Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Saga - Evidentiere cont 427 poprire in caz de certificat medical - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Saga - Evidentiere cont 427 poprire in caz de certificat medical


3 replies to this topic

#1 MyrellaIvan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 18 March 2022 - 01:05 PM

Buna ziua.
Nu am stiut unde sa incadrez problema mea, deci am deschis aici acest topic.
Am o situatie pe care sa fiu sincera, nu stiu cum sa o rezolv. Nu m-am mai lovit niciodata de asa cea.
Am un salariat cu poprire ANAF. In lunile ianuarie si februarie 2022 a avut certificat medical. Eu lucrez salariile in Saga. Am intrat la Retineri si am aplicat poprirea la salariu aferent timp lucrat. Pe stat si din punct de vedere al salariului, este ok, este corect. Dar dirma de contabilitate imi semnaleaza ca nu apare contul 427 in nota contabila in dreptul acestui salariat.
Tot legat de asta, colegele de la conta imi spun ca trebuie sa apara poprirea neta, nu bruta, asa cum e acum.
Va rog, ma poate indruma cineva?



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 March 2022 - 08:10 PM

Buna, :smile:

Inregistrezi in rubrica "Retineri", procent "0", aplicat la "Salariul de baza", suma fixa, retinut din "Salariul net", cont 427.xx
Poate nu ai configurat contul 427, tot la retineri, de aceea nu iti apare.




#3 MyrellaIvan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 21 March 2022 - 07:13 AM

Buna dimineata.
Multumesc pentru raspuns.
Contul 427 este configurat la retineri.
Problema este ca in nota contabila imi apare la Retineri din CM-salariati o suma pe contul 427, care am inteles ca nu ar trebui sa apara. Adica ceea ce eu am trecut ca suma fixa in stat, calculat deci doar pentru perioada lucrata, in nota contabila este impartit intre retinerile normale si retinerile din CM.

Acum vad ca ati specificat cont 427.xx
Adica trebuie sa configurez, sa zicem, 427.01, pentru retinere salariu net timp efectiv lucrat?



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 March 2022 - 12:46 PM

Pai, initial spuneai ca nu-ti apare in ct 427, acum iti apare in 2 locuri, nu mai inteleg de fapt cum e ...

Indemnizatia de incapacitate temporara de munca poate fi urmarita doar pentru sume datorate cu titlu de obligatie de intretinere si pentru despagubiri priv. repararea daunelor cauzate prin moarte sau prin vatamari corporale.
Mai mult, daca este vorba de concediu de maternitate, concediu pentru ingrijirea copilului bolnav sau alta situatie pentru care se primeste o indemnizatie cu destinatie speciala, indemnizatia cuvenita nu poate fi urmarita pentru niciun fel de datorii.
Prin urmare, nu cred ca ar trebui sa ai setat ct 427 la CM, vezi acolo in nota contabila a programului.

Daca nu te descurci singura sau ti-e teama sa nu strici ceva acolo, atunci ai 2 optiuni : fie te ajuta colegele de la contabilitate (care ar trebui sa stie exact ce si cum), fie suni la Saga Software si ceri indrumare sau intri pe siteul lor unde exista si un forum specializat pt acest program de contabilitate (adica te adresezi furnizorului de soft).






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL