Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fluturasi salarii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Fluturasi salarii


27 replies to this topic

#1 Chokatoff

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 28 September 2005 - 01:23 PM

Situatie: agent economic (banca) care vireaza drepturi salariale o singura data pe luna in contul curent deschis de angajat la aceasta banca sau la alta banca (prin transfer, daca angajatul are cont deschis la o alta banca)
Intrebare: in situatia in care angajatul ridica numerar prin casieria bancii, pe baza cardului (daca are cont deschis la o alta banca) si nu semneaza statul de salarii, care este documentul justificativ pentru plata salariilor - in contabilitate ? Este ok pentru extrasul bancar si respectiv raportul privind tranzactiile efectuate prin casierie?
Ce valoare au fluturasii daca nu sunt stampilati si semnati de reprezentantul bancii?

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 25 May 2011 - 03:29 PM




#2 Isabela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alexandria

Postat 28 September 2005 - 01:54 PM

Cand am avut control de la itm si m-au intrebat de state i-am spus ca nu sunt semnate pentru ca dau salariile pe card. Nu m-a intrebat de fluturasi ,nu toate programele scot fulturasi si stiu firme care au doi-trei angajati si au card iar conta o fac de mana ,deci nu au fluturasi .
Eu totusi scot fluturasi in doua exemplare iar pe unul semneaza angajatul .
Desi cei de la itm nu le-au cerut a zis ca e foarte bine cum procedez.




#3 Chokatoff

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 28 September 2005 - 02:12 PM

Isabela, sunt 100% de acord cu tine. Dar ce se intampla in situatia in care agentul economic are peste 300 de angajati?
Ar fi fost interesant de aflat daca exista vreun act normativ in acest sens, desi nu am auzit / vazut sa fie unul care sa reglementeze in mod expres acest subiect.



#4 Chokatoff

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 28 September 2005 - 02:49 PM

CAPITOLUL III - Plata salariului

Art. 163. - (1) Plata salariului se dovedeste prin semnarea statelor de platã, precum si prin orice alte documente justificative care demonstreazã efectuarea plãtii cãtre salariatul Ă®ndreptãtit.

(2) Statele de platã, precum si celelalte documente justificative se pãstreazã si se arhiveazã de cãtre angajator Ă®n aceleasi conditii si termene ca Ă®n cazul actelor contabile, conform legii.



#5 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 28 September 2005 - 02:53 PM

Justificarea salariilor prin card se face cu op-l de virament si borderoul care insoteste discheta la banca.



#6 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 28 September 2005 - 05:37 PM

si eu virez banii pe card dar in alcelas timp angajatii semneza o lista ca au primit salariul pe luna respectiva. aceasta lista cintine numarul de zile lucrate, fara sume. aceasta lista se arhiveaza in dosar langa statul de plata.



#7 bkati

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 84 Postari:

Postat 29 September 2005 - 09:33 AM

Si la noi majoritatea angajatilor primesc salariul pe card. Discheta este insotita de un borderou, iar in Lista pentru semnaturi la rubrica Semnaturi o trecem nr. OP si data. Angajatii care nu au card (nou venit sau a pierdut si pana le face un alt card) primesc banii la caserie si ei semneaza aceasta lista de semnaturi. Si mai tiparim si fluturas dar numai un singur exemplar pentru angajati fara stampila si semnaturi. Daca cineva cere pentru confirmare la banca sau altundeva le semnam si le stampilam.



#8 silvius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Location:Buzau

Postat 04 June 2007 - 08:17 AM

Buna ziua,

Este obligatorie eliberarea fluturasilor de salariu catre angajati???Precizeaza undeva acest aspect?
Mentionez ca societatea are 80 angajati, iar plata drepturilor salariale se face prin banca(pe card) chenzinal.
Va multumesc!



#9 Cristina M.Z.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 04 June 2007 - 10:29 AM

Nu stiu daca este obligatorie dpdv legal ,dar este logic (si obligatoriu fata de angajat-sau cel putin de bun simt) sa i se inmaneze angajatului o "fisa" a decontarii salariului primit cu toate sumele/datele aferente unei perioade ( luni ),sa stie omul ce si cum i s-a calculat .Si in plus ar mai trebui pe undeva sa se si faca dovada platii salariului catre angajat.(Daca i se plateste din caserie,angajatul trebuie sa semneze ca a primit salariul,pe extras de stat de plata ," fluturas")
Multe societati mari (private),cu un numar de peste 100 angajati ,care platesc salariile prin banca pe card, distribuie fluturasii angajatilor personal sau le trimit prin posta la adresa lor.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 25 May 2011 - 03:33 PM




#10 silvius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Location:Buzau

Postat 05 June 2007 - 08:06 AM

Salariile se vireaza pe card conform unui borderou analitic cu numele, prenumele, cnp-ul si codul iban al fiecarui angajat.Acest borderou se intocmeste in 2 exemplare, un exemplar ramanand la banca, al doilea returnandu-se stampilat de banca.Dovada ca banii sunt virati exista, ramanand in discutie acordul angajatului cu privire la modul de calcul al salariului (adica fluturasul de salariu semnat de angajat:P).



#11 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 June 2007 - 09:52 AM

Pentru mai multa siguranta pun salariatii sa semneze pe un tabel cu numele si prenumele pentru primirea extraselor individuale ale statelor de plata (fluturasii)! Ma scuteste de multe vizite ale angajatilor la comp. de calcul salarii pt. lamuriri!



#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 January 2009 - 04:49 PM

Vezi postareapav, la Nov 20 2008, 08:07 AM, a spus:

si eu am avut un control de la ITM ........
- statele de plata nu erau semnate de angajati , in schimb aveam fluturasi semnati - mi-a atras atentia ca nu sunt valabili- am incercat sa-i spun ca salariul este confidential, ca oamenii se cearta intre ei daca se cunosc aceste detalii, dar au refuzat spunand ca nu este document contabil
:thumbup:
si eu am procedat la fel la o firma, din aceleasi considerente ..... cred ca va trebui sa fac dpc pt salariul fiecaruia daca fluturasii nu sunt acceptati :frusty:
atunci de ce mai exista ca diocument ?? in plus, au si rubrica de semnatura ... eu parca pe el semnam acum muuulti ani in urma ... nu mai stiu sigur :sad:



#13 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 15 January 2009 - 11:01 AM

doamne, da astia de la ITM sunt dusi... doar codul muncii zice ca plata salariului se dovedeste prin semnarea statelor de plata, precum si prin orice alte documente justificative care demonstreaza efectuarea platii catre salariatul indreptatit. oricum, oricat de corecti am fi noi, daca ei sunt pusi pe dat amenzi, au sa dea. (art.163 Codul Muncii)

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 15 January 2009 - 02:33 PM




#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 January 2009 - 01:11 PM

Vezi postareaMIKY2010, la Jan 15 2009, 11:01 AM, a spus:

...codul muncii zice ca plata salariului se dovedeste prin semnarea statelor de plata, precum si prin orice alte documente justificative care demonstreaza efectuarea efectuarea platii catre salariatul indreptatit.

URAAA .... :thumbup:

Miky, esti o minune :frusty:
sar'naaaaa


dar, oare, fluturasii sunt documente justificative ?? aici e aici ... eu zic ca da fiindca intrunesc elementele necesare...



#15 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 January 2009 - 09:36 PM

pai si o hartie pe care semneaza salariatul cu subsemnatul ca a primit salariul in suma de..., bla, bla...eu il vad tot document justificativ...
Miky a spus bine: daca-s pusi pe amenzi, dau amenzi...asta nu inseamna ca nu poti contesta procesul verbal :cool:
Madalina



#16 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 January 2009 - 10:48 AM

un doc. tre' sa indeplin. niste conditii ca sa fie justificativ, adica tre' sa cuprinda niste elemente obligatorii. doar asa se poate considera justificativ dpv contabil, aici e problema ...
eu m-am uitat pe fluturasii generati de progr. meu de conta si cred ca doar semnatura pers. care a intocmit docum. lipseste sau a contabilului sef/economistului sau chiar a conducatorului unitatii. adica sa aiba aceleasi elem. ca la chitanta sau dpc

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 17 January 2009 - 10:52 AM




#17 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 June 2009 - 09:39 AM

Eu cred ca fluturasul nu poate fi document justificativ pentru 421 = 5311/5121.
Codul muncii spune ca plata salariilor se dovedeste prin semnarea statului sau prin orice alte mijloace; dar eu cred ca se refera la dispozitie de plata, extras de cont nu la fluturas.
Fluturasul este un document ce arata angajatului ce si cum i se acorda / retine. Pentru a fi act doveditor pentru plata ar mai trebui niste formula de genul: "am platit catre... suma... reprezentand..." si "am primit suma..."
Dragos



#18 eliotys

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Female

Postat 15 June 2009 - 01:05 PM

Vezi postareanegocont, la Jun 15 2009, 10:39 AM, a spus:

Eu cred ca fluturasul nu poate fi document justificativ pentru 421 = 5311/5121.

:sad:

Dovada efectuarii platii salariilor pe card este extrasul de cont in care apare operat op-ul de virament.

Fluturasul arata din ce e compus salariul (sporuri, prime) si care sunt retinerile (asa cum a zis si negocont mai sus).

Nu prea avem noi controale de la ITM (fiind institutie publica ne cam ocolesc) dar eu sunt de parere sa nu-i lasati sa scrie chiar ce vor in documentele de control pt ca de multe ori sunt f slab pregatiti (stiu bine ce spun) si daca le dati cu legea in cap bat in retragere urgent.

Aceasta postare a fost editata de eliotys: 15 June 2009 - 01:06 PM




#19 francesca2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 113 Postari:

Postat 22 July 2009 - 07:57 AM

In 2005 un inspector ITM m-a pus sa fac fluturasi pt a asigura confidentialitatea salariului. Sau sa gasesc o alta modalitate astfel incat unul sa nu vada salariul celuilalt.



#20 murron

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 09 November 2010 - 11:10 PM

buna seara, sper ca postez unde trebuie intrebarea mea, mi s-a parut topicul cu cea mai apropiata denumire de ceea ce ma intereseaza pe mine.
nu sunt contabil, nu am nicio legatura cu domeniul, am mare nevoie de o lamurire de profil. am dat la tradus un fluturas de salariu, am nevoie de lucrul asta pt emigrarea din tara. traducatoarea nu intelege cateva prescurtari din fluturasul cu pricina si deci nu poate face traducerea. de cateva zile tot intreb, in mare mi s-a spus ca cel mai probabil e vorba de prescurtari legate de programul de conta cu care s-a lucrat. din anumite motive nu pot intreba la firma la care sunt angajata, asa ca va rog mult de tot, daca stiti despre ce e vorba, spuneti-mi si mie, mi-ati fi de mare ajutor. o sa scriu randurile intregi si prescurtarile respective le bolduiesc:

ore neluc-nepl-instg 0
ore neluc-nepl-nestg 0

sal. somth cu contrib: 0
sal. somth f. contrib: 0

ultimele doua pot fi somaj tehnic cu/fara contributie sau ceva pe aproape? de primele chiar nu am habar.

va multumesc anticipat!






Similar Topics Collapse

6 useri citesc topicul

0 membri, 6 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL