Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cumparare si vanzare linie de productie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Cumparare si vanzare linie de productie

4 replies to this topic

#1 BOGDANCORDOS

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 09 November 2021 - 07:52 PM

Nu stiu daca am scris unde trebuie,


Anul trecut a fost cumparata o linie de productie care a fost facturata mai departe, clientul are executari pe cont si nu a platit linia, furnizorul nu a putu plati mai departe linia.

1. Cand se vinde un produs, o linie nu exista obligativitatea Semnarii unui Contract de vanzare -cumparare intre vanzator si cumparator? A fost eliminat Contractul de vanzare intre parti ( cum fac eu dovada livrarii unui bun daca nu am contract )?

2. Fisa de confirmare a soldului mai este obligatorie, in cat timp de la inchiderea anului era obligatoriu ca sa se ceara? SE poate castiga in Instanta lipsa acesteia?

3. Lipsa documenntelor ( aici ma refer la Contract de vanzare cumparare, Imputernicire, Factura trimisa la timp, Fisa de confirmare a soldului ), poate fi motiv de incepere a executarii silite?

4. Lipsa unui contract de vanzare si cumparare intre un Furnoizor si Cumparator, semnat de catre cumparator, lipsa Fisa de confirmare a soldului la sfarsitul exercitiului financiar, lipsa unei Facturi cu numele reprezentantului legal poate avea repercursiuni asupra clientului?

5. Avand in vedere cele expuse mai sus, un furnizor poate chema in Judecata un client cu care nu are documentele expuse mai sus sau poate cere executarea conturilor ?


Multumesc.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 November 2021 - 03:26 PM

Buna, Bogdan,

Iti raspund punctual, desi sunt aspecte ce tin mai degraba de un jurist decat de un contabil.

1. Nu exista obligativitatea incheierii unui contract, dar e f bine sa se incheie pt livrari mai mari / mai pretentioase / in transe succesive si/ sau alte clauze contractuale.
Pt confirmarea livrarii ai factura acceptata de client si documentul de insotire / de transport al bunului, cu semnatura de primire la destinatar. De asemenea, te poate ajuta si daca ai vreo confirmare pe mail, fax ... dar factura e sfanta fiindca ea atesta transferul dreptului de proprietate al liniei de productie si asta iti permite sa ceri plata bunului. Daca nu poti dovedi transferul dreptului de proprietate, nu poti pretinde plata ! Exceptia este factura de avans, cand platile sunt cerute fara livrare.

Cod fiscal, ART. 270 - Livrarea de bunuri
(1) Este considerată livrare de bunuri transferul dreptului de a dispune de bunuri ca și un proprietar.
..............................................................

2. Fisa de confirmare a soldului este obligatorie, ea trebuie ceruta pana la inchiderea situatiilor financiare anuale - ca parte a inventarierii ce sta la baza situatiilor financiare anuale. Confirmarea soldului te poate ajuta in instanta fiindca asta inseamna acceptarea datoriei catre tine, dar nu este singurul document (asa cum am spus mai sus)

3. Nu cred ca inteleg intrebarea asta ...

4. Da, in sensul ca se poate agata de aceste elemente pt a incerca tergiversarea aceptarii datoriei si, implicit, a platii.

5. Daca nu ai niciun document prin care sa poti dovedi ca s-a facut transferul dreptului de proprietate al liniei de productie catre clientul tau, atunci e nasol. Instanta ar putea sa-i ceara clientului documentele de provenienta al acestui mijloc fix, iar in lipsa acestora, sa admita ca sunt de la voi si ca doar circuitul documentelor a fost deficitar.




#3 BOGDANCORDOS

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 12 November 2021 - 06:10 AM

Ideea este in felul urmator,

anul tercut a fost livrat unor terte persoaane care au folsoit numele uneia dintre firmele mele intr-o tranzactie si au primit asa pe ochi frumosi fara ACORDUL meu anumite echipamente. Adica un furnizor bine voitor a dat niste echipamente altor persoane mai bine voitoare.



#4 BOGDANCORDOS

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 12 November 2021 - 06:19 AM

"Nu exista obligativitatea incheierii unui contract, dar e f bine sa se incheie pt livrari mai mari / mai pretentioase / in transe succesive si/ sau alte clauze contractuale.
Pt confirmarea livrarii ai factura acceptata de client si documentul de insotire / de transport al bunului, cu semnatura de primire la destinatar. De asemenea, te poate ajuta si daca ai vreo confirmare pe mail, fax ... dar factura e sfanta fiindca ea atesta transferul dreptului de proprietate al liniei de productie si asta iti permite sa ceri plata bunului. Daca nu poti dovedi transferul dreptului de proprietate, nu poti pretinde plata ! Exceptia este factura de avans, cand platile sunt cerute fara livrare."

Dupa 1 an de zile vin anumite perssoane cum ca a fost facuta o livrare catre mine ca si companie fara a exista vreo discutie cu mine direct, stampila, semnatura sau imputernicire de reprezentare a firmei mele catre terte persoane si cum ca trebuie sa le plaatesc o anumitaa suma pentru ca au livrat o linie anul trecut, tranzactie de care eu nu stiam. Anumite persoane folosind numele firmei mele, fara drept si imputernicire au primit o linie de productie de la o persoana cu care nu am interactionat niciodata .

Acuma ei imi prezinta niste documente pe care apar niste persoane care nu au nici o legatura cu firma pe care eu o reprezint, nu exista vreun document emis de catre mine si firma mea prin care cineva ma poate reprezenta in fata tertilor ...

Multumesc



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 November 2021 - 11:26 AM

Doar un avocat bun te poate ajuta in povestea asta urata ...
Asa cum am spus de la inceput, treaba asta tine mai mult de juridic decat de contabilitate.





2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL