Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
acoperire pierdere - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


acoperire pierdere

4 replies to this topic

#1 iuliav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 03 August 2005 - 01:12 PM

buna ziua. am si eu o nevoie de un sfat din parte dvs. o micro are la sf anului 2003 pierdere, in anul 2004 este tot micro si are profit, iar in 2005 trece la plat de impozit pe profit.sunt obligata sa acopar pierderea anului 2003 la sfarsitul anului 2004 sau pot sa o acopar la sf anului 2005(fiind avantajos dpdv fiscal-impozit profit).?

a doua intrebare e daca o micro are la inceputul anului 5 salariati, in august are 10 iar in dec are 6 inseamna ca nu se mai incadreaza la conditiile unei micro si anul urmator trece la profit?

multumesc mult



#2 miha m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 223 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 03 August 2005 - 02:00 PM

Eu stiu ca daca intr-un an am pierdere si in urmatorul profit, este obligatoriu sa acopar pierderea inainte de a da oricare alta destinatie profitului. Nu stiu unde scrie chestia asta , dar eu asa am invatat ca se face. Daca se trece de la micro la impozit pe profit, oricum pierderea din anul precedent nu este deductibila, pentru ca sunt sisteme de impozitare diferite.
Conditia cu numarul de salariati trebuie respectata tot timpul , nu numai la sfarsitul anului. In normele de la Codul Fiscal se specifica ca daca ramai fara salariati trebuie intr-un termen oarecare (nu mai tin exact minte) sa angajezi unul. Deci se subantelege ca si limita maxima trebuie respectata tot timpul




#3 laura2005

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 720 Postari:
  • Location:oradea

Postat 03 August 2005 - 02:42 PM

La CAUTARE vei gasi multe detalii.
LAURA JUNC



#4 Cristian Manea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 03 August 2005 - 03:45 PM

iuliav a spus:

o micro are la sf anului 2003 pierdere, in anul 2004 este tot micro si are profit, iar in 2005 trece la plat de impozit pe profit.sunt obligata sa acopar pierderea anului 2003 la sfarsitul anului 2004 sau pot sa o acopar la sf anului 2005(fiind avantajos dpdv fiscal-impozit profit).?


A mai fost o discutie pe tema asta, in care colegii au fost de parere ca pierderea contabila nu-i totuna cu pierderea fiscala, si ca atare in 2005 platesti impozit pe profit indiferent ce pierdere ai avut inainte.
Daca citesti f. atent codul fiscal, cam asa-i. :(

iuliav a spus:

a doua intrebare e daca o micro are la inceputul anului 5 salariati, in august are 10 iar in dec are 6 inseamna ca nu se mai incadreaza la conditiile unei micro si anul urmator trece la profit?

De la 01 ianuarie a anului urmator pierzi statutul de micro.



#5 iuliav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 03 August 2005 - 05:44 PM

MULTUMESC MULT TUTUROR!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL