Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
inregistrari la contract de mandat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


inregistrari la contract de mandat

9 replies to this topic

#1 MYRAgl

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Location:GALATI

Postat 06 September 2005 - 09:03 PM

O SC a incheiat contracte de mandat cu mai multi colaboratori. Lunar intocmeste un borderou de plati in care se evidentiaza retinerea impozitului de 10%. Cum se inregistreaza acest impozit si sumele platite colaboratorilor? Cand si cum declara firma impozitul retinut? La ce data il varsa la buget?



#2 MYRAgl

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Location:GALATI

Postat 08 September 2005 - 12:29 AM

Am cercetat si am aflat ca impozitul retinut se declara in decl.100, la poz.22, si se vireazã la bugetul de stat pânã la data de 25 inclusiv a lunii urmãtoare celei în care a fost plãtit venitul.
Daca ma straduiesc putin, inventez si o monografie; astept, totusi, parerea cuiva care s-a mai intalnit cu astfel de situatii... :roll:




#3 lilianab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 136 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:noutati

Postat 08 September 2005 - 11:50 AM

MYRAgl a spus:

Am cercetat si am aflat ca impozitul retinut se declara in decl.100, la poz.22, si se vireazã la bugetul de stat pânã la data de 25 inclusiv a lunii urmãtoare celei în care a fost plãtit venitul.
Daca ma straduiesc putin, inventez si o monografie; astept, totusi, parerea cuiva care s-a mai intalnit cu astfel de situatii... :roll:

622-401 cu suma bruta
401-444 pentru impozit
si
401-5311 cu restul de plata



#4 MYRAgl

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Location:GALATI

Postat 10 September 2005 - 10:58 PM

Multumesc, lilianab!
Parca n-as merge, totusi, pe 401... n-am nici o factura de la ei; am numai contractele de mandat... Alte pareri?



#5 emilia_muncaciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 12 September 2005 - 09:29 PM

Eu as face urmatoarele inregistrari:
628=462/analitic -suma cf.unui stat de plata
462=%
444/analitic-impozit 10% retinut
5311 plata
In situatia cand se retine si sanat.6,5%, 462=4314
Acest impozit se declara in decl.100 si se vireaza la buget pana la data stabilita prin contractul de mandat.



#6 alone

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 25 September 2005 - 06:31 PM

MYRAgl a spus:

Am cercetat si am aflat ca impozitul retinut se declara in decl.100, la poz.22, si se vireazã la bugetul de stat pânã la data de 25 inclusiv a lunii urmãtoare celei în care a fost plãtit venitul.
Daca ma straduiesc putin, inventez si o monografie; astept, totusi, parerea cuiva care s-a mai intalnit cu astfel de situatii... :roll:

eu folosesc contul 401,am creat un analitic distinct denumit mandate/comisioane; retin la sursa 10% impozit si 6.5% sanatatea;
spune-mi te rog este trecuta in contract suma pe care tb sa o platiti lunar?



#7 MYRAgl

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Location:GALATI

Postat 25 September 2005 - 09:01 PM

Nu suma fixa, ci comision in functie de vanzari (procentual)



#8 adrianol77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 May 2006 - 02:54 PM

Nu as inregistra pe 444 pt ca nu este un venit din salariu; contractul este de mandat/agent. Cred ca s-ar utiliza contul de alte imp si taxe in concordanta cu contul de cheltuiali cu alte impozit esi taxe. Pareri? Si cu 462 este ok pentru ca la furnizor 401 fie si analitic distinct conf legii trebuie factura. or noi avem borderou de plati.



#9 Mona Vasiliu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 15 May 2006 - 04:27 PM

In cazul asta 6.5% in ce cont il trecem? Tot in alte impozite si taxe?



#10 adrianol77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 May 2006 - 08:15 PM

verifica in contractul de agent/mandat daca ai stipulat clar ce impozit s eretine. daca omu mai este angajat cu CM in alt aparte unde deja se retine 6.5%....ce rosty mai are??? daca sti temeiul legal nu ezita sa ne comunici si noua.
multumim






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL