Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Calcul Salarii 2023 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Calcul Salarii 2023

4 replies to this topic

#1 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 12 January 2023 - 03:18 PM

Am niste nedumeriri sau clarificari cu privire la statul de salarii pe anul 2023 pe care as vrea sa le discut ca sa nu-mi mai plang in pumn de unul singur:

1) Cei care au apucat sa faca majorari de salarii pana in 4000 lei nu vor mai primi cei 200 lei neimpozabili, iar ce care nu au facut-o dar dau prime pana la 4000 lei vor primi cei 200 lei neimpozabili? :blink2:

2) Daca SALARIUL = 3000 & VBL <= 4000 atunci aplicam cei 200 lei neimpozabili, unde VBL = SALARIU + sporuri/prime/tichete de masa/cadouri/etc ,corect?

Daca da, atunci cineva care are 400 lei diverse prime, in lunile cu 20 zile lucratoare si 30 lei/tichet, va primi 200 lei neimpozabil, iar in lunile cu 21 sau 22 zile lucratoare, nu va mai primi ca va depasi pragul maxim de 4000 lei? :blink2:

3) C.A.M. (2.25%) se aplica la valoarea VBL inainte sau dupa scaderea celor 200 lei neimpozabili? La 2800 sau la 3000 lei? Ca am vazut calcule online folosind ambele variante.

Baza CAM este "suma castigurilor brute din salarii si venituri asimilate lor" iar la ordonanta 168 zice ca "salariatii care ... 200 lei sunt neinclusi in baza de calcul a contributiilor sociale obligatorii", si chiar daca CAM este obligatoriu, este pentru angajator nu pentru salariat, deci eu zic ca CAM s-ar aplica la 3.000 lei. Pareri? :blink2:



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 14 January 2023 - 06:37 PM

!: Da, trebuie sa fie sal.de baza fix 3000 (chiar daca nu este corect, ba chiar de-a dreptul discriminatoriu si neconstitutional dupa mintea mea!)
2. Da, daca ai 4001 brut total (cu adaosuri) nu mai ai 200 lei scutiti
3. Doar salariatii au scutire la contributii si impozit. CAM-ul se calculeaza intreg.

Sunt multe anomalii si inechitati in legile noastre, nu-i prima data!


PS: Nu avem norme si nici D112 ... asa ca nu-i exclus sa vedem ceva modificari.

Aceasta postare a fost editata de mgabi: 14 January 2023 - 06:42 PM




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 January 2023 - 01:30 PM

Multumesc frumos pt raspuns, Gabita ! :wub:

Sa ai un an plin de bucurii, cu sanatate si belsug !

Mai vino pe la noi cand poti ! :smile:



#4 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 January 2023 - 12:49 PM

Cu mare drag!

Nu v-am uitat, insa am avut (si voi mai avea) perioade f.f. incarcate.



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 January 2023 - 03:23 PM

Spor mare ! :smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL