Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
garantie URGENT!!!!!!!!!! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


garantie URGENT!!!!!!!!!!

12 replies to this topic

#1 alyntta6

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 09 August 2005 - 11:26 AM

PENTRU GARANTIE DE EXECUTARE A UNUI CONTRACT DE SUBINCHIRIERE PENTRU VALOAREA GARANTIEI SE PERCEPE TVA? SUMA CARE TREBUIE PLATITA CA SI GARANTIE NU FACE PARTE DIN VALOAREA TOTALA A INCHIRIERI.
VA MULTUMESC SI ASTEPT PARERILE VOASTRE!



#2 alyntta6

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 09 August 2005 - 05:06 PM

chiar nu stie nimeni :cry: :?:




#3 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 09 August 2005 - 05:14 PM

Ce legatura are garantia cu TVA-ul?

Garantia inseamna o suma de bani blocata intr-un cont la dispozitia proprietarului, nu se factureaza. Se executa in momentul in care nu platesti chiria un anumit timp (stabilit in contract).

Asta daca am inteles eu bine despre ce e vorba :)



#4 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 09 August 2005 - 05:24 PM

poti considera garantia o imobilizare financiara 2677.



#5 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 09 August 2005 - 05:26 PM

Sigur ca da. Asa este corect.



#6 alyntta6

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 09 August 2005 - 05:49 PM

multumesc pt sfaturi.
legat de TVA, am primit factura reprezentand garantia+tva-ul aferent, de aceea va intreb e corect, ca aceasta garantie sa aiba tva?



#7 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 09 August 2005 - 06:06 PM

Dupa parerea mea, nu este corect. Garantia pe care tu o constitui trebuie sa se regaseasca intr-un cont pe numele tau (raman in firma, dar nu te poti folosi de ei decat cu acordul proprietarului cu care ai contract), cont purtator de dobanda. Aceasta suma reprezinta doar masura asiguratorie pentru partenerul tau, pentru cazul in care nu-ti vei indeplini obligatiile contractuale.

Asa ca eu una nu inteleg de ce sa-i transferi banii si sa se foloseasca de ei, atat timp cat tu respecti contractul. :?

Pentru ca a solicitat sa-i dai banii (banuiesc ca asa scrie si in contract), ti-a facut factura ca justificare a incasarii banilor si, normal, a calculat si TVA. Mai corect ar fi interpretat ca un avans.



#8 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 09 August 2005 - 06:14 PM

ptr. garantie platita folositi 2678 (alte creante imobilizate)
2677=actiuni proprii-active imobilizate


suna mai bine 2678.



#9 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 09 August 2005 - 06:34 PM

Corect, floris!M-am uitat mai sus un rand(graba),ca mai aveam la un colt un bilant.La 2678 m-am si gandit! Revenid la garantie, se perocedeaza cum a spus ctanela, se deschide un cont in care se depune garantia si se execuata numai daca se incalca contractul.



#10 alyntta6

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 09 August 2005 - 10:50 PM

ctanela ca si garantie am semnat bilete la ordin.

eu am probleme cu tva-ul aferent garantiei :roll: , pt ca m-am uitat in codul fiscal la sfera de aplicare al tva-ului si nu am gasit nimic .

va rog daca puteti sa-mi da-ti o baza legala, in caz de control sa le arat pe ce m-am bazat cand, am dedus tva-ul.

multumesc mult



#11 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 09 August 2005 - 11:46 PM

alyntta6 a spus:

ctanela ca si garantie am semnat bilete la ordin.

eu am probleme cu tva-ul aferent garantiei  :roll: , pt ca m-am uitat in codul fiscal la sfera de aplicare al tva-ului si nu am gasit nimic .

va rog daca puteti sa-mi da-ti o baza legala, in caz de control sa le arat pe ce m-am bazat cand, am dedus tva-ul.

multumesc mult

Stai putin, ca nu mai inteleg.
Ce bilete la ordin? Ai platit sau nu garantia pana la urma? Si daca nu ai platit-o, pentru ce au facut factura?



#12 alyntta6

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 11 August 2005 - 09:41 AM

draga ctanela iata un scurt istoric:
am un contract de subinchiriere pentru o masina, in acest contract exista un articol care spune ca in termen de 3 zile de la semnarea contractului eu trebuie sa platesc o garantie de Xeuro+tva ,reprezentand garantie de executare a contractului. Acest articol e trecut la capitolul Chirie si modalitati de plata. Iar la Capitolul Garantii se spune ca trebuie sa emit eu in favoarea lor un numar de X bilete la ordin,(ceea ce am si facut) in caz ca ratele pt chirie nu sunt platite.
Acum sper ca am fost mai explicita si imi intelegi dilema legata de TVA. :cry:



#13 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 11 August 2005 - 06:54 PM

Acum am inteles si iti impartasesc dilema.

E asa cum am banuit, in sensul ca reprezinta mai curand un avans (mai ales ca in contract este mentionat la cap. plati si nu la garantii). Eu zic ca poti sa-i deduci TVA-ul.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL