Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Productie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


- - - - -

Productie

30 replies to this topic

#21 Guest_cesca_*

  • Guests

Postat 24 September 2007 - 12:59 PM

Da,masina a fost luata in scopul revanzarii,si conform carui act maresc valoarea masinii cu cea a GPS?Eu am 2 facturi de la2 furnizori,una cu masina,una cu GPS.Pe factua catre client,apare doar o pozite si eu trebuie sa ma scad cu 2,deci trebuie intocmit ceva proces verbal de montare sau ceva,cu care m-as putea scadea de acele 2 pozitii.Sau ce trebuie sa intocmesc?



#22 ancamin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BACAU

Postat 24 September 2007 - 01:09 PM

intocmesti nota de intrare _ receptie ca pt . orice alta marfa , nu proces verbal de punere in functiune pt . ca nu il tratezi ca si mijloc fix . valoarea masinii o maresti cu valoarea GPS - ului in baza facturii de achizitie a acestuia .




#23 Guest_cesca_*

  • Guests

Postat 24 September 2007 - 01:53 PM

Mersi mult,dar facand intrare la GPS ma incarc cu ele pe stoc,si cum le scot din stoc?



#24 Puparo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 24 September 2007 - 02:01 PM

Vezi postareaancamin, la Sep 24 2007, 02:09 PM, a spus:

valoarea masinii o maresti cu valoarea GPS - ului in baza facturii de achizitie a acestuia .




#25 Guest_cesca_*

  • Guests

Postat 25 September 2007 - 12:31 PM

Va multumesc. :notworthy:



#26 Sfetcu Ioana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 28 October 2007 - 03:19 PM

Vezi postareacesca, la Sep 25 2007, 02:31 PM, a spus:

Va multumesc. :sad:
buna tuturor!
o mare rugaminte....sunt mai noua in contabilitatea privind productia.
am nevoie de o lamurire in ceea ce priveste urmatoarea problema:
am o firma care produce mobilier ( ceva de genul: cate o masa, un birou, un sifonier) ceva modest ca activitate , sa spunem
1) n-am nici-un angajat. e vreo problema in sensul asta? e reglementat undeva ca ar tb sa am angajati neaparat?
2) achizitionez materia prima (301) asamblez partile componente pt a obtine produsul finit si-l vand
3)care sunt inregistrarile contabile si ce documente tb sa existe ?
4)pt a face inreg in 345 tb sa am neaparat un deviz, o antecalculculatie, si ce ar tb sa cuprinda aceasta? care e de fapt trecerea de la 301 la suma ce ar tb sa existe in 345?
obs: lucrez pe baza de comenzi
cu multumiri anticipate, Ioana :smile:



#27 lenus959

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:oradea

Postat 11 June 2008 - 02:11 PM

buna,
am si eu o nelamurire ,firma la care lucrez vrea sa faca productie de ciuperci insa cand a cumparat programul de contabilitate nu a cumparat si modulul de productie si nici nu vrea sa-l cumpere si atunci eu nu stiu cum sa procedez .problema este ca vrea sa obtina finantare ue si atunci firma va fi monitorizata .
va rog daca aveti idee cum se procedeaza sa-mi raspundeti.
multumesc.

revin cu productia de ciuperci
situatia sta in felul urmator materia prima nsi toate cheltuielile sunt inregistrate in programul de contabilitate dar acesta nu are modul de productie si dupa cum am mai spus administratorul nu vrea sa cumpere acacest modul.Atunci m-am gandit in felul urmator : avand in vedere ca firma mai are un alt program de contabilitate care are acest modul sa creez in acesta ca o subunitate a acesteia productia de ciuperci si atunci pe baza de bon de transfer inregistrez materia prima si cheltuielile pe baza de note contabile prin contul 481 .Iar la sfarsit de luna fac notele de predare si pe baza acestora bon de transfer cu care le transfer in programul de baza .Oare este bine asa ?
va rog f frumos sa ma ajutati cu sfaturi pentru ca sunt incepatoare in acest domeniu.
cu multe multumiri.

chiar nu vrea nimeni sa ma ajute ?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 November 2008 - 11:56 AM




#28 stroetania

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 08 November 2008 - 01:43 PM

buna
as vrea sa va ajut cu model de bon transfer..........................................



#29 stroetania

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 11 November 2008 - 06:10 PM

cu urmatorul fisier



#30 lenus959

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:oradea

Postat 12 November 2008 - 02:02 PM

multumesc stroetania ,dar nu formularistica este pb.



#31 stroetania

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 18 November 2008 - 08:07 PM

nu am vrut sa va supar

Fisier atasat  formulare.doc   264K   370 downloads






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL