Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Legii privind indemnizatia pt.cresterea copilului - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Legii privind indemnizatia pt.cresterea copilului

43 replies to this topic

#21 herra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Location:IASI

Postat 19 November 2005 - 10:31 AM

[b]eu nu am vazut normele aparute, ci doar ordonanta - in MO 1008/14.11.2005.

mi-a scapat ceva? :shock:




#22 Daniela.Zaharia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 235 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 November 2005 - 08:51 PM

Nu, doar ordonanta a aparut!
Si totusi nu ma poate lamuri nimeni?? :roll:

DanielaZ



#23 skyman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 21 November 2005 - 12:26 PM

Oftopic: Cred ca deja 5 persoane mi-au spus ca sunt imprudent. Hai sa ma exlic: Sotia mea are probleme cu sarcina (uter dublu) si nu poate naste normal, doar prin cezariana si e foarte posibil ca travaliul sa se declanseze inainte de termen (copilul se dezvolta doar in jumatate de uter). Sarcina ajunge la termen in 2 Ianuarie, dar din 19 Dec se poate naste oricand (atunci implineste 38 saptamani). Doctorul vroia sa faca cezariana in 31 Dec, dar o saptamana sau doua inainte nu afecteaza copilul (pt cei ce nu stiu o sarcina e viabila chiar din sapt 26, iar nasterea normala are loc intre 38 si 42 sapt). Intrebarea mea era pentru cazul fericit in care copilul ar mai sta in burtica pana la 38 sapt.
Dar, din cate am inteles toate actele se rezolva la firma nemaifiind nevoie de nici o aprobare de la CAS (se acopera din fondul de CAS cei 8 mil). E adevarat?
Nu stiu cum sta treaba cu semnatul actelor... eu fiind administratorul firmei.
Stiu o persoana care fiind administrator si-a luat CIC si nu a avut probleme, dar in acelasi timp, pe cineva care a luiat amenzi pt. ca a semnat acte fiind in CIC, chiar daca ulterior a intentat proces si a castigat.



#24 Loreena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 November 2005 - 11:14 AM

Iata precizari de la CNPAS referitoare la acest subiect:
Pentru informarea prompta si corecta a beneficiarilor si platitorilor de indemnizatii pentru cresterea copilului în varsta de pana la 2 ani, iar in cazul copilului cu handicap, pana la 3 ani, Casa Nationala de Pensii si Alte Drepturi de Asigurari Sociale face urm?toarele precizari:
I. La data de 14.11.2005, în Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 1008, a fost publicata Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr.148/03.11.2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului. Prevederile acestui act normativ urmeaza a intra in vigoare la data de 1.01.2006.
II. Principalele reglementari ale OUG nr.148 vizeaza:
? Sfera de reglementare:
- acordarea unor drepturi banesti familiilor, in vederea cresterii copilului in varsta de pana la 2, respectiv 3 ani:
o incepand cu 01.01.2006 indemnizatie si stimulent;
o incepand cu 01.01.2007 alocatie de stat pentru copii in cuantum majorat.
? Cuantumul drepturilor:
- incepand cu 01.01.2006:
o indemnizatie: 800 lei/lun?;
o stimulent: 300 lei/lun?.
- incepand cu 01.01.2007:
o indemnizatie: 600 lei/lun?
o stimulent: 100 lei/lun?;
o alocatie de stat pentru copiii în varsta de pana la 2, respectiv 3 ani: 200 lei/lun?.
? Conditii de acordare a indemnizatiei lunare pentru cresterea copilului:
Realizarea, timp de 12 luni anterioare nasterii, a unor venituri profesionale supuse impozitului pe venit. In cele 12 luni pot fi incluse si alte perioade, expres prevazute de actul normativ.
? Conditii de acordare a stimulentului:
Se acorda in perioada in care beneficiarii indemnizatiei realizeaza venituri profesionale supuse impozitului pe venit. In aceste situatii, plata indemnizatiei de 800 lei (in anul 2006), respectiv 600 lei (in anul 2007) se suspenda.
? Autoritati competente cu plata drepturilor:
Directiile judetene de munca, solidaritate sociala ?i familie, respectiv directia de munca, solidaritate sociala si familie a municipiului Bucure?ti.
NOTA Pentru indemnizatiile care se cuvin cu incepere de la data de 1.01.2006, inceteaz? obligatia angajatorilor, respectiv a caselor teritoriale de pensii ?i agentiilor judetene pentru ocuparea fortei de munca, de a stabili/achita astfel de drepturi.
III. Aspecte procedurale
? Actele necesare acordarii indemnizatiei, stimulentului sau alocatiei de stat pentru copii (in principal):
- actul de identitate al solicitantului;
- certificatul de nastere al copilului si, dupa caz, livretul de familie;
- certificatul de persoana cu handicap al copilului, dupa caz;
- alte acte necesare dovedirii calitatii care confera persoanei dreptul la acordarea prestatiilor stabilite de OUG nr.148/2005.
? Depunerea si solutionarea cererilor pentru acordarea drepturilor:
- cererile, insotite de documentele justificative, se depun, dupa caz, la primaria comunei, orasului, municipiului, respectiv sectoarelor Municipiului Bucuresti, pe raza careia/caruia solicitantul isi are domiciliul sau resedinta. Aceasta obligatie o au toate persoanele indreptatite, inclusiv cele care, la data de 31 decembrie 2005, se afla în plata indemnizatiei pentru cresterea copilului, reglementata de Legea nr.19/2000, cu modificarile ?i completarile ulterioare.
- primariile au obligatia de a transmite la directiile teritoriale de munca, pana pe data de 10 a fiecarei luni, cererile solicitantilor, insotite de documentele justificative
- cererile se solutioneaza in termen de 15 zile lucratoare de la data inregistrarii la directia teritoriala de munca, prin decizie de admitere sau, dup? caz, de respingere, emisa de directorul executiv.
Decizia se comunica solicitantului in termen de 5 zile lucratoare de la data emiterii. Contestatiile formulate impotriva deciziei se solutioneaza potrivit Legii contenciosului administrativ nr.554/2004.
? Plata drepturilor:
In cazul persoanelor care solicita indemnizatia, dupa data de 31.12.2005, precum si in cazul celor care solicita acordarea stimulentului, drepturile se cuvin si se platesc dupa cum urmeaza:
- incepand cu ziua urmatoare celei in care inceteaza, conform legii, concediul de maternitate ?i plata indemnizatiei aferente, daca cererea este depusa in termen de 60 de zile lucratoare de la aceasta data.
- incepand cu data nasterii copilului, daca cererea este depusa in termen de 60 de zile lucratoare de la acea data, in cazul persoanelor care nu indeplinesc conditiile, conform legii, pentru acordarea concediului de maternitate si a indemnizatiei aferente.
- incepand cu data adoptiei, a instituirii tutelei, plasamentului sau incredintarii, daca cererea este depusa in termen de 60 de zile lucratoare de la data la care s-au aprobat ori, dupa caz, s-au instituit masurile de protectie a copilului.
- de la data depunerii cererii, în situatiile in care se depaseste acest termen.
In cazul persoanelor care, la data de 31.12.2005, se afla in plata indemnizatiei pentru cresterea copilului acordata in baza prevederilor Legii nr.19/2000, indemnizatia se cuvine si se plateste dupa cum urmeaza:
- de la data de 1.01.2006, daca cererea a fost depusa in termen de 90 de zile lucratoare de la aceasta data.
- de la data cererii, in situatiile in care se depaseste acest termen
NOT? - Aspecte procedurale referitoare la transferul dosarelor pentru drepturile cuvenite sau aflate în plat? la data de 31.12.2005 de la angajatori la directiile judetene de munc?, solidaritate social? si familie, vor fi comunicate în timp util.
Biroul de presa al CNPAS



#25 Daniela.Zaharia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 235 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 November 2005 - 03:51 PM

Stie cineva daca au aparut normele de aplicare pentru OUG 148/2005???
DanielaZ



#26 goreXP

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 December 2005 - 02:04 PM

adnana121 a spus:

Cele 10 luni se iau in calcul daca esti la acelasi angajator sau 10 luni in campul muncii indiferent de agentul economic unde a fost prestata munca?

"Indiferent de agentul economic unde a fost prestata munca" si s-a retinut si virat contributia ...



#27 andra v

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 20 December 2005 - 12:06 PM

Pe site-ul www/cnpas.org a fost pus un program "MAME" cu ajutorul caruia se completeaza o structura de fisier cu informatii despre mamele aflate in crestere copil. Se obtine o discheta ce trebuie depusa la casa de pensii pina la 25 Decembrie !!!!!

Tot acolo spune ce trebuie sa contina dosarul pe care angajatorul trebuie sa-l predea la direcţia de muncă, solidaritate socială şi familie .



#28 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 December 2005 - 02:44 PM

http://www.cnpas.org/portal/media-type/htm.../programms.psml



#29 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 December 2005 - 03:05 PM

dosarul trebuie depus si el pana in data de 25 decembrie??



#30 andra v

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 20 December 2005 - 03:58 PM

Scuze !
Dosarele se depun dupa data de 7 ianuarie 2005 in Piata Amzei



#31 Daniela.Zaharia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 235 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 December 2005 - 04:01 PM

andra v a spus:

Scuze !
Dosarele se depun dupa data de 7 ianuarie 2005 in Piata Amzei


Unde a aparut informatia asta??
DanielaZ



#32 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 December 2005 - 04:07 PM

Andreea` a spus:



vezi linkul de mai sus..

ms andra..scuze dar nu vazusem aceasta data :)



#33 bejinariu mariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:

Postat 06 January 2006 - 06:08 PM

andra v a spus:

Scuze !
Dosarele se depun dupa data de 7 ianuarie 2005 in Piata Amzei
:oops:
mbm



#34 bejinariu mariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:

Postat 11 January 2006 - 02:48 PM

intrebarea mea este ce se intampla daca angajatorul nu a virat la buget retinerile din salariul angajatului?
primesc idemnizatia mamele sau nu?
dosarul de la primarie contine:
-dovada eliberata de angajator-pers. indreptatita sa primeasca dreptul a realizat venituri cu caracter salarial 12 luni;
-cerere tip cf. ordonantei;
-copie dupa actul de identitate al solicitantului;
-copie dupa cartea de munca (cf. cu originalul);
-cont in banca;
-copie livret familie;
-copie dupa certificatul de nastere al noului nascut.
mbm



#35 bejinariu mariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:

Postat 11 January 2006 - 03:04 PM

adnana121 a spus:

Am o intrebare legata de cele 10 luni de cotizatie.Cele 10 luni se iau in calcul daca esti la acelasi angajator sau 10 luni in campul muncii indiferent de agentul economic unde a fost prestata munca?
nu ne referim la 12 luni in care s-au realizat venituri impozabile?
mbm



#36 bejinariu mariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:

Postat 11 January 2006 - 03:06 PM

[quote=bejinariu mariana][quote=andra v]Scuze !
Dosarele se depun dupa data de 7 ianuarie 2005 in Piata Amzei[/quote]
anda nu am inteles mesajul tau!explica-mi!
mbm



#37 bejinariu mariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:

Postat 11 January 2006 - 08:53 PM

imi raspunde si mi-e cineva?
unde sunteti?
munciti cu spor?
mbm



#38 Razvan Stancu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 January 2006 - 12:12 PM

Acelasi lucru vreau sa-l aflu si eu. S-au depus declaratiile catre bugetul statului pe tot anul trecut, dar salariile si implicit darile catre buget nu s-au platit, nici cele ale salariatului si nici ale angajatorului. In aceste conditii, se numeste ca am realizat venituri supuse impozitarii si am stagiu de cotizare, deci pot primi indemnizatia? Sau nu?



#39 bejinariu mariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:

Postat 16 January 2006 - 03:14 PM

Razvan Stancu a spus:

Acelasi lucru vreau sa-l aflu si eu. S-au depus declaratiile catre bugetul statului pe tot anul trecut, dar salariile si implicit darile catre buget nu s-au platit, nici cele ale salariatului si nici ale angajatorului. In aceste conditii, se numeste ca am realizat venituri supuse impozitarii si am stagiu de cotizare, deci pot primi indemnizatia? Sau nu?
sunteti deja beneficiar al idemnizariei???
ce inseamna ca nu s-au platit salariile???
mbm



#40 bejinariu mariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:

Postat 16 January 2006 - 06:03 PM

[quote name='"bejinariu mariana"][quote=Razvan Stancu]Acelasi lucru vreau sa-l aflu si eu. S-au depus declaratiile catre bugetul statului pe tot anul trecut' date=' dar salariile si implicit darile catre buget nu s-au platit, nici cele ale salariatului si nici ale angajatorului. In aceste conditii, se numeste ca am realizat venituri supuse impozitarii si am stagiu de cotizare, deci pot primi indemnizatia? Sau nu?[/quote']
cred ca daca aveau pretentie la achitarea dararilor cereau la dosar dovada platii?
mbm






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL