Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
concediu salariati cu timp partial - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


concediu salariati cu timp partial

18 replies to this topic

#1 george75

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 14 September 2005 - 06:06 PM

Stimati colegi cum procedam cu concediul acordat salariatilor cu timp partial ? Incepand cu 1 iulie fost abrogat
Art 139 codul muncii alineatul 4 in care se spunea--- Durata concediului de odihna anual pentru salariatii cu contract individual de munca cu timp partial se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat.

Sa inteleg ca si salariati incadrati cu timp partial vor beneficia tot de minim 20 zile concediu de odihna asa cum beneficiaza cei cu norma intreaga?
Daca omului (sa zicem un salariat cu 2h/zi care avea un concediu de 5 zile anual -conform vechiul articol ) i-au fost acordate in prima parte a anului cele 5 zile de concediu , pentru perioada 1 iulie -31 decembrie dupa abrogarea articolului respectiv rezulta din punct de vedere logic ca ar mai avea dreptul la inca 10 zile de concediu . Este corect ?



#2 RUIU MARIETA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 207 Postari:

Postat 15 September 2005 - 11:31 AM

Art 140, nu art 139, nu cred ca se refera la acest aspect, ci la faptul ca poti lua integral concediul pe anul in curs in luna august sa zicem, si deci n-ar fi proportional cu timpul lucrat pana la sfarsitul anului. Vezi mai departe Art.145 alin 2 despre indemnizatia de concediu care reprezinta media zilnica a veniturilor din luna cand este efectuat concediu, multiplicata cu nr de zile de concediu. Daca il platesti cu 4 ore, va avea sa zicem 21 zile cu 4 ore, sau 10.5 zile normale.
Asta este parerea mea.




#3 Guest__*

  • Guests

Postat 15 September 2005 - 11:40 AM

Da, 4 ore stã-n concediu ºi patru vine la birou :)
E total aiurea: dacã de la serviciul de bazã îºi ia 21 de zile de concediu ºi pleacã din localitate cum poate fi prezent la celelalte "locuri de muncã" :roll: ). κi ia concediu fãrã platã sau "medical"?
ªi oricum prostia cu 4 ore este de notorietate, cine controleazã faptul cã stai încã 4 ore la alt serviciu? (Eu nu am mai auzit de pontãri ºi normare de o sutã de ani :? ).



#4 Florea Ionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:

Postat 15 September 2005 - 02:54 PM

eu nu inteleg!
daca omul este angajat cu 8 ora la o firma are 20 zile concediu de odihna, iar daca este la alta firma cu 2 ore ,are tot 20 zile Concediu de odihna?
nu mai inteleg!
Florea Ionela Adelina



#5 george75

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 15 September 2005 - 05:55 PM

Scuze ! Marieta ai dreptate despre art 140 este vorba . Cu plata e clar , dar repet ce nu inteleg e faptul daca art respectiv a fost abrogat si nu a fost adaugat nimic in legatura cu CO acordat salariatilor cu timp partial , care va fi durata acestuia incepand cu 01.07.2005 data intrarii in vigoare a respectivei ordonante ?



#6 rosebud

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 16 September 2005 - 09:28 AM

Daca pe CM era trecut 20 zile( pt un CM cu timp partial ) asa ramane. Adica prin chestia asta nu se subintelegea ca daca are un CM cu 2 ore rezulta un CO de 5 zile. Deci pe viitor este perfect legal si corect daca ai un CM cu 2 ore (si firma acorda de ex.20 zile de CO) sa treci la CO pe CM 5 zile, dar este perfect legal si daca vrei sa ii dai omului 20 zile de CO. Am fost destul de clara?



#7 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 16 September 2005 - 02:33 PM

nu, nu ai fost clara! :lol: mai ales ca in codul muncii scrie ca "min 20 zile" si nu spune pt program de 8h, adica e pt toti

de altfel e si normal pt ca omul are co 20x8h=160 ore pt program de 8h si 20x2h=40 ore pt contract de 2h, evident si cu plata respectiva.



#8 george75

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 16 September 2005 - 05:50 PM

Multumesc Danae , citind inca o data cu atentie codul muncii mi-am dat seama ca ai dreptate . Eu sant mai la inceput cu contabilitatea iar ce m-a derutat pe mine a fost faptul ca am gasit la firma unde lucrez doua contracte de munca cu timp partial 2 ore in care la concediul de odihna era trecut 5 zile. Cel care le-a intocmit a interpretat gresit respectivul articol in care se spunea ca se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat , eu caznd de altfel in plasa lui , dar acum am inteles oamenii beneficiaza de 20 zile CO a cate doua ore evident cu plata aferenta . Problema ramane cu contractele cum sa procedez sa modific pe ele CO la 20 zile ? Poate ma ajutati va rog cu un sfat sa nu se supere baiatul de la ITM desi cred ca in datoria lor ar intra si verificare corectitudinii intocmirii acestor contracte inainte de inregistrarea lor .



#9 xint

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad
  • Interests:resurse umane

Postat 21 September 2005 - 02:22 PM

george75 a spus:

Scuze ! Marieta ai dreptate despre art 140 este vorba . Cu plata e clar , dar repet ce nu inteleg e faptul daca art respectiv a fost abrogat si nu a fost adaugat nimic in legatura cu CO acordat salariatilor cu timp partial , care va fi durata acestuia incepand cu 01.07.2005 data intrarii in vigoare a respectivei ordonante ?

din articolul 140 a fost abrogat alineatul (4), insa a ramas in vigoare alineatul (2)
"Durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste prin contracul colectiv de munca aplicabil, este prevazuta in contractul individual de munca si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic"

cred ca au scos al. 4 pentru ca era redundant.... nu ca sa modifice ceva



#10 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 22 September 2005 - 10:43 AM

acest paragraf foloseste celor care vor sa diminueze concediul acordat angajatilor ce au avut concedii medicale lungi sau concedii fara plata.

vezi ca este stabilit prin contract si se acorda proportional cu activitatea, sunt doua notiuni diferite, cred eu!



#11 rosebud

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 22 September 2005 - 11:08 AM

Eu am intrebat la ITM Timis si mi-a spus ca este corect, se pot acorda 5 zile pt un progr. de 2 ore. :roll:



#12 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 22 September 2005 - 11:11 AM

eu cred ca ar fi acelasi lucru 20 zile x 2 ore = 5 zile x 8 ore (norma normala)



#13 Guest__*

  • Guests

Postat 22 September 2005 - 11:20 AM

Yes, Septimiu! Ai pus punctul pe j! :smt045



#14 dede

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 23 September 2005 - 08:08 AM

Atentie pentru cei care stabilesc in CIM durata CO la 5 zile. Conform art 38 din Codul Munci

Citeaza

Salariatii nu pot renunta la drepturile ce le sunt recunoscute prin lege. Orice tranzactie prin care se urmareste renuntarea la drepturile recunoscute de lege salariatilor sau limitarea acestor drepturi este lovita de nulitate.

coroborat cu Deciziile Curtii Constitutionale 356 din 5 iulie 2005 si respectiv 494 din 11 noiembrie 2004 CIM care au drepturi mai mici decat cele prevazute de lege(Codul Munci) sunt nule.
Daca durata zile de munca este de 4/5/6/3 ore etc NU CRED ca durata CO se poate stabilii la 8 ore.



#15 ioana ceuca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 26 September 2005 - 09:13 AM

Durata concediului de odihna din cele doua contracte se poate modifica prin act aditional la contract. Si eu sunt angajata la o firma de conta cu 8 ore, si mai am inca doua-trei contracte de cate 2 ore cu alte societati. Dar in ceea ce priveste concediul de odihna la contractul de 2 ore am dreptul la minim 20 zile( 21 in contractul colectiv) a cate 2 ore pe zi.



#16 anda2004

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 27 September 2005 - 07:21 AM

si ca o concluzie? daca angajatii cu 2 ore au dreptul la min 20 zile Co, atunci pe perioada 01.07-31.12.05 au dreptul la inca 10 zile fata de cele 5 deja consumate? Va multumesc mult



#17 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 27 September 2005 - 08:33 AM

septimiu, nu e deloc acelasi lucru. daca se considera 5 zile de concediu pt. cei care lucreaza cate 2 ore, atunci cele 5 zile valoreaza cat 20 zile normale. deci daca omul pt 2 ore / zi are 100 lei de ex, pt cele 5 zile de concediu de odihna ar trebui sa ia 2.000 lei si nu 500 lei. mie cel mai corect mi se pare 20 zile de concediu de odihna * 2 ore/zi * 100 lei/2 ore = 2.000 lei. Ca rezultat in bani da acelasi lucru cu 5 zile de concediu de odihna * 8 ore/zi * 100 lei/2 ore = 2.000 lei. doar ca prima varianta mi se pare mai clara si mai corecta.
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#18 Guest__*

  • Guests

Postat 27 September 2005 - 09:02 AM

Am mai pus acestã întrebare, dar o voi repeta: ºi cel care primeºte doar 5 zile concediu de la locul de muncã suplimentar, dar îºi ia toate cele 21 de la jobul de bazã, cum procedeazã? Nu mai pleacã-n concediu?
Iar chestia cu 21 de zile de concediu a câte 2 ore pe zi este chiar simpaticã! :D Dar totul este vesel în þara noastrã, soarele a ieºit de dupã nori, numai legile þãrii nu ºi nu! [-X
Cred cã normal este ca cel care lucreazã - sã fim serioºi, aproape nimeni nu stã 2 ore/zi la alt job, lucreazã acãsicã :P - în part-time n-ar trebui sã-ºi ia decât banii pentru zilele de concediu (indiferent sub ce formã - 5zile/an 20 zile a câte 2 ore/an) fiindcã efectiv ºi-l face doar când îi dã voie jobul unde are 8h/zi. Iar lucrarea oricum ºi-o face el...
Dacã-ar fi sã fie cum trebuie, treaba ar sta în felul urmãtor: îmi iau concediul de la ãl de-mi mãnâncã zilele mai tare (8-10-125ore/zi) , iar de la celãlalt nu pot pleca decât 5 zile full, restul îmi iau concediu fãrã platã? - nu, pentru cã în realitate eu îmi iau tot 20 zile a câte 2 ore fiindcã atâta am pe contractul de muncã în part-time...
În fine, sper cã aþi înþeles ceva - azi m-am sculat cu faþa la cearcaf ºi - vã povestesc eu pe un subiect adecvat... - vorba lungã, sãrãcia omului (noi muncim, noi nu gândim :mrgreen: )



#19 ciprian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:

Postat 28 September 2005 - 02:02 PM

zilelele de co sunt aceleasi(20 sa zicem) indiferent daca e vorba de 8 ore sau 2 ore.
problema cu banii e imaginara. in contract e trecut salariul brut pe luna si nu pe ora. tarifarul orar se calculeaza prin impartirea salariului din contract la numarul de zile lucratoare * norma de lucru( 2,3,4,5,6,7, sau 8 ore).

deci, daca am o luna cu 20 de zile lucratoare si un salariu in contract de 1600 ron, pentru 8 ore am tarifar orar 10 ron si pentru 2 ore 40 de ron. adica per zi de co tot aia e: 800 ron.

daca am un post trecut in grila de salarizare a societatii cu 1600 ron pt 8 ore, pentru 2 ore salariul va fi de 1600/8*=400 ron. adica indemnizatia de co va fi de 4 ori mai mica pentru 2 ore pe zi.

in concluzie, pentru acelasi salariu indemnizatia de co tot aia e indiferent daca ai 8 sau 2 ore pe zi.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL