Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Diurna obligatorie? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Diurna obligatorie?

14 replies to this topic

#1 mihaela.buta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:

Postat 13 September 2005 - 11:44 AM

la plecarea in delegatie (in Romania sau in strainatate) este obligatorie acordarea diurnei? Mentionez ca se deconteaza toate cheltuielile de masa, cazare, transport pe baza facturilor pe care le aduci.



#2 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 13 September 2005 - 11:56 AM

pai nu este obligatorie diurna. Exista o limita de deductibilitate- care e de 2,5 * diurna pt instit publice (care ultima data cand am verificat eu era de 105.200 ROL/zi), dar nu e obligatorie - depinde ce vrea firma. Diurna inseamna niste bani pe care angajatul ii cheltuie in fiecare zi de delegatie, fara a fi nevoie sa-i justifice cu acte. Daca firma vrea sa-i dea diurna angajatului ii da, daca nu, NU ! Doar deductibilitatea naste unele probleme -vezi mai sus.

"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#3 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 14 September 2005 - 12:10 PM

cheltuielile de masa ar trebui sa se incadreze la capitoul diurna



#4 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 14 September 2005 - 12:11 PM

da tony, ai dreptate !
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#5 maris camelia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Location:deva

Postat 04 October 2005 - 11:21 AM

cat este pana la urma diurna 105,000 x 2,5 ? am pierdut legatura cu legislatia, stand acasa cu bobo,

multumesc , camelia m.
camelia maris



#6 maneamircea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 336 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu

Postat 04 October 2005 - 12:43 PM

Aºa cum a spus Ronaldo limita de deductibilitate a diurnei este
105200 x 2,5 ROL denominat 11 x 2,5 RON
deºi nu am vãzut nici o Hotãrâre actualã prin care se stabileºte valoarea diurnei pentru personalul bugetar în valoarea deniminatã.
Valoareac diurnei pentru salariaþii societãþilor comerciale se stabileste prin negociere si este cuprinsã în contractul individual sau colectiv de muncã
Manea Mircea



#7 maris camelia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Location:deva

Postat 04 October 2005 - 12:54 PM

multumesc pentru promptitudine Mircea M.
camelia maris



#8 stoiciumariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 04 October 2005 - 08:54 PM

acorzi diurna SAU preia firma ch deplasare(cazare,masa,etc)
nu le faci simultan



#9 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 07 October 2005 - 10:55 AM

diurna SAU cazare ????

probabil diurna SAU masa



#10 ioana.d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 175 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alba Iulia

Postat 25 October 2005 - 04:17 PM

Am urmatoarea situatie:
un angajat pleaca in delegatie cu masina proprie. nu i se acorda diurna. la sfarsit vine cu bon de benzina de 125 lei. firma a inregistrat pierdere anul trecut.
am facut inregistrarile urmatoare:
% = 5312 12.52
625 10.52 (max de chelt cu deplasarea deductibile pt cei pe pierdere)
4426 2
si restul de benzina l-am trecut pe cheltuieli nedeductibile.
ce parere aveti?



#11 fivefell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 09 November 2005 - 01:43 PM

Cheltuiala cu transportul(bonul de benzina) nu are legatura cu diurna legala. Acesta se inregistreaza facand un calcul la consumul de benzina ptr distanta parcursa (fiind autoturism personal se utilizeaza tot contul 625) si se inregistreza valoarea corespunzatoare. Poate fi chiar si o decontare mai mica fata de valoarea bonului fiscal. Diurna ptr aceasta deplasare este 625=5311 10.52 ron, valoare care se poate inregistara si achita persoanei plus valoarea totala sau partiala a bonului de benzina.



#12 mike2forc

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 06 December 2005 - 12:17 AM

CCM la nivel national valabil pe anii 2005-2006:

Ministerul Muncii, Solidaritatii Sociale si Familiei

Contract nr. 2001 din 31/01/2005
Publicat in Monitorul Oficial, Partea V nr. 1 din 22/02/2005
Contract colectiv de muncã unic la nivel naþional pe anii 2005-2006

încheiat conform art. 10 ºi 11 din Legea nr. 130/1996, republicatã, înregistrat la Ministerul Muncii, Solidaritãþii Sociale ºi Familiei cu nr. 20.01/31.01.2005

Art. 45. - Salariaþii unitãþilor trimiºi în delegaþie în þarã vor beneficia de urmãtoarele drepturi:
a) decontarea cheltuielilor de transport ºi a costului cazãrii, potrivit condiþiilor stabilite prin contractele colective de muncã la celelalte niveluri;
B) diurna de deplasare al cãrei cuantum se stabileºte prin negociere la nivel de ramurã, grupuri de unitãþi sau unitate; nivelul minim al diurnei este cel stabilit prin actele normative ce se aplicã la instituþiile publice.
Art. 46. - Salariaþii unitãþilor trimiºi în detaºare beneficiazã de drepturile de delegare prevãzute la art. 45. În cazul în care detaºarea depãºeºte 30 de zile consecutive, în locul diurnei zilnice se plãteºte o indemnizaþie egalã cu 50% din salariul de bazã zilnic. Aceastã indemnizaþie se acordã proporþional cu numãrul de zile ce depãºeºte durata neîntreruptã de 30 de zile.

CODUL FISCAL
Art. 21
(3) Urmatoarele cheltuieli au deductibilitate limitata:

B) suma cheltuielilor cu indemnizatia de deplasare acordata salariatilor pentru deplasari in Romania si in strainatate, in limita a de 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru institutiile publice, in cazul in care contribuabilul realizeaza profit in exercitiul curent si/sau din anii precedenti. Cheltuielile de transport, cazare si indemnizatia acordata salariatilor, in cazul contribuabilului care realizeaza pierdere in exercitiul curent si/sau din anii precedenti, sunt limitate la nivelul legal stabilit pentru institutiile publice;



#13 mike2forc

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 06 December 2005 - 12:22 AM

Se poate modifica printr-un regulament intern legea privind: diurna minima legala, modul de calcul al acesteia si prevederea conform careia pt sume mai mici de 35 EU pe zi (in UE) nu trebuiesc documente justificative? Daca da care sunt legile care prevad acest lucru.
Multumesc



#14 mimi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:
  • Location:dorohoi
  • Interests:financiar-contabilitate

Postat 06 December 2005 - 11:50 AM

Pentru administratorul unui SRL, ne-salariat al SC,platitor de impozit pe profit, pentru o deplasare in Italia, i se deconteaza:
- cazarea 56 euro/zi ( trebuie obligatoriu o factura ceva ?)
- transportul, conform actelor atasate la decont
Daca ar fi salariat i s-ar acorda si diurna de 35 euro/zi.
Saca este numai asociat nu i se acoda nimic.
Corect???
Mai trebuie atasat altceva la decont care sa ateste deplasarea? E obligatorie stampila pe ordinul de deplasare? Unii spun ca nu.



#15 danbonta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 202 Postari:

Postat 07 December 2005 - 03:40 PM

diurna se poate deduce in limita a pana la 2,5 ori valoare 105.200, doar daca societatea in cauza inregistreaza profit






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL