nu poate fi cu contract partial)

2. Daca n-are, atunci face contract cu o firma de contabilitate (autorizata de CECAR).

3. In mod exceptional se permite sa semneze doar administratorul, daca CA e sub 50.000 Euro. In cazul asta, nu conteaza cine face inregistrarile ca si asa nu are nici o raspundere. De regula, se ocupa tot felul de persoane mai mult sau mai putin calificate care se dau contabili. Trebuie stiut insa ca acestia, daca apar probleme, nu pot fi trasi la raspundere legal.



#19 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 30 July 2005 - 12:54 AM

pai asta stiam...



#20 Cristian Manea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 30 July 2005 - 06:47 AM

Septimiu a spus:

pai asta stiam...

Nu toata lumea, se pare, dupa cum a evoluat discutia ... :D






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL