Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
urgent va rog!declaratie TVA si descarcare gestiune - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


urgent va rog!declaratie TVA si descarcare gestiune

37 replies to this topic

#1 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 August 2005 - 07:25 PM

Buna ziua!Am trei probleme si nu stiu cum sa procedez:
1)in ce cont sa inregistrez achizitionarea Registrului de evidenta fiscala? 303, 604, 3028?
2)o firma a predat decontul de TVA pe luna iunie,avand TVA de plata. Ulterior s-a constatat ca o factura de achizitie marfa nu a fost inregistrata.Cum este corect sa se procedeze?Se inregistreaza factura si conturile de TVA nu vor mai corespunde cu declaratia de TVA si de corecteaza TVA-ul la luna iulie? Se inregistreaza factura in iulie, dar va fi afectat contul de marfuri la iunie.Se inregistreaza factura in iunie putand inregistra TVA-ul in alt cont decat 4426 si se corecteaza in iulie?
3) pentru comert en detail, este corect sa se lucreze fara conturile 378 si 4428? adica achizitionare : 371,4426 la 401 , descarcare marfa 607=371?
Multumesc mult.



#2 radubc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Location:Calgary, AB

Postat 23 August 2005 - 01:31 PM

1. Eu zic 604. Nu are rost sa va complicati altfel. Ii tineti evidenta extracontabil. Trebuie sa tinem cont si de relevanta informatiilor din bilant.
2. Conform legii facturile care sosesc dupa inchiderea lunii se contabilizeaza in luna urmatoare. Asta inseamna ca va fi afectat decontul urmator de TVA.
3. La intrebarea asta caut si eu raspuns. Ce lege reglementeaza chestia asta. Ma intereseaza si unde scrie ca trebuie aplicat K la soldul final 378 pentru descarcare de gestiune.




#3 iulia51

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:
  • Location:BAIA MARE

Postat 23 August 2005 - 01:34 PM

buna!hai sa lamurim citeva probleme,sper?
-reg. de ev. fiscala se inregistr. pe contul de mat. un analitic cu reg. special.ex.3021.03
-oricum este tirziu si pt. rectificativa la dec. TVa dec inreg. fact pe iulie cu tot tacimul si-ti corectezi soldul la marfa la sf. lui iulie,nu?
-la comert cu marfa automat faci desc. gest. prin :4428;378;607=371deci fara comentari :!: marfa o inregistrezi cu ados si tva neexig. deci desc. gest. se face la fel ,bineinteles ca faci "k" la marfa,sper ca sti despre ce vorbesc :?: Mai ai si alte nelamuriri :P asta a fost gratis ca sa ne cunoastem :!:
CU GINDURI BUNE !



#4 sil

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:constanta

Postat 23 August 2005 - 01:35 PM

buna! in legatura cu intrebarile tale: registrul de evidenta fiscala il inregistrezi pe 3028 numai daca ai facut intrare cu NIR, altfel pe 604; factura cu TVA o poti inregistra in luna urmatoare; pentru comert se lucreaza cu 378 si 4428, numai la en gross nu este necesar sa lucrezi cu 4428. sper ca i-ti este de folos, bafta.



#5 iulia51

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:
  • Location:BAIA MARE

Postat 23 August 2005 - 01:46 PM

O!!!Lg. contab. nr. 82/91,republicata in 26.08.2002 si cartea verde daca o sti la cap. calc. stocurilor ai sa gasesti tot ce vrei,rasp. pentru "radubc"eu lucrez cu acest coef. de zece ani si am avut controale ....si a fost bine!!!
CU GINDURI BUNE !



#6 anakamelia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:discutii,dezbateri,informare

Postat 23 August 2005 - 01:50 PM

Daca este doc cu regim special,nu poti 604,pt.ca trebuie sa-i faci NIR si sa-l inreg in fisa de mag a doc cu regim special . Apoi il dai in consum cu Bc.Eu zic 3028
Viata e frumoasa, scapa cine poate!!!



#7 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 23 August 2005 - 02:15 PM

art. contabile sunt urmatoarele:
371%
401
378
4428
Asta inseamna achizitie mfa la pret de achizitie(fara tva)+adaos comercial+tva neexigibil.
Descarcare gestiune
371%
607
378
4428
4426=401 tva deduc. afererent mfii achizitionate
Succes :smt024



#8 radubc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Location:Calgary, AB

Postat 23 August 2005 - 03:28 PM

Am incercat sa realizez un exemplu: www.reserv.ro/descarcare.doc



#9 consult

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Location:targoviste

Postat 26 August 2005 - 03:03 PM

mihaci a spus:

Buna ziua!Am trei probleme si nu stiu cum sa procedez:
1)in ce cont sa inregistrez achizitionarea Registrului de evidenta fiscala? 303, 604, 3028?
2)o firma a predat decontul de TVA pe luna iunie,avand TVA de plata. Ulterior s-a constatat ca o factura de achizitie marfa nu a fost inregistrata.Cum este corect sa se procedeze?Se inregistreaza factura si conturile de TVA nu vor mai corespunde cu declaratia de TVA si de corecteaza TVA-ul la luna iulie? Se inregistreaza factura in iulie, dar va fi afectat contul de marfuri la iunie.Se inregistreaza factura in iunie putand inregistra TVA-ul in alt cont decat 4426 si se corecteaza in iulie?
3) pentru comert en detail, este corect sa se lucreze fara conturile 378 si 4428? adica achizitionare : 371,4426 la 401 , descarcare marfa 607=371?  
Multumesc mult.
Inregistrezi factura in luna iunie si vei avea diferenta intre jurnal cump.si decont depus.In iulie treci suma pe regularizari, nu se poate face rectificativa la TVA.La comert cu amanuntul obligatoriu ai 378 si 4428.
marighe



#10 irina_ciurla

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 12 September 2005 - 12:32 AM

Referitor la rectificativa pt TVA, mai nou exista (asa am inteles de la o prietena).

Nelamuririle cred ca au fost bine explicate de colegii nostrii.



#11 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 12 September 2005 - 07:47 AM

exista un fel de rectificativa dar mai bine te sinucizi decat sa o faci :evil:
e un adevarat show... trebuie drumuri la adm , cerere, declaratii, aprobari



#12 addina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 398 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:literatura, psihologie si.... conta

Postat 12 September 2005 - 09:01 AM

eu stiu ca la comert en-detail neaparat trebuie tinuta gestiunea la pret cu amanuntul, deci cu 378 si 4428. dar nu e neaparat sa faci k-ul, depinde ce program de gestiune folosesti. eu am, la una dintre firme, programul de gestiune corelat cu casa de marcat si stiu in fiecare moment ce am vandut si acre imi este adaosul real.



#13 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 12 September 2005 - 08:48 PM

sil a spus:

buna! in legatura cu intrebarile tale: registrul de evidenta fiscala il inregistrezi pe 3028 numai daca ai facut intrare cu NIR, altfel pe 604............

Registrul de evidenta fiscala este cu regim special, deci OBLIGATORIU NIR ! (si trecut pe fisa).

O zi buna!
Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#14 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 12 September 2005 - 09:01 PM

puteti da si temeiul legal pentru REF ca trebuie facut nir?



#15 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 12 September 2005 - 10:24 PM

este al doilea subiect cand ne impartim in doua tabere.
cei cu NIR si cei fara NIR.

eu nu am facut niciodata NIR la diverse registre si nici nu am fost intrebata vreodata.
dar acum am o situatie delicata cu o firma nou infiintata, asociatul nu vrea momentan activitatate si nici cheltuieli care sa-i afecteze rezultatul.
drept urmare registrul l-am trecut in 3028 si obligata sa-i fac NIR.



#16 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 12 September 2005 - 10:27 PM

floris a spus:

dar acum am o situatie delicata cu o firma nou infiintata, asociatul nu vrea momentan activitatate si nici cheltuieli care sa-i afecteze rezultatul.
drept urmare registrul l-am trecut in 3028 si obligata sa-i fac NIR.

deci se poate...
eu unul fac nir la tot ce exista fizic si se foloseste o perioada indelungata... nu fac la creioane si hartie, ca tot intreba cineva la ce foloseste 604 :D



#17 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 12 September 2005 - 10:31 PM

eu nu am zis ca nu se poate, dar imi deranjeaza stilul.



#18 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 12 September 2005 - 11:14 PM

si nu poate fi trecut direct in "604"?



#19 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 12 September 2005 - 11:15 PM

pai daca nu vrea sa ii avecteze rezultatul cum ar putea fi trecut in 604 ? :D



#20 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 12 September 2005 - 11:23 PM

Daca tot e vorba de doua tabere, eu ma inscriu in cea FARA NIR. Nu suntem gestionari, suntem contabili, va rog nu uitati. :lol:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL