Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
penalitati, dobanzi - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


penalitati, dobanzi

25 replies to this topic

#1

  • Guests

Postat 08 October 2004 - 01:22 PM

buna!

doresc ajutor urgent!!!!!!!!

revin cu o corectie la calculul impozitului pe profit aferent trim.II 2004.
surpriza!!! constat ca trebuia sa mai platesc la 25.07.04 impozit profit in val.de 1.780.220 lei. O platesc acum la trim III 2004, dar sigur va trebui sa-mi calculez dobanzi, penalitati. problema este ca stiu doar pentru penalitati 0.5% pentru fiecare luna si/sau fractiune de luna. Pentru dobanzi va rog ajutor!!!!
Multumesc la cei care se vor gandi sa ma ajute.



#2 SLY

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 08 October 2004 - 02:16 PM

Penalitati:0.06%/zi de intarziere
dobanzi:0.5% la sold
Recomandarea mea:solicita o fisa sintetica, la zi, de la Administratia financiara de care apartine firma, confrunta cu ce ai calculat tu,apoi te prezinti la casierie....




#3

  • Guests

Postat 08 October 2004 - 02:54 PM

multumesc mult!
la Adm.Fin. nu prea am de vazut.Am platit pentru trim.II 04 tot ce am declarat chiar inainte de termen. Am descoperit acum ca aveam cheltuieli cu energia,combustibil... aferente unei luni,iar venitul in luna urmatoare, ptr. o firma cu care am incheiat un contract de inchiriere. (factura de combustibil ajungea prin 15 ale lunii urmatoare) . Asa am ajuns la fabuloasa suma de 1.700.000 impozit pe profit. Acum cu declaratia pentru trim III , ar trebui sa duc si o rectificativa ptr.trim.II ????



#4 gabriella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 164 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 08 October 2004 - 09:57 PM

parerea mea e ca da - iar in registrul fiscal, ori adaugi venitul la locul lui in trimestrul anterior, ori consideri cheltuiala nedeductibila fiscal.



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 October 2004 - 01:13 PM

Buna,

Exista soft-uri de conta ce nu permit modificarea lunilor precedente, odata ce ai inchis lunile respective. Eu am un astfel de program si stiu ca ca era chiar o cerinta a M.F. pentru a le putea aproba; si O.S.I.M. le refuza brevetul celor ce nu indeplineau aceasta cerinta! Daca firma producatoare de soft nu are acest brevet nu-ti poate vinde programul cu licenta, nu? Gresesc ?
Prin urmare, daca esti in aceasta situatie, nu poti decat sa faci rectificari pe luna in lucru (neblocata) si sa intocmesti toate celelalte situatii normal si fara rectificativa. Astfel, toate datele din contabilitate iti vor corespunde cu decl., decontul de tva si registrul fiscal.
Chiar daca programul mi-ar permite modificari la lunile precedente, eu tot asa as face pt. ca este mai usor asa decat sa refaci si sa relistezi toate situatiile + sa faci rectificative cand poti evita acest lucru. Erorile se pot corecta in luna in care s-au constatat, nu? In plus, se pastreaza si corespondenta conta-decl.

O zi buna.



#6

  • Guests

Postat 09 October 2004 - 04:22 PM

Otilia draga - tu confunzi evidenta contabila cu evidenta fiscala. Intreaba compartimentele de control de la voi si ai sa vezi ca am dreptate.
Fiscal, iti poti recalcula situatia, daca ai constatat erori (de asta ai registrul fiscal obligatoriu) asta nu inseamna ca te pune cineva sa-ti modifici evidenta contabila (e clar ca nu ai voie)



#7 gabriella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 164 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 09 October 2004 - 04:27 PM

multumesc vizitatorule pentru confirmare. Asa este.



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 October 2004 - 04:40 PM

Of, Doamne, graba asta...
Draga vizitatorule, daca ai fi citit un picut mai atent mesajul anterior celui dat de mine, adica al Gabrielei, ai fi vazut ca ea propunea punerea venitului 'la locul lui in trimestrul anterior'. La aceasta imposibilitate data de unele programe de conta faceam referire in principal. Poti fi convins ca stiu f. bine care este diferenta intre evidenta contabila si evidenta fiscala. Eu ma refeream la trecerea in registrul fiscal a veniturilor/cheltuielilor din contabilitate, elemente pe baza carora se face calculul fiscal, apoi la impozitul ce rezulta in urma calculelor, impozit ce va fi trecut in contul 441, resp. 691 din evidenta contabila. La aceasta corespondenta faceam vorbire si ma surprinde ca n-ai inteles din prima.
Daca modifica (prin adaugarea veniturilor omise) valoarea contului de venit/trim. II, se vor modifica balanta, reg.-jurnal, cartea mare, jurnalul de TVA, etc... Toate aceste documente vor trebui relistate. In plus, tot calculul impozitului pe profit va trebui refacut in registrul fiscal (calcul ce se va scrie din nou). Cat despre bilantul la 30.06.2004, deja depus, ce sa mai zic...
Mi se pare mult mai simplu sa inregistreze factura omisa in luna din trim. III in care a constat omisiunea, sa faca calculul de impozit la trim. III si sa plateasca dif. de impozit, cu penalizari cu tot daca vrea, dar tot la trim. III.

Cum va repeziti unii ...



#9 SLY

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 10 October 2004 - 09:57 AM

Am observat astazi ca am inversat, din viteza, procentele:
Cu scuze:penalitati de intarziere:0.5%pt.fiecare luna si /sau pt. fiecare de fractiune de luna intarziere, incepand cu data intai a lunii urmatoare scadentei acestora pâna la data stingerii acestora inclusiv;
dobanzi:0.06% pe zi;



#10 gabriella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 164 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 10 October 2004 - 12:22 PM

scuze Otilia
mi-am mai citit o data mesajul si nu vad de unde reiese ca i-as fi spus sa modifice evidenta contabila. Am spus doar : iar in registrul fiscal....
Daca se intelege altceva...scuze, dar eu nu am spus asa ceva



#11

  • Guests

Postat 11 October 2004 - 09:11 AM

multumesc, Otilia,Gabriella, SLY !!!!
am citit cu atentie toate parerile. La inceput am fost putin derutata de raspunsul lui SLY referitor la procent. penalitati si dobanzi( da a revenit) si acum este bine( stiam de penalitati de 0.5% pentru fiecare luna si/sau fractiune, dar dobanzi ???- acum e OK)
Am sa fac corectiile in registrul fiscal-si am sa-mi calculez penalitati si dobanzi la trim.III 2004. In contabilitate s-a inregistrat tot la vremea lor fara a omite nici o factura de de venit si cheltuiala.Problema era ca cheltuiala era inainte(ex. iunie) si venitul era in luna urmatoare(ex.iulie).



#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 October 2004 - 09:37 AM

Buna,

Scuze EU, Gabriella !
AI DREPTATE, dar asta nu modifica cu nimic mesajul meu. Raman la parerea ca trebuie ca ELEMENTELE (in cazul nostru, de venit) BAZA DE CALCUL din registrul fiscal sa fie cele din balanta, impozitul rezultat in urma calculelor ( deductibilitatilor) sa fie reflectat in balanta la ct. 441 si 691.
Conform solutiei propuse de tine si pt. a avea aceasta corespondenta, in cazul nostru trebuiesc modificate datele din contabilitate, ceea ce nu mai este posibil. In plus, elementele de venit baza de calcul din registru vor diferi de cele din balanta si la trim. III, pentru ca , daca le adaugi doar in registru la trim. II, trebuie sa le scazi doar din registru la trim. III.
Prea complicat... parerea mea. Apoi, daca vrea sa vireze si penalizarile o poate face chiar daca nu are corespondent in fisa fiscala de la Adm. pt. ca nu depune rectificativa si nu vor aparea penalizari acolo. Cele platite de ea vor aparea ca platite in plus (ceea ce nu deranjeaza) pana la primul control, cand se vor compensa prin PV de control.
Oricum, afirmatia vizitatorului cum ca as confunda evidenta contabila cu cea fiscala mi se pare cel putin hazardata !
O zi buna si scuze inca odata !



#13 OLTEAN ZORITA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:

Postat 11 October 2004 - 11:18 AM

Toate inregistrarile in contabilitate se fac numai in trim. III. Se intocmeste o nota contabila cu dif. la imp. pe profit trim. II, conform anexa(ca sa sti peste 5 ani ce ai facut), se declara in declaratia 100, se plateste cit mai repede posibil ca sa nu acumulezi majorari si gata. Lasa placerea de a calcula majorarile organelor de control (daca va fi cazul). De ce te grabesti sa le platesti?
In registrul fiscal se face mentiunea despre aceasta inregistrare, dar tot in trim. III, cind s-a constatat. In contabilitate exista o singura directie:inaine. Pentru "inapoi" folosim Pixul rosu.



#14 OLTEAN ZORITA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:

Postat 11 October 2004 - 11:21 AM

Si inca ceva: hai sa fim mai concisi in raspunsuri, sa prezentam baza legala unde trebuie_musai sa argumentam, ca altfel forumul isi pierde din eficienta.
Multumesc



#15 gabriella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 164 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 11 October 2004 - 11:58 AM

Prea complicat... parerea mea. Apoi, daca vrea sa vireze si penalizarile o poate face chiar daca nu are corespondent in fisa fiscala de la Adm. pt. ca nu depune rectificativa si nu vor aparea penalizari acolo. Cele platite de ea vor aparea ca platite in plus (ceea ce nu deranjeaza) pana la primul control, cand se vor compensa prin PV de control.
Da Otilia - ai dreptate. Asta in cazul in care sunt sigur ca in urmatoarele 6 luni nu voi avea control (pentru ca, daca nu ma complic, exista posibilitatea sa primesc o amenda pentru calcul eronat...ceea ce nu e de neglijat)
Asta e parerea mea - nu oblig pe nimeni sa gandeasca la fel.
Depinde si de societate si cat de des este verificata.



#16 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 October 2004 - 12:48 PM

Gabi, daca vrei poti citi si raspunsul dat de Zorita. Ea a fost mult mai concisa decat mine.
Imi cer scuze daca, din dorinta de a-mi explica punctul de vedere cat mai bine, am trimis mesaje supradimensionate si v-am omorat timpul si nervii, dar ma repar...
Oricum, iti respect punctul de vedere si sunt foarte placut surprinsa de interesul tau, intr-o zi libera = duminica, acordat forumului- in general si problemelor ce nu primisera inca raspuns- in special. Ai muncit ceva...
Inca odata o zi buna si multumiri.



#17 gabriella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 164 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 11 October 2004 - 06:29 PM

codul fiscal, art.19, completat cu pct.13 din normele de aplicare : "Veniturile sau cheltuielile inregistrate eronat sau omise se corecteaza prin ajustarea profitului impozabil al perioadei fiscale careia ii apartin"



#18

  • Guests

Postat 12 October 2004 - 07:47 AM

buna!
multumesc din nou mult peentru toate parerile experimate la intrebarea mea. sunteti foarte draguti si tare sunt bucuroasa ca existati. Ma numesc Ana si fiind foarte aproape plata impozitului pe ttrim.III- am sa va spun cum am rezolvat problema-si am tinut cont de toate parerile voastre, si de art.19 cod fiscal(norme pct. 13).
-am recalculat impozit profit pentru trimI 04(in registrul fiscal) din calcul =impozit profit+( penalitati+dobanzi calculate din 26aprilie pana la septembrie)
- am recalculat impozit profit pentru Trim II 2004(registru fiscal) unde impozitul pe profit, penalitatile, dobanzile calculate la trim I =cheltuieli nedeductibile. a rezultat un impozit profit +(penalitati,dobanzi calculate din 26 iulie pana la septembrie) pentru trim.III toate acestea sunt cheltuieli nedeductibile si impozitul care va rezulta va fi inregistrat 691=441, si voi plati penalitatile si dobanzile calculate. Sper sa nu am probleme cu controlul ( toate sumele fiind destul de mici). Cred ca este bine, deoarece in balanta nu mai pot interveni cu inregistrari la trim I si II. Va multumes inca o data . Ana



#19 gabriella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 164 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 12 October 2004 - 08:27 AM

ana - in general, nu este indicat sa platesti majorarile, scuze dobanzile.
cei ce vin sa te verifice, ce rezultate vor mai avea? iti vor cauta altele.
parerea mea este sa-ti faci calculul cum ai spus (poti sa calculezi majorarile doar in registrul fiscal ca sa stii cam cat vei avea de plata), dar sa faci plata cand iti vine controlul
e parerea mea - tu poti face cum crezi...



#20 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 October 2004 - 09:14 AM

Buna,

Eu zic ca 'perioada fiscala' se refera la anul fiscal si iata de ce:

Tot art. 13 din Norme, dar integral :
Text extras din: Norma metodologica 2004 - de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal

13. Veniturile sau cheltuielile înregistrate eronat sau omise se corecteaza prin ajustarea profitului impozabil al perioadei fiscale careia îi apartin. În cazul în care contribuabilul constata ca dupa depunerea declaratiei anuale un element de venit sau de cheltuiala a fost omis ori a fost înregistrat eronat, contribuabilul este obligat sa depuna declaratia rectificativa pentru anul fiscal respectiv. Daca în urma efectuarii acestei corectii rezulta o suma suplimentara de plata a impozitului pe profit, atunci pentru aceasta suma se datoreaza dobânzi si penalitati de întârziere conform legislatiei în vigoare.

Va rog mult CORECTATI-MA DACA GRESESC ! Chiar vreau SI EU sa ma lamuresc. Poate Gabriella are dreptate si eu nu-mi dau seama ! Va rog, e destul de important...
Multumesc anticipat.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL