Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
prestari servicii UE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

prestari servicii UE

5 replies to this topic

#1 -ina-

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Arad

Postat 16 October 2021 - 09:00 AM

Buna seara
Firma RO presteaza servicii IT pentru o firma din UE. Partenerul e inregistrat in VIES, iar eu am obtinut codul special de TVA. Deci voi factura fara TVA si voi depune declaratia 390?

Va multumesc



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 15811 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 October 2021 - 02:03 PM

Da, asa e ! :smile:
Vei factura fara TVA si vei depune D390 numai pt luna in care TVA este exigibila, fiindca partenerul UE este platitor de TVA, iar tu esti inreg. ca platitor de TVA cf art. 317 Cod fiscal.

Extras din Cod fiscal pt explicatii suplimentare:

Exigibilitatea taxei intervine la data la care are loc faptul generator.
Faptul generator intervine la data livrării bunurilor sau la data prestării serviciilor, în conformitate cu regulile stabilite de prezentul articol (n.n. art. 281 din CF).
Prestările de servicii care determină decontări sau plăți succesive, cum sunt serviciile de construcții-montaj, consultanță, cercetare, expertiză și alte servicii similare, sunt considerate efectuate la data la care sunt emise situații de lucrări, rapoarte de lucru, alte documente similare pe baza cărora se stabilesc serviciile efectuate sau, după caz, în funcție de prevederile contractuale, la data acceptării acestora de către beneficiari.

Spor mare !




#3 -ina-

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Arad

Postat 16 October 2021 - 07:40 PM

Multumesc. Pt prestari servicii nu exista acel plafon, nu?



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 15811 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 October 2021 - 11:04 AM

Nu exista prag pt platitorii de TVA. :smile:

Pt neplatitorii de TVA, serviciile IT prestate catre persoane neimpozabile stabilite in UE, in alt stat decat RO, sunt impozabile in RO pana cand se atinge plafonul de 10.000 euro, inclusiv daca acest plafon nu a fost depasit in cursul anului calendaristic precedent.
Daca plafonul nu este depasit anul asta si nu a fost depasit nici anul trecut (cazul tau - se pare), locul prestarii acestor servicii IT este considerat a fi in Romania si sunt impozabile aici, insa, intrucat prestatorul nu este inregistrat in scopuri de TVA cf art. 316 din Codul fiscal, nu se datoreaza TVA in Romania si aceste servicii nu se declara in Romania.

Dupa depasirea plafonului de 10.000 euro pentru toate serviciile prestate catre persoane neimpozabile care sunt stabilite, isi au domiciliul stabil sau resedinta obisnuita in orice stat membru, se aplica prevederile art. 278 alin. (5) lit. h) din Codul fiscal iar serviciile nu mai sunt impozabile in Romania intrucat nu sunt indeplinite cumulativ conditiile de la art. 268 alin. (1) din Codul fiscal – locul prestarii nu este in Romania. In acest caz factura se emite cu mentiunea neimpozabil in Romania conform art. 278 alin. (5) lit.h) din Codul fiscal. Insa, dupa depasirea plafonului, pentru serviciile prestate catre persoane neimpozabile din UE societatea este obligata la plata TVA in statul in care acestea sunt impozabile - unde beneficiarul este stabilit, isi are domiciliul stabil sau resedinta obisnuita.



#5 -ina-

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Arad

Postat 17 October 2021 - 12:26 PM

Am obtinut codul special in luna august, eu trebuie sa facturez servicii(cu plata la ora) de mai devreme din iunie iulie . E vreo problema? Sau sa nu scriu exact perioada?
Va multumesc foarte mult pentru ajutor



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 15811 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 October 2021 - 01:32 PM

Fiscul nu are pt ce sa te sanctioneze dpv fiscal (taxe, impozite) fiindca oricum nu datorai TVA.

Esti obligata prin contract sa scrii per. pt care facturezi ? Daca nu, nu ... Factureaza acum, tot fara TVA si gata.


Cu drag si alta data ! :smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL