Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
FOND DE MEDIU - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 6

Salt la continut


- - - - -

FOND DE MEDIU


423 replies to this topic

#101 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 20 January 2006 - 08:23 PM

Declaratie si program calcul emisie noxe

Fisiere atasate


Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#102 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 21 January 2006 - 05:13 PM

prutyi a spus:

Ce sa fac daca nu am declarat pe 2005 inca nimic, si vreau sa ajung la zi.

Ce inseamna obiectiv de valorificare?
Ce declaratii trebuie sa depun?

Ex.Introduc pe piata lunar 5 tone de ambalaj din care 2 tone vand la o firma specializata pt.care fac factura si mi le plateste.
Sa declar ca am de platit 5-2=3 tone x 5.000 lei/kg = 15.000.000 lei. Este OK asa calculul sau mai trebuie sa folosesc ceva procente?

Va rog sa ma ajute cineva.
detaliile tale nu sunt suficiente. importi sau cumperi de pe piata interna?




#103 george75

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 22 January 2006 - 07:38 PM

Micutza , eu unul cred ca nu ai dreptate in ceea ce priveste plata taxei pt emisia de poluanti de catre orice agent economic . Nu stiu daca asa ti-au confirmat cei care te-au controlat dar mi se pare o absurditate . Din ce am citit si eu in ordonanta si coroborat cu explicatiile de pe site-ul lor in cazul tau , da , au dreptate pentru ca tu fiind firma de taxi esti "operator economic de trafic rutier " termen care nu cred ca este valabil in cazul unei societatii care are o amarata de dacie papuc cu care isi face treaba ci in cazul celor care presteaza servicii auto . O sa ma interesez si eu la ei si o sa va tin la curent sau poate stie altcineva care a intrebat despre asta si ne lamureste .



#104 lasliebudai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 22 January 2006 - 10:45 PM

La o firma care face import de otrava sobolani trebuie calculat 2% din valoarea substantelor clasificate ca fiind periculoase?
Se plateste si 1 RON/kg pentru ambalaje introduse pe piata?
Daca da cand trebuie declarat si platit aceste contributii?
Imi trimite cineva documentatia pentru modul de calcul al acestor contributii la adresa lasliebudai@yahoo.com ?
Cred ca firmele ar trebui sa angajaze de acum inainte un "consultant in domeniul protectia mediului".



#105 ana maria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:
  • Location:piatra neamt

Postat 23 January 2006 - 10:12 PM

Ocsi, spune-mi te rog pe ce perioada din urma ai depus declaratia pt.taxele pt.emisii de poluanti, daca ai primit amenda pt.depunerea cu intarziere si daca ti s-au calculat dobanzi si penalitati.
Multumesc



#106 choixalacreme

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 24 January 2006 - 02:30 PM

De doua zile citesc forumul si ma adap din intelepciunea celor de la www.afm.ro
Ca urmare a logicii normale, ca mai bine platesti 1 RON/luna chiar daca nu e cazul, decat sa platesti 100 de milioane la Garda de Mediu, am incercat sa trec la fapte.

Fapte: calculul GRESIT se amendeaza la fel, 100 milioane.

iau eu tabelul lui ocsi, il studiez, si calculez ca la 1000l de benzina FP, am de platit 3691 Lei vechi
Dau sa aflu cat e la altii, aia au calculat ca la 1000l AU DE DAT 4667 LEI VECHI.

De unde vin diferentele? Pai ia haideti sa vedem ce zice modul de calcul:
- ne uitam la http://www.afm.ro/pages/main/venituri_stuf...afic_rutier.pdf
zice ca NOXELE DIFERA functie de masina - cu sau fara catalizator.
La cele cu catalizator, ai 3 valori:
Oxidare catalitica
cataliza tripla
cataliza moderata
de asemenea, difera functie de Consumul la suta (...) adica trebuie sa declari si cat la suta ia masina respectiva..
mergem in anexa001_caracteristici_combustibili_si_carburanti.pdf , si acolo vedem ca la incercarea de a translata Litrii in Kg, densitatea e de 725-780 g/litru

Deci cel putin 4 variabile. or mai fi si altele.

Tabelul EXCEL , la benzina Fara Plumb, pune NMVOC (... cum, nu stiti ce e aia?) la 56.88 g/kg benzxina.. (de unde a luat asta, ca in factori_de_emisie_pentru_trafic_rutier.pdf nu exista valoarea asta, maxim e 55.5 pt masinile fara catalizator)
Restul valorilor sunt puse de la masini fara catalizator, consum 12%

UN alt link util:
http://www.apmdambovita.ro/index.php?p=TAR...emisii_auto.php

Cum calculam ? punem din burta? sau punem MAXIM sa se bucure Garda ca suntem zelosi?

acum, dupa ce ne da cu virgula, cum facem: rotunjim?

Total nedumerit,
Va pup, poate aveti vre-o idee,
A



#107 ana maria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:
  • Location:piatra neamt

Postat 24 January 2006 - 03:02 PM

Choixalacreme esti tare, studiezi de doua zile, eu doar de o zi si sunt rau de tot in ceata. Oamenii astia nu pot face o lege clara, pe care sa o inteleaga toata lumea? Pai trebuie sa fii super bazat in chestii de chimie si in ale "motoarelor" ca sa intelegi modul de calcul. Nu puteau sa dea ei clar ce suma trebuie aplicata pentru fiecare litru de benzina sau motorina?

Eu tot nu sunt convinsa ca trebuie platita taxa asta. Chiar toata lumea trebuie sa o plateasca? Dar pana acuma pe ce lume am fost, legea e din 2002, a platit cineva pana acum sau acum s-au trezit cei de la Garda?
Eu nu am mai auzit pe nimeni ca ar fi calculat taxa asta si cand zic la altii se uita la mine ca la avioane.
Si ce trebuie sa fac, sa ma apuc sa calculez taxa in fiecare luna din iunie 2002, sa scot toate bonurile de combustibil, sa vad ce tip era si la ce masina a fost folosita? Pai firma avea pe atunci vreo 20 masini, imi trebuie o luna sa fac calculele astea.
Sau pot sa fac declaratiile numai pe anul 2005? Stie cineva?
Si apropo de amenda, in OUG 196/2005 privind fondul pentu mediu care abroga legea 73/2000 nu mai apare fabuloasa amenda de 10.000 pana la 50.000 ron, ci doar o amenda de 2.000 pana la 2.500 ron pt.nedepunerea in termen a declaratiei.
Mai are cineva vreun mod de calcul, pentru ca am vazut ca valorile difera in programelul lui ocsi fata de cele de pe
http://www.apmdambovita.ro/index.php?p=TAR...emisii_auto.php
Deci, in concluzie, toti agentii economici care au intrari de combustibil din 2002 trebuie sa faca declaratiile astea pentru toata perioada din urma?
Multumesc anticipat celor ce vor avea bunavointa sa-mi raspunda



#108 choixalacreme

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 24 January 2006 - 03:32 PM

ana maria a spus:

Choixalacreme esti tare, studiezi de doua zile, eu doar de o zi si sunt rau de tot in ceata. Oamenii astia nu pot face o lege clara, pe care sa o inteleaga toata lumea? Pai trebuie sa fii super bazat in chestii de chimie si in ale "motoarelor" ca sa intelegi modul de calcul. Nu puteau sa dea ei clar ce suma trebuie aplicata pentru fiecare litru de benzina sau motorina?

Eu tot nu sunt convinsa ca trebuie platita taxa asta. Chiar toata lumea trebuie sa o plateasca? Dar pana acuma pe ce lume am fost, legea e din 2002, a platit cineva pana acum sau acum s-au trezit cei de la Garda?
Eu nu am mai auzit pe nimeni ca ar fi calculat taxa asta si cand zic la altii se uita la mine ca la avioane.
Si ce trebuie sa fac, sa ma apuc sa calculez taxa in fiecare luna din iunie 2002, sa scot toate bonurile de combustibil, sa vad ce tip era si la ce masina a fost folosita? Pai firma avea pe atunci vreo 20 masini, imi trebuie o luna sa fac calculele astea.
Sau pot sa fac declaratiile numai pe anul 2005? Stie cineva?
Si apropo de amenda, in OUG 196/2005 privind fondul pentu mediu care abroga legea 73/2000 nu mai apare fabuloasa amenda de 10.000 pana la 50.000 ron, ci doar o amenda de 2.000 pana la 2.500 ron pt.nedepunerea in termen a declaratiei.
Mai are cineva vreun mod de calcul, pentru ca am vazut ca valorile difera in programelul lui ocsi fata de cele de pe
http://www.apmdambovita.ro/index.php?p=TAR...emisii_auto.php
Deci, in concluzie, toti agentii economici care au intrari de combustibil din 2002 trebuie sa faca declaratiile astea pentru toata perioada din urma?
Multumesc anticipat celor ce vor avea bunavointa sa-mi raspunda

Ana,

1 - Nu o lege clara nu are interpretari siatunci nu poate garda sa te amendeze. Fiind neclara, cu omisiuni si generalitati, ei isi cumpara BMV.
2 - NU sunt deloc convins. Dar ce sa fac? eu muncesc un an sa strang 100 de milioane..
3 - teoretic, ca sa fi acoperita, faci din 2002 pana astazi. Lunar. Stiu, e f. greu.. cumplit..
4 - Parerea mea?? Pana acum nu s-au prins cei de la Garda ca mai e o vaca de muls, pt. ca legea e ambigua si au mai gasit o cale sa te amendeze. Altfel, stiai din 2002. Apropo, legea e din 2000, nu 2002. De ce 2002 ?
5 - la http://apmdambovita.ro/index.php?p=TARIFE_...emisii_auto.php e data taxa DOAR pt. AUTOTURISME cu oxidare catalitica, consum mediu de 8,1 litri /100 km; pentru restul ce naiba se intampla?
6 - deci, in concluzie, ba doamnelor, domnilor, o sa ma uit la cele doua acte care modifica legea : OUG 86/2003 si OUG 196/2005 , apoi ma mai uit pe forum si nu in ultimul rand, ma rog sa nu vina la mine garda.



#109 choixalacreme

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 24 January 2006 - 03:42 PM

Atentie:
Calcul_taxa_mediu_emisii_poluanti.xls , trebuie modificata:

oug_196_2005 stipuleaza modificari la TAXELE pt. emisie, practic s-au dublat:

NOx de la 0.02 la 0.04 RON
SO2 de la 0.02 la 0.04 RON
Cadmiu de la 8 la 16 RON

si inca nu am citit tot..



#110 ana maria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:
  • Location:piatra neamt

Postat 24 January 2006 - 04:33 PM

Deci sa inteleg ca tu faci calculul pe baza fisierului Calcul_taxa_mediu_emisii_poluanti.xls care e postat pe site. Asa ma gandisem si eu ca e destul de usor sa introduci datele acolo si calculezi automat. Dar cand am vazut ce ai scris tu ca sunt diferente fata de sumele de pe site-ul agm-ului m-au apucat durerile de cap. Cred ca am sa fac pe baza fisierului din xls chiar daca sunt si date gresite, macar sa am ceva calculat si declarat, daca am gresit sa vina ei sa recalculeze, n-au decat, doar n-or sa ma amendeze cu 100 mil, mai ales ca amenda asta a disparut din noua lege.
In legea 73/2000, varianta initiala se specifica "taxe pentru utilizarea unor combustibili cu conţinut ridicat de elemente nocive". In modificarea din 2002 apare fraza "sumele încasate pentru emisiile de poluanţi în atmosferă ce afectează factorii de mediu, prevăzute în anexa nr. 1". De aici cred ca e chestia cu iunie 2002, plus ca in Ordinul 1043/2002 (MO 851/2002) apare scris ca "Data de la care se calculeaza aceste sume este iunie 2002" (scrie undeva si pe site-ul lor)
Succes



#111 choixalacreme

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 24 January 2006 - 07:26 PM

Stau si ma uit in lege :

OUG 196: Art.9, punctul b

"TAXELE PENTRU EMISIILE DE POLUANTI IN ATMOSFERA, INCASATE DE LA OPERATORI ECONOMICI, ETC.."

Legea nu zice decat "operatori economici" , si nu Agenti economici, si nicaieri nu inteleg ce inseamna "operator".

Seara buna la toti.



#112 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 January 2006 - 07:47 PM

mai dragilor, haideti s-o luam logic: daca era pt. toti agentii economici chiar credeti ca NU aflam pana acum ? treceau 3 ani si ramaneam asa, fara sa ne ciufuleasca nimeni, fara sa dea cineva alarma mai devreme ? eu cred ca e pt. transportatori. zic si eu... mai sunt si alte taxe extrabugetare de plata, taxe de care am aflat de la data infiintarii lor. mi se pare aproape incredibil ca una de acest tip/ adresabilitate sa ne scape.



#113 choixalacreme

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 24 January 2006 - 08:06 PM

Ca sa nu mai intelegem nimic:

oug 196 2005 abroga Legea 73/2000 privind fondul de mediu.
Acest OUG s-a publicat pe 30 dec in Mon Oficial 1193

Tot OUG spune asa:

Metodologia de calcul a contribuţiilor şi taxelor prevăzute la art. 9 alin. (1) lit. a)-k) se stabileşte
prin ordin al autorităţii publice centrale pentru protecţia mediului în termen de 90 de zile de la
intrarea în vigoare a prezentei ordonanţe de urgenţă.

Intrebare: CE se intampla pentru fondul de mediu de PANA la Abrogarea legii, daca nu l-am platit?


Io ma duc acasa ca imi ajunge,
Servus!



#114 ana maria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:
  • Location:piatra neamt

Postat 24 January 2006 - 09:45 PM

Pentru ALUPEI OTILIA
Daca taxa ar fi fost doar pentru transportatori, de ce in metodologia de calcul apar date pt. anumite utilaje folosite in agricultura, industrie, activitati forestiere sau motociclete?

A se vedea:

http://www.afm.ro/pages/main/venituri_stuf...afic_rutier.pdf

De aici deduc ca oricine foloseste combustibil ar fi trebuit sa plateasca, cu toate ca eu nu sustin ideea, din contra, nici eu nu am platit si nu stiu ce sa fac.

Din anumite surse am aflat ca nici Garda de mediu nu stie prea bine cum e cu aceasta taxa. Cand aflu mai multe va spun.



#115 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 January 2006 - 09:52 PM

multumesc, ana, si-mi cer scuze ca, fiind asa pe langa probl. asta, nu stiam ca sunt vizate si alte categorii de "motorizate". ca sa fiu sincera pana la capat.. sunt in pom si pomu'n aer.

Doamne, cine zicea ca-i vine sa se lase de meseria asta ? mai ca-mi vine sa subscriu... ](*,)

mai am si o problema cu pdf-urile, ca sa-mi fie si mai bine... :cry:



#116 ana maria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:
  • Location:piatra neamt

Postat 25 January 2006 - 03:43 PM

Am adresat urmatoarea intrebare celor de la AFM:

Va rog sa-mi spuneti daca taxele pentru emisii de poluanti in atmosfera trebuie platite de orice agent economic care detine un autovehicul. In cazul unui raspuns afirmativ, se pot depune declaratii pentru perioadele din urma, adica din iunie 2002? Cum pot fi depuse aceste declaratii in format electronic, la ce adresa?

Si iata si raspunsul:

Referitor la intrebarea d-voastra aveti obligativitatea constituirii, declararii si virarii catre Fondul de mediu a taxelor pentu emisii poluanti. Toate datele le gasiti pe site-ul nostru : www.afm.ro sectiunea venituri. Puteti sa le depuneti retroactiv de cand se aplica legea (adica 07.06.2002).
Va informam ca declaratiile se depun/ transmit la sediul Administratiei Fondului pentru Madiu prin serviciile postale cu confirmare de primire. In cazul in care doriti sa transmiteti electronic, va rog sa respectati actele normative ce reglementeaza emiterea de certificate digitale privind semnarea electronica.
Plata se face in contul Trezoreriei sector 6 Bucuresti ; cod IBAN RO92TREZ7065017XXX000155; Cod fiscal AFM: 14 71 56 50; beneficiar : Administratia Fondului pentru mediu


Si acum vin eu si pun aceeasi intrebare ca OTILIA:

"mai dragilor, haideti s-o luam logic: daca era pt. toti agentii economici chiar credeti ca NU aflam pana acum ? treceau 3 ani si ramaneam asa, fara sa ne ciufuleasca nimeni, fara sa dea cineva alarma mai devreme ? Mi se pare aproape incredibil ca una de acest tip/ adresabilitate sa ne scape".

Ei iata ca in Romania se poate orice.
Trec 3 ani si jumatate de la intrarea in vigoare a unei legi si mai nimeni nu stie ca de fapt ea e pentru toti agentii economici.
MIE TOT NU-MI VINE SA CRED.
Abia acum au realizat si ei ce scrie in lege?
Nu mai inteleg nimic.
Asta e Romania.
Succes la calcule.



#117 Ligia Georgescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 403 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 January 2006 - 04:12 PM

Haideti sa va spun:
De azi avem control de la AFM.
Taxa pentru emisii de poluanti trebuia platita de toata lumea. Programul pe care ei ni l-au aratat este cel postat de nu mai stiu cine la Modele...etc si e OK. Numai ca anul asta se modifica sumele (se dubleaza).

Culmea este ca oricine importa orice trebuie sa constituie, sa declare si sa plateasca taxa pentru introducerea de ambalaj in piata. Eu, producator, trebuie sa calculez taxa inclusiv pentru importul de materie prima...(si aici intra paletul, ambalajul materiei prime, etc. Daca nu pot stabili cat a fost una si cat alta, cer producatorului fisa produsului...!!! Si asta din 3.10.2003!!!)

Si atentie....stiti ca pana la 25.02.2006 se depune o declaratie la Agentia pentru Protectia Mediului cu cantitatile de ambalaje folosite la ambalarea produselor???????????



#118 ana maria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:
  • Location:piatra neamt

Postat 25 January 2006 - 04:57 PM

Si sa inteleg ca nici tu nu ai platit taxa pt. emisii de poluanti.
Vreau sa stiu si eu ce amenda va vor da ca cea de la 100 la 500 milioane a fost abrogata.
Si ce se intampla acum, iti calculeaza ei din urma sau te pun pe tine sa o faci. Te rog mult sa-mi raspunzi.

Si la ambalaje, daca pe declaratia vamala greutatea bruta este egala cu cea neta, cum calculez eu taxa?

Astept raspunsuri de la tine, Ligia.
Multumesc mult.



#119 lasliebudai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 25 January 2006 - 09:55 PM

Modelul de calcul in xls pentru emisii de poluanti este valabil din iunie.2002 pana decembrie.2006? De atunci nu s-a modificat?
Cum aflati greutatea ambalajului din import pentru care calculati fondul de mediu? Ce fel de declaratie trebuie depusa pana la 25.02.2006?



#120 Ligia Georgescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 403 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2006 - 08:37 AM

Eu am control la una din firme, pentru care , culmea, am calculat taxa pentru ambalaje si am platit-o. Dar taxa pentru emisii de poluanti nu, pentru ca administratorul nu a vrut.

Acum calculam emisii de poluanti din 06.07.2002. Despre amenzi inca n-a fost vorba pentru ca avem termen pana saptamana viitoare sa facem calculele si saptamana viitoare... vedem ce-o mai fi.

Problema e ca nici la ambalaje nu stam bine, pentru ca am calculat taxa la ambalajele introduse de noi pe piata si cica trebuia si la ambalajele de la toate importurile (de materii prime, de ambalaj-ambalajul ambalajului...).
Daca pe DVI greutatea neta=cu cea bruta clar e o problema pentru ca orice vine, vine pe un palet, legat cu o ata...etc. Asa ca in situatia asta cica trebuia ceruta producatorului fisa produsului din care sa reiasa cat ambalaj are ceea ce importati.

Cat despre declaratiile de pana pe 25.02.2006, cititi http://www.afm.ro/pages/main/legislatie_st...uri/02_37.pdf... se depune la Protectia mediului, insa daca pe pagina pe care v-am spus-o zice ca pe pagina ANPM trebuie sa apara formularul...eu nu l-am vazut....






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

5 useri citesc topicul

0 membri, 5 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL