Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Intrebari pentru vanzarea unei aplicatii mobile in Google Play contracost - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Intrebari pentru vanzarea unei aplicatii mobile in Google Play contracost

google play android pfa norma de venit
2 replies to this topic

#1 Daniel Mihai

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 17 February 2022 - 04:41 PM

Buna ziua,

SPETA:

Eu am de aproximativ jumatate de an un PFA CAEN 6202 la norma de venit si un client caruia ii facturez servicii de consultanta (chiar asta fac in momentul de fata, nu scriu software pentru el).

In paralel cu activitatea de PFA, eu imi mai dezvolt si diverse aplicatii mobile pentru uz personal (strict hobby).
De curand, mi-am dezvoltat o aplicatie mobila (pe android) pe care am folosit-o o perioada doar eu. Ulterior am remarcat ca exista cerere pentru ea si de la alti oameni, motiv pentru care am incarcat aplicatia respectiva in magazinul de aplicatii Google Play si am pus-o cu un pret de 5.99 RON (fara restrictii de regiune, cumpara oricine).

Respectiva aplicatie a inceput sa faca descarcari, aducand intre 25-50 EUR / zi constant (cu un calcul simplu, intr-un an se poate depasi 10.000 euro). Si aici apar nelamuririle:


1. Toate veniturile/achizitiile intra in conturile bancare ale Google. Atata vreme cat eu nu retrag nimic, deci nu incasez nimic de la Google catre conturile proprii, am vreo obligatie de a declara ceva (desi exista sume disponibile de retras, dar in contul bancar apartenent Google)? Google nu imi impune cand sa retrag, o pot face cand vreau eu.

2. PFA-ul meu nu are nicio legatura cu vanzarea de software, pot avea vreo problema cu PFA-ul daca aleg sa NU incasez niciun ban de la Google din vanzarea aplicatiei, desi ei se strang in conturile Google?

3. Daca se strang suficiente fonduri as dori sa retrag sumele de la Google catre contul meu bancar, este suficient sa imi adaug pe PFA codul CAEN 4651 (pentru vanzare software)? Intreb daca este suficient pentru ca am auzit ca imi va trebui si CAEN 6201 (dezvoltare software), desi eu am dezvoltat aplicatia pe cont propriu si ca hobby, nu in scop profesional.

4. Tot in legatura cu intrebarea de mai sus, stiti sa existe vreo posibilitate de a retrage fondurile legal de la Google din vanzarea aplicatiei, fara sa imi afecteze PFA-ul actual? Cand spun fara sa afecteze, ma refer fara sa imi schimb metoda de impozitare, pentru ca dupa cum stiu eu, daca imi adaug CAEN de vanzare software (care nu este la norma de venit), va trebui sa trec pe impozitare in sistem real pe intreg PFA-ul, ceea ce ar trasforma incasarea banilor din vanzare aplicatiei intr-o actiune neprofitabila pe termen mai lung cand vanzarile ar scadea, dar PFA-ul mi-ar ramane pe impozitare in sistem real.


Multumesc!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 February 2022 - 01:16 PM

Buna,

Dupa parerea mea, chiar daca banii raman in conturile Google, ei sunt tot ai tai (nu-s ai lui Google) si au rezultat dintr-o activitate desfasurata de tine (hobby s-a transformat in actiune economica). Cu toate acestea, eu cred ca aceste sume obtinute din strainatate (Google nu e firma romaneascasa) fie raportate separat Fiscului roman, ca fiind chiar ceea ce sunt - venituri obtinute din strainatate. Baza de calcul o reprezinta "fisa" (ca sa spun asa) incasarilor tale in acel cont extern, indiferent ca retragi banii de acolo sau nu.
In acest caz, declari sumele simplu, in declaratia unica (formular 212), alaturi de cele provenite din PFA, dar ele vor fi scrise in locuri separate in cuprinsul declaratiei.

Speta ta e destul de delicata si de aceea te sfatuiesc sa iti iei informatiile (de preferinta in scris) chiar de la Administratia Financiara de care apartii sau de la o firma/PFA/SITE de conta cu plata (de ex. www.portalcontabilitate.ro), adica cineva care isi poate asuma raspunderea pt ce te sfatuieste contra cost. Aici, pe forum, doar ne spunem parerea si atat, nu avem nicio raspundere legala, ci doar (eventual) una morala (neimputabila fiscal !) ce tine de statutul profesional, iar acest fapt trebuie sa ti-l asumi.

Mult succes ! :smile:




#3 Daniel Mihai

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 20 February 2022 - 01:34 PM

Buna, multumesc pentru raspuns.

Da, banii de la Google sunt oarecum ai mei, dar in acelasi timp nu prea sunt ai mei, ca nu ii detin faptic, trebuie sa fac cerere la ei in portal (cateva click-uri) sa mi-i vireze. Eu pot sa nu fac asta niciodata si banii ar ramane la Google. Ei mai departe probabil ca i-ar rambursa cumparatorilor sau i-ar mentine ca profit propriu. Ideea principala este ca as vrea sa ii pot declara/retrage doar atunci cand sunt sigur ca merita sa o fac, ca suma retrasa bate taxarea suplimentara pe care o voi avea pe PFA-ul meu de consultant (taxare suplimentara pentru ca as depasi si plafonul TVA si nu m-as mai incadra nici la norma de venit, fiind un CAEN nou in sistem real, deci profitul din vanzarea aplicatiei ar trebui sa bata cresterea taxelor si sa aduca si un profit ca sa merite).


Asa cum ai spus, este putin mai complicata speta, de aceea am apelat la o firma specializata care ofera aceste servicii contracost.
Cand primesc un raspuns, revin cu el si aici in cazul in care se mai loveste cineva de intrebarile mele.

Oricum, dupa cum vad eu lucrurile, cred ca cel mai usor este cu un SRL nou, care sa fie indpendent de PFA-ul meu si sa nu ma incurce cu nimic.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL