Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
VENITURI DIN SUBVENTII la micro !!! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


VENITURI DIN SUBVENTII la micro !!!

6 replies to this topic

#1 rucsandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 174 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 27 September 2005 - 11:26 PM

indraznesc si eu o intrebare si va cer ajutorul !!
v ati lovit de urmatoarea problema ?: venituri din subventii de la bugetul de stat (ajutor de stat in cadrul unui proiect din Planul National de cercetare) obtinute de o micro, le impozitati cu 3% sau nu ?
imi amintesc , nu de mult s a discutat pe forum problema pentru impozit profit si am citit ceva dar acum, oricum am cautat, nu am gasit si am mare nevoie sa ma directionati catre raspuns si mai ales catre capitolele din CF.
multumesc, sper sa mi dati un semn!



#2 adrianne

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:

Postat 28 September 2005 - 10:32 AM

Art. 108: Baza impozabilã
(1)Baza impozabilã a impozitului pe veniturile microîntreprinderilor o constituie veniturile din orice sursã, din care se scad: a)veniturile din variaþia stocurilor;
b)veniturile din producþia de imobilizãri corporale ºi necorporale;
c)veniturile din exploatare, reprezentând cota-parte a subvenþiilor guvernamentale ºi a altor resurse pentru finanþarea investiþiilor; d)veniturile din provizioane;
e)veniturile rezultate din anularea datoriilor ºi a majorãrilor datorate bugetului statului, care nu au fost cheltuieli deductibile la calculul profitului impozabil, conform reglementãrilor legale;
f)veniturile realizate din despãgubiri, de la societãþile de asigurare, pentru pagubele produse la activele corporale proprii. (2)În cazul în care
o microîntreprindere achiziþioneazã case de marcat, valoarea de achiziþie a acestora se deduce din baza impozabilã, în conformitate cu documentul justificativ, în trimestrul în care au fost puse în funcþiune, potrivit legii.




#3 adrianne

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:

Postat 28 September 2005 - 10:32 AM

conf Cod Fiscal 571/2003



#4 rucsandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 174 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 28 September 2005 - 07:42 PM

multumesc adrianne,
dar problema mea e un pic alta, stiam art 108 dar as dori si opinia voastra la interpretarea si aplicarea pct c):

"c) VENITURI DIN EXPLOATARE , REPREZENTIND COTA-PARTE A SUBVENTIILOR GUVERNAMENTALE SI A ALTOR RESURSE PENTRU FINANTAREA INVESTITIILOR."

adica doar cota parte din subventiile guvernamentale si din alte surse, aferente finantarii investitiilor!!???
mai concret, din banii primiti din subventii, doar cota pentru achizitii de echipamente nu ar intra la impozitare?
cum interpretati "finantarea investitiilor"? ce tip de cheltuieli si implicit de venituri aferente ?



#5 geambazumariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 448 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Calarasi

Postat 28 September 2005 - 07:55 PM

subventiile pentu activitatea de exploatare se includ in baza de calcul la micro
exemplu:subventii pentru angajarea de absolventi ai facultatilor, subventii pentru motorina in agricultura
nu se impun subventiile pentru investii



#6 SARINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:

Postat 29 September 2005 - 07:13 PM

Am si eu un caz legat de ceeace spune art.108 din Codul fiscal,,privind deducerea a valorii caselor de marcat din baza de impozitare in trimestrul in care acestea au fost puse in functiune conf.legii si bineinteles pe baza documentului justificativ.Deci eu primesc doar acum factura pt.doua case de marcat,factura datata din 16.11.2004.Ce parere aveti ? Oare as putea sa imi deduc in trimestrul trei al acestui an, valoarea acestora din baza de impozitare ?Specific ca ele au fost fiscalizate doar in august 2005 desi au fost utilizate nefiscal inca de la inceputul anului.Astep pareri.



#7 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 29 September 2005 - 09:30 PM

Cum vine asta? Factura vine dupa 10 luni de la achizitie :shock:
In principiu, poti beneficia de facilitatea respectiva in trim. III 2005, pentru ca acum ai pus casele de marcat in functiune.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL