Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Legii privind indemnizatia pt.cresterea copilului - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Legii privind indemnizatia pt.cresterea copilului

43 replies to this topic

#1 laura2005

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 720 Postari:
  • Location:oradea

Postat 01 August 2005 - 01:06 PM

„Dupã douã sãptãmâni de la lansarea a trei variante pentru modificarea Legii privind indemnizaþia pentru creºterea copilului, Ministerul Muncii intenþioneazã sã o legifereze pe a treia. Aceasta prevede o indemnizaþie lunarã de 2.000.000 lei acordatã tuturor mamelor pentru primele 3 naºteri. Cele care dovedesc cã ºi-au plãtit contribuþiile sociale vor beneficia în plus de 6.000.000 lei pe lunã. Suma poate fi primitã pe perioada concediului pentru îngrijirea copilului – 2 ani, respectiv 3 ani pentru copilul cu handicap – care va putea fi efectuat, la cerere, de mamã sau de tatã. Dacã mama este salariatã ºi angajatorul nu a virat contribuþiile la stat, plata indemnizaþiei nu va fi afectatã. ÃŽn plus, banii nu vor mai fi distribuiþi salariaþilor prin intermediul angajatorului, ceea ce va scuti atât firmele, cât ºi pãrinþii de multe bãtãi de cap. Existã cazuri în care mamele au reclamat cã angajatorul condiþioneazã plata indemnizaþiei de efectuarea unor ore de muncã sau, pur ºi simplu, refuzã sã o achite pentru cã nu are bani. ÃŽn prezent, indemnizaþia, deºi este suportatã de stat, se plãteºte iniþial de cãtre angajator, care, abia la sfârºitul celor doi ani, îºi poate recupera banii.
Din 2006, indemnizaþiile pentru creºterea copilului vor fi acordate pe baza cererilor depuse la primãrii, iar banii vor fi viraþi prin intermediul direcþiilor de muncã. Faþã de actualele reglementãri, vor fi introduse ºi facilitãþi pentru mamele care nu pot sau nu vor sã-ºi întrerupã serviciul doi ani. ÃŽn prezent, revenirea la muncã înseamnã ºi pierderea integralã a indemnizaþiei. Majoritatea femeilor acceptã aceastã „sancþiune”, pentru cã doi ani de concediu neîntrerupt înseamnã un risc de a-ºi pierde slujba imediat dupã întoarcerea la lucru. Din 2006, mamele care vor dori sã scurteze perioada de concediu vor primi, pânã la împlinirea celor 2, respectiv 3 ani, o indemnizaþie de 3,3 milioane de lei pe lunã, cu alte cuvinte salariul minim pe economie, pentru a-ºi putea angaja o bonã. Aceeaºi sumã o vor primi ºi mamele care nu au contribuit înaintea naºterii la asigurãri sociale, dar se angajeazã în perioada concediului de îngrijire a copilului.

De asemenea, va fi eliminatã „discriminarea gemenilor”. ÃŽn prezent, oricâþi bebeluºi ar aduce o femeie pe lume la o naºtere, numai un copil primeºte indemnizaþie. Din 2006, indemnizaþia se va acorda copiilor ºi nu mamelor. ÃŽn plus, din 2006, din indemnizaþia pentru creºterea copilului se va plãti contribuþia la asigurãrile de sãnãtate. Procentul necesar acestei taxe nu va diminua sumele prezentate mai sus, ci se va adãuga acestora. Singura problemã în acest proiect este de ordin financiar. Ministerul de Finanþe nu a precizat, deocamdatã, dacã este de acord sã extindã indemnizaþiile de creºtere a copilului pentru toate mamele. Dupã calculele Casei Naþionale de Pensii, efortul suplimentar pentru 2006 va fi de circa 8.000 de miliarde de lei. ÃŽn cazul în care Finanþele nu vor aloca aceastã sumã de la bugetul de stat, legea va apãrea în forma prezentatã mai sus, dar plata efectivã va fi eºalonatã. Reamintim cã, la începutul anului, Ministerul de Finanþe a vrut sã impoziteze indemnizaþia de creºtere a copilului cu 16 la sutã, iar la dezbaterea variantelor propuse de Ministerul Muncii nu s-a deranjat sã-ºi trimitã vreun reprezentant.”

citat din cotidianul "Gandul"
Asteptam noi reglamentarii :!:
LAURA JUNC



#2 mihale mihaela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 23 August 2005 - 01:07 PM

Buna ziua. Eu sunt in ceata cu aceste reglementari. In acest moment am o angajata care este in concediu de crestere a copilului pana la doi ani, iar acum este insarcinata cu al doilea copil care se va naste inainte de a implini primul copil 2 ani. Intrebarea este: deoarece totul se va intampla dupa 1 ianuarie 2006, ea va lua banii de la Casa de pensii si ei ii vor calcula cele necesare mai departe, sau va mai depinde de angajator? :roll:




#3 Serbu Marcela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 August 2005 - 02:07 PM

am avut si eu un caz asemanator ,iar de concediu de maternitate si restula beneficiat tatal.Dar asta depindede caz



#4 goreXP

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 August 2005 - 11:40 AM

Serbu Marcela a spus:

am avut si eu un caz asemanator ,iar de concediu de  maternitate  si restula beneficiat  tatal.Dar asta depindede caz
...pesemne ca "tata" avea un salariu mai mic decat indemnizatia pentru CIC ...sa traiesti de pe urma copiilor nounascuti...nasol.
Toata lumea se gandeste cum sa stea acasa si sa ia bani .... Romania trezeste-te!



#5 Dory

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 August 2005 - 01:08 PM

"În prezent, indemnizaþia, deºi este suportatã de stat, se plãteºte iniþial de cãtre angajator, care, abia la sfârºitul celor doi ani, îºi poate recupera banii. "


Cum adica? aceasta indemnizatie nu se scade din CAS angajator lunar?
Va rog lamuriti-ma si pe mine cum vine asta.
Multumesc.



#6 goreXP

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 August 2005 - 01:11 PM

Dory a spus:

În prezent, indemnizaþia, deºi este suportatã de stat, se plãteºte iniþial de cãtre angajator, care, abia la sfârºitul celor doi ani, îºi poate recupera banii.
Cine a spus asta bate campii !!!
Doru



#7 Dory

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 August 2005 - 02:38 PM

Eu am citat din articolul de mai sus din ziarul Gandul...



#8 herra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Location:IASI

Postat 05 September 2005 - 10:26 AM

[b]

goreXP a spus:

Serbu Marcela a spus:

am avut si eu un caz asemanator ,iar de concediu de  maternitate  si restula beneficiat  tatal.Dar asta depindede caz
...pesemne ca "tata" avea un salariu mai mic decat indemnizatia pentru CIC ...sa traiesti de pe urma copiilor nounascuti...nasol.
Toata lumea se gandeste cum sa stea acasa si sa ia bani .... Romania trezeste-te!

dincolo de comentariile asupra legislatiei in domeniu, stiu ca sunt si tati care stau acasa cu copilul, nu ca sa traiasca de pe urma lui, ci pentru ca sotia are mai multe oportunitati in cariera.

de ce sa-l punem intre ghilimele?! ("tata")

de asemenea, cred ca sunt si femei care desi au salarii mari, si cotizatii proportionale la asigurarile sociale, se gandesc totusi si ele la un moment dat sa stea acasa macar 6 luni cu copilul nou-nascut. Nu cred ca e cazul sa generalizam ("toata lumea")

indemnizatia, oricare ar fi ea, e pentru copil si nu pentru mama, oricat ni s-ar parea asta de normal sau nu.
Si am si eu o intrebare: in ce calitate comentam: de mama/tata sau de angajator?...




#9 herra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Location:IASI

Postat 05 September 2005 - 10:31 AM

[quote="laura2005
Din 2006, mamele care vor dori sã scurteze perioada de concediu vor primi, pânã la împlinirea celor 2, respectiv 3 ani, o indemnizaþie de 3,3 milioane de lei pe lunã, cu alte cuvinte salariul minim pe economie, pentru a-ºi putea angaja o bonã. Aceeaºi sumã o vor primi ºi mamele care nu au contribuit înaintea naºterii la asigurãri sociale, dar se angajeazã în perioada concediului de îngrijire a copilului.
[/quote]

[b]despre aceasta prevedere ce stiti, va fi valabila si pentru copii nascuti inainte de 2006? Pentru angajatele care se vor intoarce la serviciu dupa 2006 sau si pentru cele care s-au intors deja, dar copii nu au inca 2 ani la 1 ianuarie 2006?

oare dupa ce apare legea si normele de aplicare va trebui sa le platim retroactiv?




#10 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 05 September 2005 - 10:45 AM

Indembizatia pentru CIC se scade din CAS-l datorat de angajator, iar daca ce are angajatorul de virat la CAS este mai putin decat indemnizatia CIC, diferenta se recupereaza de la CAS, prin viramwnt in contul angajatorului.Bnii vin cam dupa 2, 3 luni, cand isi aduc aminte sa-i vireze.



#11 aura_pecingine

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Location:Craiova

Postat 05 September 2005 - 11:08 AM

Se vireaza si in aceeasi luna daca documentele se depun in primele zile ale lunii.



#12 pmirceamd

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 07 November 2005 - 09:31 AM

Începând cu 1 ianuarie 2006, indemnizaþia pentru creºterea copilului se va acorda în cuantum de 800 de lei RON lunar (8 milioane de lei vechi) persoanelor care în ultimele 12 luni anterioare naºterii au realizat venituri supuse impozitului pe venit, stabileºte o Ordonanþã de urgenþã adoptatã astãzi de Executiv. Actul normativ va intra în vigoare la 1 ianuarie 2006.
Indemnizaþia se acordã pânã la împlinirea vârstei de 2 ani de cãtre copil, respectiv 3 ani în situaþia copiilor cu handicap. Concediul ºi indemnizaþia lunarã se vor acorda pentru primele trei naºteri.
În cazul în care beneficiarii indemnizaþiei pentru creºterea copilului opteazã pentru reîntoarcerea pe piaþa muncii, vor primi un stimulent în cuantum de 300 de lei RON (3 milioane lei vechi), pânã la împlinirea vârstei de 2, respectiv 3 ani de cãtre copil. În aceastã perioadã plata indemnizaþiei de 800 lei RON se suspendã.

Începând cu 1 ianuarie 2007, drepturile pentru susþinerea creºterii copiilor se vor acorda astfel:
• Lunar se va plãti indemnizaþia pentru creºterea copilului, în cuantum de 6 milioane lei lunar, persoanelor care realizeazã venituri supuse impozitului pe venit. ÃŽn situaþia în care beneficiarii indemnizaþiei renunþã la concediul de creºtere a copilului, vor primi un stimulent de 100 de lei RON pânã la împlinirea vârstei de 2, respectiv 3 ani de cãtre copil.
• Alocaþia de stat pentru copii, acordatã lunar, va fi în cuantum de 200 de lei RON (2 milioane lei vechi) pânã la împlinirea de cãtre copii a vârstei de 2 ani sau trei ani, în situaþia copiilor cu handicap. Conform acestei reglementãri, sfera beneficiarilor va fi mai largã. De acest drept vor beneficia ºi persoanele care nu sunt asigurate în sistemul public de pensii, precum ºi cele care nu desfãºoarã activitate.

De indemnizaþia ºi stimulentul prevãzute de acest act normativ beneficiazã, opþional, oricare dintre pãrinþii fireºti ai copilului, persoana care a adoptat sau i s-a încredinþat copilul în vederea adopþiei sau care au copilul în plasament ori în plasament în regim de urgenþã, precum ºi persoana care a fost numitã tutore.

Perioada în care persoana beneficiazã de drepturile pentru creºterea copilului constituie perioadã asimilatã stagiului de cotizare. Potrivit actului normativ, asupra drepturilor pentru creºterea copilului nu se datoreazã contribuþii sociale obligatorii stabilite prin lege ºi nu pot fi urmãrite silit.

Un element de noutate al actului normativ constã în finanþarea acestor drepturi. Fondurile necesare plãþii drepturilor pentru creºterea copilului, cheltuielile administrative ºi cele de transmitere a drepturilor se asigurã din bugetul de stat, a afirmat ministrul Muncii, Gheorghe Barbu. În prezent, plata indemnizaþiei pentru creºterea copilului se face din bugetul asigurãrilor sociale de stat.

Efortul financiar estimat pentru plata acestor drepturi este estimat la aproximativ 715 milioane lei RON pentru anul 2006 ºi aproximativ 1807 milioane lei RON pentru 2007.

Introducerea mãsurilor introduse de Ordonanþa de Urgenþã adoptatã de Guvern are drept scop reducerea abandonului copiilor ºi sporirea natalitãþii.

Totodatã, actul normativ este în concordanþã cu prevederile Programului de guvernare în condiþiile în care unul din principalele obiective ale politicii de protecþie socialã îl constituie consolidarea financiarã a sistemului public de pensii ºi reconstrucþia sistemului public prin externalizarea unor prestaþii care nu au legãturã cu pensiile.

Adoptarea în regim de urgenþã a acestui act normativ ar conduce la degrevarea bugetului asigurãrilor sociale de stat de plata unei prestaþii care nu constituie risc social.

Ordonanþa de Urgenþã transpune prevederile Clauzei 2 - Concediul pentru creºterea copilului, precum ºi Directivei europene privind concediul pentru creºterea copilului.

Pentru acest demers legislativ Ministerul Muncii, Solidaritãþii Sociale ºi Familiei a îndeplinit procedura stabilitã prin Legea nr. 52/2003 privind transparenþa decizionalã în administraþia publicã.



Guvernul României - Biroul de presã - 03.11.2005
http://www.guv.ro/presa/afis-doc.php?idpre...=&tip=&pag=&dr=



#13 Daniela.Zaharia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 235 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 November 2005 - 03:42 PM

herra
0% contabilitate



Data inscrierii: 07/06/2005
Mesaje: 10
Locatie: IASI
Trimis: Lun 09 05, 2005 10:31 am Titlul subiectului: Re: Legii privind indemnizatia pt.cresterea copilului

--------------------------------------------------------------------------------

[quote="laura2005
Din 2006, mamele care vor dori sã scurteze perioada de concediu vor primi, pânã la împlinirea celor 2, respectiv 3 ani, o indemnizaþie de 3,3 milioane de lei pe lunã, cu alte cuvinte salariul minim pe economie, pentru a-ºi putea angaja o bonã. Aceeaºi sumã o vor primi ºi mamele care nu au contribuit înaintea naºterii la asigurãri sociale, dar se angajeazã în perioada concediului de îngrijire a copilului.
[/quote]

despre aceasta prevedere ce stiti, va fi valabila si pentru copii nascuti inainte de 2006? Pentru angajatele care se vor intoarce la serviciu dupa 2006 sau si pentru cele care s-au intors deja, dar copii nu au inca 2 ani la 1 ianuarie 2006?

oare dupa ce apare legea si normele de aplicare va trebui sa le platim retroactiv?


Exact asta as vrea si eu sa stiu, daca o persoana care se afla in concediu de ingrijire isi reia activitatea in luna nov sau dec 2005, desi copilul nu a implinit inca 2 ani....mai poate beneficia de cei 3 mil/luna incepand cu ian 2006, sau tb sa-si reia activitatea incepand din ian 2006 pt a beneficia de prevederile legii? Oare cand va aparea in monitorul oficial?
DanielaZ



#14 skyman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 10 November 2005 - 11:00 AM

Sotia mea ar trebui sa nasca la sfarsitul lui dec 2005. Ea nu indeplineste stagiul de cotizare, in schimb eu am 11 luni lucrate in ultimele 12.
1) Pot eu beneficia de CIC?
Ma gandeam ca daca e nevoie vom apela la doctor pentru a solicita o cezariana inainte de termen. Sotia mea va trebui oricum sa nasca prin cezariana, si e foarte posibil ca nasterea sa se produca inainte de termen.
In lege scrie ceva de faptul ca cererile nesolutionate la 01.01.2006 vor fi rezolvate dupa noua lege.
Din cate stiu cererile se solutioneaza in termen de 15 zile. De la data depunerii? Pentru ca in legea noua ele se transmit pana in data de 10 a lunii, asta inseamna ca o cerere pusa in 11 va fi solutionata luna urmatoare? Cum e in legea veche? M-am pierdut aici.
Cu cat timp inainte de termen ar trebui programata o cezariana in cazul asta (daca nu se acorda CIC cf noii legi)?
Ce lege tampita e asta, adica eu lucrez din 2000 si daca in ultimele 12 luni inainte de nastere am o luna pauza ca mi-am facut firma, nu mai pot beneficia de CIC???????
2) Eu sunt administratorul unei firme. Mai pot semna acte samd, in caz ca intru in CIC?
Merci mult
(Imi cer scuze, am postat si in alta parte, cred ca aici ar fi fost mai potrivit)



#15 adnana121

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 10 November 2005 - 11:12 AM

Am o intrebare legata de cele 10 luni de cotizatie.Cele 10 luni se iau in calcul daca esti la acelasi angajator sau 10 luni in campul muncii indiferent de agentul economic unde a fost prestata munca?



#16 Fici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 197 Postari:

Postat 10 November 2005 - 01:18 PM

indferent de nr. angajatorilor, 10 luni de cotizare.
ultimul angajator iti face referatul catre C.J.P. si anexa 39( cel putin la noi asa se procedeaza). in acest caz aduci adeverinta cu salariul brut realizat de la ceilalti angajatori pentru a-ti putea face media zilnica x 85% pentru post si pre natal.
daca dai cautare acest subiect este f.f. mul discutat.



#17 herra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Location:IASI

Postat 11 November 2005 - 02:03 PM

[quote=Daniela.Zaharia]herra
0% contabilitate



Data inscrierii: 07/06/2005
Mesaje: 10
Locatie: IASI
Trimis: Lun 09 05, 2005 10:31 am Titlul subiectului: Re: Legii privind indemnizatia pt.cresterea copilului

--------------------------------------------------------------------------------

[quote="laura2005
Din 2006, mamele care vor dori sã scurteze perioada de concediu vor primi, pânã la împlinirea celor 2, respectiv 3 ani, o indemnizaþie de 3,3 milioane de lei pe lunã, cu alte cuvinte salariul minim pe economie, pentru a-ºi putea angaja o bonã. Aceeaºi sumã o vor primi ºi mamele care nu au contribuit înaintea naºterii la asigurãri sociale, dar se angajeazã în perioada concediului de îngrijire a copilului.
[/quote]

despre aceasta prevedere ce stiti, va fi valabila si pentru copii nascuti inainte de 2006? Pentru angajatele care se vor intoarce la serviciu dupa 2006 sau si pentru cele care s-au intors deja, dar copii nu au inca 2 ani la 1 ianuarie 2006?

oare dupa ce apare legea si normele de aplicare va trebui sa le platim retroactiv?


Exact asta as vrea si eu sa stiu, daca o persoana care se afla in concediu de ingrijire isi reia activitatea in luna nov sau dec 2005, desi copilul nu a implinit inca 2 ani....mai poate beneficia de cei 3 mil/luna incepand cu ian 2006, sau tb sa-si reia activitatea incepand din ian 2006 pt a beneficia de prevederile legii? Oare cand va aparea in monitorul oficial?[/quote]




[b]...persoana se poate intoarce scriptic in CIC, din 25 decembrie 2005 pana pe 2 ianuarie 2006; si in acest caz beneficiaza de cei 3 mil, pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani?



#18 Daniela.Zaharia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 235 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 November 2005 - 01:12 PM

Parerile sunt impartite...cel mai corect ar fii sa asteptam normele care tb sa apara in monitor din zi in zi si sa vedem ce zice legea!
Proiectul de lege spune ca vor beneficia de aceste prevederi si cei care au intra in cic de la 1 ian 2005!
DanielaZ



#19 Daniela.Zaharia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 235 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 November 2005 - 10:35 PM

http://www.conta.ro/...opic.php?t=8744

Normele au aparut.....dar totusi poate sa ma lamureasca si pe mine cineva....daca o persoana care beneficiaza de cic isi reia activitatea din 1 dec 2005 mai poate beneficia incepand cu 1 ian 2006 de indemnizatia stimulent de 300 ron pe luna pana cand implineste copilul 2 ani??? Sau e musai sa isi reia activitatea cu 1 ian 2006?
DanielaZ



#20 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 November 2005 - 09:54 PM

skyman a spus:

Sotia mea ar trebui sa nasca la sfarsitul lui dec 2005. Ea nu indeplineste stagiul de cotizare, in schimb eu am 11 luni lucrate in ultimele 12.
1) Pot eu beneficia de CIC?
Ma gandeam ca daca e nevoie vom apela la doctor pentru a solicita o cezariana inainte de termen. Sotia mea va trebui oricum sa nasca prin cezariana, si e foarte posibil ca nasterea sa se produca inainte de termen.
In lege scrie ceva de faptul ca cererile nesolutionate la 01.01.2006 vor fi rezolvate dupa noua lege.
Din cate stiu cererile se solutioneaza in termen de 15 zile. De la data depunerii? Pentru ca in legea noua ele se transmit pana in data de 10 a lunii, asta inseamna ca o cerere pusa in 11 va fi solutionata luna urmatoare? Cum e in legea veche? M-am pierdut aici.
Cu cat timp inainte de termen ar trebui programata o cezariana in cazul asta (daca nu se acorda CIC cf noii legi)?
Ce lege tampita e asta, adica eu lucrez din 2000 si daca in ultimele 12 luni inainte de nastere am o luna pauza ca mi-am facut firma, nu mai pot beneficia de CIC???????
2) Eu sunt administratorul unei firme. Mai pot semna acte samd, in caz ca intru in CIC?
Merci mult
(Imi cer scuze, am postat si in alta parte, cred ca aici ar fi fost mai potrivit)


Mi se pare ca esti foarte imprudent!!!! Crezi ca este mai important sa smulgi o suma de bani de la stat decat sanatatea copilului tau????
Ia gandeste-te! Nu crezi ca (Doamne fereste!!!) daca nasterea provocata inainte de termen i-ar creea probleme copilasului, banii ca-e-i vei primi de la stat nu-ti vor ajunge sa platesti doctorii si medicamentele ce-ti vor trebui?
Stai linistit! Daca zici ca ti-ai facut firma, pune mana serios la
treaba si castiga tu mai multi bani decat cei care ti da statul.
elenacca






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL