Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Calcul contributii salariu minim brut aferent 2023 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Calcul contributii salariu minim brut aferent 2023

12 replies to this topic

#1 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 01 February 2023 - 05:59 PM

Pentru salariul minim brut de 3000 lei valabil incepand cu 1.01.2023 (fara persoane in intretinere) am calculat astfel (rog observatii, completari etc):
Deducerea personala de baza: 20% (adica 600 lei)
CAS 25% = 700 lei ((3000-200) x 25%)
CASS 10% = 280 lei ((3000-200) x 10%)
Venit net = 2020 lei (3000-980)
Venit baza de calcul = 1420 lei (2020-600)
?! Impozit salar = 122 lei ((1420-200) x 10%)
Total contributii datorate de salariat: 1102 lei (700+280+122)
Rest de plata: 1898 lei (3000-1102)

Contributie datorata de angajator:
CAM 2.25% = 63 lei ((3000-200) x 2.25%)
Total contribuitii salariat + angajator = 1165 lei (1102+63)

Singura neclaritate dupa parerea mea ar putea fi la calculul impozitului pe salar, daca acei 200 lei neimpozabili se scad doar din ceea ce se refera sau raporteaza la 3000 lei sau si din baza de calcul a impozitului pe venit de 1420 lei (afectata oarecum indirect deja), asa cum am facut eu in exemplul de mai sus, considerand ca totusi daca nu s-ar scadea 200 de lei din baza atunci salariatul paradoxal ar plati un impozit pe salar putin chiar mai mare decat deca nu ar fi existat deloc cei 200 lei neimpozabili la calculul CAS si CASS.

Aceasta postare a fost editata de sirius: 01 February 2023 - 06:02 PM




#2 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 01 February 2023 - 07:56 PM

Calculul pentru salariat este corect pentru ca scrie clar in legislatie:
"nu se datorează impozit pe venit È™i nu se cuprinde în baza lunară de calcul al contribuÈ›iilor sociale obligatorii suma de 200 lei/lună"

Dar pentru C.A.M., am mai avut discutia asta pentru clarificare, si deducerea de 200 lei este aplicata doar salariatilor care se incadreaza in acele conditii. Nu zice nimic de angajator, deci C.A.M. se plateste la suma intreaga de 3.000 lei => 3000 * 2.25% = 68 lei




#3 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 01 February 2023 - 11:57 PM

Sirius, calculul tau este corect dupa interpretarea mea (la fel calculez si eu)

Atentie georgyc, si CAM-ul tot la 2800 il calculezi.

Nu se refera scutirea nici la angajati nici la angajatori explicit ci spune asa: "in cazul salariatilor care .... nu se datoreaza"

Mai clar, ca sa nu fie loc de interpretare iata textul:

OUG.168 Art. XXXVII. —
(1) Prin derogare de la prevederile art. 78 (nm:impozit), art. 139 alin. (1), art. 140 (nm: CAS), art. 157 alin. (1) (nm: sanatate) și ale art. 220 ^4 alin. (1) (nm: CAM) din Legea nr. 227/2015, cu modificãrile și completãrile ulterioare, începând cu data de 1 ianuarie 2023, în cazul salariaților care desfãșoarã activitate în baza contractului individual de muncã, încadrați cu normã întreagã, la locul unde se aflã funcția de bazã, nu se datoreazã impozit pe venit și nu se cuprinde în baza lunarã de calcul al contribuțiilor sociale ......

Este specificat in clar ca ai derogare de la art. cu baza de calcul pt. CAM.
In plus, CAM-ul face parte din contributiile sociale obligatorii :

CF Art.2 (definitii)
(2) Contribuțiile sociale obligatorii reglementate prin prezentul cod sunt urmãtoarele:
a) contribuțiile de asigurãri sociale, datorate bugetului asigurãrilor sociale de stat;
b) contribuția de asigurãri sociale de sãnãtate, datoratã bugetului Fondului național unic de asigurãri sociale de sãnãtate;
c) contribuția asiguratorie pentru muncã, datoratã bugetului general consolidat.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 February 2023 - 03:59 PM

F. buna argumentare, f clara !
Bravo, Gabita !
Multumim frumos ! :wub:



#5 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 02 February 2023 - 08:14 PM

In topicul anterior ( http://www.conta.ro/...l-salarii-2023/ ) ai fost de acord cu mine ca se aplica la valoarea intreaga, si cred ca mi-a ramas intiparit asa in memorie.

Vazand acum inclusiv derogarea de la art. 220^4 (1), atunci CAM s-ar aplica intr-adevar la 2.800 lei. Imi cer scuze @sirius.



#6 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 February 2023 - 08:28 PM

Nici eu nu am stiut cum sa calculez initial, dar intr-o zi mi-am consumat o mare parte din rezerva de rabdare si m-am apucat de pus cap la cap.

Mai am insa o problema la acest calcul referitor la deducere:
In OUG.67 (cea veche cu 200 lei) se specifica in clar ca acesti 200 lei nu intra in calculul plafonului pentru deduceri. In oug.168 nu mai scrie asa ceva si ramane cam in aer.

Avand in vedere ca anaf-ul interpreteaza cum ii place/convine ... ar trebui calculata deducerea fara sa scoatem acei 200 lei din venit. Eu zic ca-i mai bine sa suflam si in iaurt :laugh:

Deci, ... eu personal voi calcula deducerea la total venit (fara sa scad 200lei).

Nu este logic, dar nu cred ca se mai asteapta cineva la ceva logic de la ei.



#7 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 February 2023 - 08:36 PM

PS: Particip cu drag la deslusirea unor probleme de cate ori reusesc sa-mi fac putin timp. Din pacate in ultima vreme sunt la turatie maxima admisa!



#8 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 15 February 2023 - 04:51 PM

Azi 15.02.2023 a aparut prima versiune a D112 valabila 2023, am completat, validat si depus formularul cf. calculelor prezentate in prima postare. La validare a aparut un mesaj referitor la existenta unor avertizari dar ca formularul poate fi depus. Dupa depunere recipisa mi-a confirmat ca “nu exista erori de validare” Dar as face acum o mica observatie si anume ca am modificat fata de prima postare (chiar daca nu influenteaza valorile contributiilor) pozitia
Venit baza de calcul = 1420 lei (2020-600)
in
Venit baza de calcul = 1220 lei (2020-600-200)
iar impozitul este acelasi 122 lei (1220 x 10%)
pentru ca atat pe statul de plata cat si in D112 mi s-a parut mai logic sa trec baza de calcul efectiva iar cei 200 lei sa fie scazuti din aceasta baza (si nu doar in momentul calcului cum am procedat eu initial)



#9 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 15 February 2023 - 10:54 PM

Si eu procedez asemanator, pentru claritate.

Nu prea are importanta acel rand, pentru ca nu se valideaza.
In ordin scrie ce se trece, dar formularea este generica, asa ca fiecare face cum il taie capul.

Eu adaug acei 200 la "Alte deduceri" si in consecinta il scad si la "Venit bazã de calcul al impozitului".



#10 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 16 February 2023 - 04:49 PM

As mai adauga o observatie. Atat in sectiunea A la “1.Tip asigurat dpdv contract de munca” cat si in sectiunea E3 la “2.Tip asigurat” am selectat din meniul derulant pozitia (51) 1.11.2 Salariat (CIM cu norma intreaga), beneficiar al masurii '200 de lei din sal.minim, suma netaxabila' cf.OUG168/2022 si la introducerea salariului brut 3000 lei automat formularul a scazut din bazele de calcul a contributiilor sociale suma de 200 lei.



#11 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 February 2023 - 09:21 PM

Da, asa este. Anul trecut se folosea 49, acum au inventat codul 51.

Dar ... joaca-te putin cu un CM si ai sa vezi ce minunatie iese :biggrin:



#12 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 20 February 2023 - 03:58 PM

Mda, sa vedeti cum e si cand completati VBL si apoi selectati Tip Asigurat (51), cum vi se schimba VBL in 3.000 si nu mai stiti de ce nu va ies sumele apoi.

Sau daca e Pensionar si nu e asigurat la Somaj, va trece suma de -200 la baza de calcul somaj, ca face "baza - 200" dar baza pt neasigurati la somaj, este 0.

O prostie de PDF inteligent. Nici nu vreau sa ma gandesc cum ar fi cu CIM-uri, cum a zis mgabi.



#13 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2023 - 08:01 PM

ORDIN nr. 165/7/1.272/456/2023
pentru aprobarea modelului, continutului, modalitatii de depunere si de gestionare a
"Declaratiei privind obligatiile de plata a contributiilor sociale, impozitului pe venit si
evidenta nominala a persoanelor asigurate"

http://www.conta.ro/...elor-asigurate/






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL