Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
societate fara activitate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


societate fara activitate

6 replies to this topic

#1 KLM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Location:slatina , olt

Postat 12 October 2004 - 07:59 AM

am o societate infiintata in1999 care nu a avut activitate pina in 2004 , cand am impozitat-o pe profit.In anul urmator vreau sa o fac micro dar nu stiu daca se poate .
a fost considerata micro daca nu a avut activitate?



#2 gabriella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 164 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 12 October 2004 - 08:03 AM

daca nu a avut activitate si nu are angajat nici un salariat, plateste obligatoriu impozit pe profit 25%
ca s-o faci micro, angajeaza repede un salariat. Conditia 2(parca) ca sa fie micro, e sa aiba intre 1 si 9 salariati. Conditiile din lege trebuie indeplinite cumulativ si imi inchipui ca asta e cea la care trebuie sa mai lucrezi.




#3 Tatiana Topan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate , fiscalitate

Postat 12 October 2004 - 03:05 PM

Conform Codului Fiscal , puteti sa o schimbati fara probleme , cu conditia sa comunicati aceasta optiune organului fiscal teritorial de care apartineti la inceputul anului fiscal , prin depunerea declaratiei de mentiuni ptr persoane juridica , pana la data de 31 ianuarie inclusiv .
Dar aveti obligatia ca in termen de 60 zile sa faceti angajara , cf. legii ( adica cel putin 1 ) ca , altfel treceti la impozitare pe profit din nou .
Bafta



#4 ciprian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:

Postat 12 October 2004 - 06:12 PM

problema cred ca e urmatoarea: daca a fost considerata micro la inceput si apoi a devenit platitoare de impozit pe profit nu mai poate redeveni micro.
daca firma a fost inregistrata la registrul comertului ca neavand activitate pana la data cand a inceput sa plateasca impozit pe profit, nu cred ca e nici o problema.
daca firma nu a fost inregistrata la registrul comertului ca neavand activitate(ceea ce este f probabil, eu stiu ca dupa 3 ani de inactivitate firma se lichideaza, da poate ma insel si termenul de 3 ani se poate prelungi) si a fost inregistrata la inceput ca platitoare de impozit pe venit atunci nu prea se mai poate.

Daca se poate, termenul pt care trebuie sa indeplinesti conditia cu angajatul este tot 31 decembrie. Aia cu 60 de zile(pentru conditia cu angajarea) este pentru societatile nou infiintate.



#5 gabriella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 164 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 12 October 2004 - 08:59 PM

asa e - bravo ciprian
apropo - nu se lichideaza daca si-au majorat capitalul si-si depun declaratiile



#6 ciprian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:

Postat 13 October 2004 - 08:56 AM

atunci problema devine urmatoarea: dupa 3 ani firma isi majoreaza capitalul si isi incepe activitatea. adica in 2002. daca a inceput ca platitoare de impozit pe profit, ok, se poate. daca nu, nu



#7 SILVIANA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 15 October 2004 - 05:50 PM

in sept. 2001 (parca) s-a publicat ord. 24 cu privire la microintreprinderi prin care practic se obligau societatile com. care indeplineau cele 4 conditii la vremea respectiva sa fie microintreprinderi, iar a 2 cond. era cea cu priv. la nr. de sal. de la 0 la 9( la sf. anului precedent, adica 2000). Prin urmare la 31. dec. 2001 el a fost microintreprindere.
Parerea mea este ca nu mai poate fi micro acum dupa ce in 2004 a fost platitoare de imp pe profit.
Astept si alte opinii.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL