Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
o intrebare scurta - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


o intrebare scurta

7 replies to this topic

#1 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 19 September 2005 - 04:03 PM

un angajat lucreaza 2 zile din luna; brut 27 lei. somaj 1% cit retineti?
0.27=0 sau 0.27=1



#2 chisarodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:cluj

Postat 19 September 2005 - 04:18 PM

1%SOMAJ ESTE 1 LEU




#3 george75

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 19 September 2005 - 08:35 PM

Conf.OUG 47/2005:
" Art. 1. - Începând cu data de 1 iulie 2005, ca urmare a denominãrii monedei naþionale, veniturile din salarii, precum ºi cele asimilate salariilor, pensiile ºi alte drepturi de asigurãri sociale, indiferent de sursa de finanþare, indemnizaþiile ºi alte drepturi prevãzute de legi speciale, indemnizaþiile de ºomaj, ajutoarele ºi prestaþiile sociale, inclusiv alte drepturi de natura celor menþionate mai sus, acordate potrivit legii, se stabilesc în monedã nouã, leu nou, denumitã în continuare leu.
Art. 2. - Operaþiunea de conversie în monedã nouã a drepturilor prevãzute la art. 1, existente la data de 30 iunie 2005, se va face prin împãrþirea sumelor în moneda veche la 10.000 lei.
Art. 3. - (1) Sumele rezultate potrivit prevederilor art. 2, precum ºi drepturile ºi obligaþiile care se calculeazã, potrivit legii, prin raportare la aceste sume se rotunjesc la un leu pentru fracþiunile de peste 50 de bani inclusiv ºi se neglijeazã fracþiunile de pânã la 49 de bani inclusiv.
(2) În cazul reþinerilor de orice tip din veniturile prevãzute la art. 1, se aplicã prevederile alin. (1).
(3) Rezultatul operaþiunii de conversie în monedã nouã a sumelor reprezentând reþineri din drepturile prevãzute la art. 1, existente la data de 30 iunie 2005, cu valori mai mici de un leu, se întregesc la un leu.
Art. 4. - Prin excepþie de la prevederile art. 3, salariile de bazã, soldele de grad ºi de funcþie, salariul pentru funcþia îndeplinitã ºi salariul pentru gradul profesional al poliþiºtilor, indemnizaþiile lunare acordate pentru remunerarea funcþiilor de demnitate publicã, magistraþilor ºi altor categorii de personal prevãzute de lege, pensiile, indiferent de sursa de finanþare, ºi indemnizaþiile de ºomaj vor fi întregite la un leu în favoarea persoanei care beneficiazã de dreptul respectiv.
Art. 5. - Suma totalã a restanþelor cu titlu de pensie cuvenite pentru perioade anterioare datei de 1 iulie 2005 se denomineazã cu respectarea prevederilor prezentei ordonanþe de urgenþã.
Art. 6. - Prevederile art. 3 ºi 4 se aplicã ºi asupra drepturilor prevãzute la art. 1, care se stabilesc dupã data de 30 iunie 2005.



#4 gabriela74

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 23 September 2005 - 02:24 PM

0.27= 1 leu



#5 adiL

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 23 September 2005 - 02:57 PM

Eu am avut ceva asemanator. ce e pana in 0.5 RON = 0. Am sunat la finante si asa mi-au zis, ca tot ce e pana in 0.5 se neglijeaza.



#6 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 23 September 2005 - 02:59 PM

:shock:
sunt betivi



#7 george75

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 23 September 2005 - 07:17 PM

Nu te poti baza pe raspunsurile lor . Poate pe cele primite scris caci bune sau rele le pui hartia in nas. Ce vine pe cale orala ](*,) mai bine intrebi o baba la colt de strada caci sigur iti va da un raspuns mai competent decat ei :smt043 Asta in cele mai multe cazuri ,caci, ca peste tot mai exista si exceptii .Si eu am luat la tepe , fiind mai la inceput cu conta , ca daca nu erati voi as fi luat la amenzi la sfaturile lor . Sau poate fac intentionat, in cazul unui control sa fie siguri ca nu vina degeaba :smt117



#8 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 23 September 2005 - 07:33 PM

adiL a spus:

Eu am avut ceva asemanator. ce e pana in 0.5 RON = 0. Am sunat la finante si asa mi-au zis, ca tot ce e pana in 0.5 se neglijeaza.
Subdiviziunile de pana la 0.5 se neglijeaza daca suma de baza e mai mare de 1!
Ex. 1.49=1, 1.50=2 dar 0.99=1 si 0.1=1!

O zi buna!
Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL