Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Ordin de plata - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Ordin de plata

15 replies to this topic

#1 teomelste

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 September 2005 - 10:12 PM

Daca cineva nu si-a platit datoriile salariale timp de aproape un an, se poate intocmi un ordin de plata pentru o datorie (ex:somaj) pe toate lunile, tinand cont de data scadenta si de codul acela din program....Conteaza data scadenta sau se poate tipari si fara ea? Ca sa se usureze munca. Daca nu, ar insemna ca acel contabil sa intocmeasca cam 100 op-uri... .
Sau, e corect asa: sa se ia de la Administratia Financiara, fisa fiscala cu toate datoriile firmei (cu tot cu majorari si penalitati) si sa plateasca la Trezorerie (sect. 4)? Cum se face plata la Trezorerie? Am inteles ca nu e nevoie decat de fisa fiscala si se plateste cash. Asa e? Ca sa nu mai fie nevoie de atatea op-uri (implicit si comisioane bancare).

Am nevoie de raspuns urgent!
Va multumesc!



#2 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 14 September 2005 - 10:36 PM

cash se poate plati doar la casieria administratie... in aceeasi postura sunt si eu
am facut azi op pt 6 luni dar le-am cumulat... le-am facut cu nr de evidenta a platii din august... adica 0805 si am pus toata suma care era de plata fara penalitati & dobanzi... alea de obicei le paltesc cand e nevoie :D




#3 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 15 September 2005 - 02:49 PM

Eu pot sa-ti raspund cum se procedeaza la Trez. sect.: te prezinti la ghiseu cu o copie a CUI, daca sunt plati curente cu decl 100, iar pt restante faci un doc .in care treci codul si nr oblig de plata dintr-o luna spre ex 07.05. Eu asa am facut pt restante.E chinuitor sa faci op pt fiecare luna.Vad ca si Septimiu a facut la fel. Succes



#4 teomelste

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 September 2005 - 09:21 PM

Deci...ca sa inteleg si eu (tocmai am terminat facultatea si nu prea am experienta :? ): eu trebuie sa fac asa:
1. ii spun prietenului meu care are nevoie de aceasta informatie ca: sa se duca la Administratia Financiara (sect.4) si sa ia fisa fiscala (cu toate datoriile), apoi sa se duca la Trezoreria sectorului 4 si sa plateasca tot, cash, fara sa mai faca op-uri si alte hartii si fara comision
2. ii spun sa faca op-uri, unul pt o singura datorie (dar pt toate lunile, iar la data scadenta va scrie 25.10.2005, de ex, pt ca vrea sa plateasca pana in sept inclusiv), dar nu stie cat are de platit majorari si penalitati (deci astea nu le plateste). Va avea de facut 10 op-uri, deci comisionul va fi 3.6 lei * 10, nu?



#5 teomelste

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 September 2005 - 10:52 PM

Mai am intrebari multe...

1.Declaratia privind evid nominala a asiguratilor si a obligatiilor de plata catre bug asig soc de stat si decl de somaj: sunt aceleasi programe ca inainte sa apara leul nou? Se completeaza la fel, numai ca in lei noi?

2.Declaratiile acestea trebuie depuse neaparat si cu discheta? Sau se poate si fara?



#6 mirelaz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 17 September 2005 - 02:49 PM

teomelste a spus:

Mai am intrebari multe...

1.Declaratia privind evid nominala a asiguratilor si a obligatiilor de plata catre bug asig soc de stat si decl de somaj: sunt aceleasi programe ca inainte sa apara leul nou? Se completeaza la fel, numai ca in lei noi?

2.Declaratiile acestea trebuie depuse neaparat si cu discheta? Sau se poate si fara?
Declaratiile de CAS si Somaj sunt altele pentru RON
DA trebuiesc si cu discheta



#7 teomelste

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 17 September 2005 - 03:57 PM

Si de unde sa ia declaratiile? De pe ce adresa? Am vazut ca declaratia de somaj de pe www.anofm.ro e aceeasi.

Daca le trimite prin Internet la adresa de mail a sectorului 4, mai trebuiesc depuse? In ce format?



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 September 2005 - 05:15 PM

1. inainte de a plati darile la stat este f. bine daca verifici acea fisa fiscala de la Adm. Financiara pt. ca, adesea, apar erori in ea. Trebuie luate toate decl. depuse la administratie si toate platile facute in trecut, apoi verificat daca apar corect in fisa. Daca sunt diferente (inreg. duble, lipsa decl. depuse, plati care nu apar, etc), aceasta fisa trebuie regularizata. Dupa regularizare, cand sunteti siguri ca ce ati declarat (bun/prost, cum a fost) si ce ati platit pana la o anumita data apare in fisa in mod corect - puteti plati macar debitele declarate, pt. a stopa cresterea major. si penalit. pe care le puteti plati mai tarziu fiindca nu se vor mai majora(adica nu se platesc majorari la majorari)
2. pt. a trimite decl. prin e-mail, trebuie facute niste demersuri; nu le poti trimite pur si simplu, ci trebuie sa depui o cerere la somaj, respectiv cas. Vei gasi pe site-urile respective tot ce te intereseaza. Site-ul pt. cas il gasesti tot pe forum.



#9 arisaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 28 September 2005 - 09:37 PM

vrei sa spui ca acum se poate depune si declaratia de cas prin e-mail?



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 October 2005 - 06:59 PM

yep!



#11 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 01 October 2005 - 09:57 PM

ALUPEI OTILIA a spus:

yep!

:smt026
Daca te rog sa-mi dai ceva detalii :smt100



#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 October 2005 - 11:21 PM

La Bucuresti, erau niste afise pe geamurile ghiseelor de la et.1, unde se depun decl. Uite-te si pe site-ul lor www.cnpas.org.
Succes!



#13 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 02 October 2005 - 12:35 AM

se depun prin mail dar trebuiesc duse si pe hartie... deci ... cam de 2 ori
nu e ca la somaj



#14 dorumocanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 344 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 02 October 2005 - 10:29 AM

Si daca tot depui hartia , depui si discheta ... :smt077
"dreptul fiecaruia de a cunoaste"



#15 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 02 October 2005 - 09:10 PM

Cred ca am topait degeaba :cry:
Pe sait-ul lor nu am gasit nimic, asta cand se deschide :evil:
La Constanta nu m-am uitat pe TOTI peretii, o sa ma duc maine sa-i studiez. Dar daca trebuie sa le duc si hartiile la nas, n-am facut nimic.
Oricum, multumesc. :lol:



#16 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 04 October 2005 - 04:34 PM

uf! oare unde e locul acestui subiect?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL