Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
indemnizatie concediu ingrijire copil - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


indemnizatie concediu ingrijire copil

23 replies to this topic

#1 adrianamihaela

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 02 October 2005 - 11:42 AM

ma poate ajuta cineva cu un model de decizie de suspendare a contractului de munca pt o persoana afloata in concediu ingirjire copil? ma intereseaza in mod deosebit in baza carui articol din codul muncii
va multumesc



#2 ursu mirela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Location:Arad
  • Interests:nuotati legislative, examen expert

Postat 02 October 2005 - 12:37 PM


Nu am model de decizie, dar iti trimit art din Codul Muncii

ART. 50
Contractul individual de munca se suspenda de drept in urmatoarele situatii:
a) concediu de maternitate;
B) concediu pentru incapacitate temporara de munca;
c) carantina;
d) efectuarea serviciului militar obligatoriu;
e) exercitarea unei functii in cadrul unei autoritati executive, legislative ori judecatoresti, pe toata durata mandatului, daca legea nu prevede altfel;
f) indeplinirea unei functii de conducere salarizate in sindicat;
g) forta majora;
h) in cazul in care salariatul este arestat preventiv, in conditiile Codului de procedura penala;
i) in alte cazuri expres prevazute de lege.
------------
Litera e) a articolului 50 a fost modificata prin LEGEA nr. 480 din 12 noiembrie 2003, publicata in MONITORUL OFICIAL nr. 814 din 18 noiembrie 2003.

ART. 51
Contractul individual de munca poate fi suspendat din initiativa salariatului, in urmatoarele situatii:
a) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, pana la implinirea varstei de 3 ani;
B) concediu pentru ingrijirea copilului bolnav in varsta de pana la 7 ani sau, in cazul copilului cu handicap, pentru afectiuni intercurente, pana la implinirea varstei de 18 ani;
c) concediu paternal;
d) concediu pentru formare profesionala;
e) exercitarea unor functii elective in cadrul organismelor profesionale constituite la nivel central sau local, pe toata durata mandatului;
f) participarea la greva;
g) abrogata.
(2) Contractul individual de munca poate fi suspendat in situatia absentelor nemotivate ale salariatului, in conditiile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil, contractul individual de munca, precum si prin regulamentul intern.
-----------
Litera g) a art. 51 a fost abrogata de pct. 21 al art. I din ORDONANTA DE URGENTA nr. 65 din 29 iunie 2005, publicata in MONITORUL OFICIAL nr. 576 din 5 iulie 2005.
Alin. (2) al art. 51 a fost introdus de pct. 22 al art. I din ORDONANTA DE URGENTA nr. 65 din 29 iunie 2005, publicata in MONITORUL OFICIAL nr. 576 din 5 iulie 2005.




#3 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 02 October 2005 - 09:32 PM

Ptr. Mirela, citat din regulament:
"Nu postati mesaje scrise integral cu litere mari, bold, italic sau underline. "
http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#4 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 04 October 2005 - 03:05 PM

mirela a vrut sa spuna ca decizia de suspendare ii apartine angajatului care face pur si simplu o cerere pt acordarea concediului, angajatorul doar constata



#5 Guest_Catalin_*

  • Guests

Postat 06 October 2005 - 08:37 AM

Salut :smt039 ! Am gasit subiectul asta cautand detalii despre indemnizatia pt. ingrijire de bebel...
Am si eu intrebare: Eu lucrez la o firma cu norma intreaga si mai am 2 contracte cu timp partial de lucru 2h/zi.Pot sa-mi iau concediu de ingrijire copil pastrand cele 2 contracte cu timp partial si "renuntand" doar la cel cu norma intreaga? :-k
Multumesc mult! :smt058



#6 ciprian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:

Postat 07 October 2005 - 01:52 PM

nu. la celelalte doua contracte esti in concediu fara salariu.



#7 bkati

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 84 Postari:

Postat 07 October 2005 - 01:54 PM

Da, acum nu mai este conditionat indemnizatia pentru cresterea copilului pana la 2 ani de faptul daca persoana mai are alte activitati din care sa obtina venituri.



#8 Florea Ionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:

Postat 07 October 2005 - 02:42 PM

va trimit un model de decizie poe care si eu l-am folosit:



DECIZIA NR............./..............................


Având în vedere cererea prin care dna.................. având funcþia de Lucrator comercial solicitã concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, certificatul de naºtere al copilului ............................ ,
În baza prevederilor Legii19/2000 ºi art.51 lit.a din Codul Muncii;
În temeiul prevederilor Legii nr.31/1990 privind societãþile comerciale ºi a prerogativelor stabilite prin actul constitutiv ,administratorul SC .........................

D E C I D E:

Art.1. Începând cu data de ........................... se suspendã contractul individual de muncã al d-nei.......................... având funcþia de ................................... în cadrul societãþii, conform art.51 lit. a din Codul Muncii
Art.2. Prezenta de decizie va fi comunicata salariatei si va fi adusa la indeplinire de compartimentele de contabilitate si de resurse umane.
Art.3. Prezenta poate fi contestatã în termen de 30 de zile de la comunicare la Tribunalul Municipiului Bucuresti.


DIRECTOR



#9 aida

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Location:constanta

Postat 07 October 2005 - 02:45 PM

poate sa ma ajute cineva cu un model de calcul al indemnizatiei ptr cresterea copilului, va rog?



#10 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 07 October 2005 - 04:17 PM

aida a spus:

poate sa ma ajute cineva cu un model de calcul al indemnizatiei ptr cresterea copilului, va rog?
:shock: :shock: :shock: :D :lol: :lol: :lol:
e suma fixa :lol: :lol: :lol:



#11 luminitaz

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 07 October 2005 - 04:38 PM

Concediu pentru cresterea copilului pana la 2 ani = 85% din salariul mediu brut pe economie

921*85/100=783 RON

Asiguratii au dreptul la concediu si indemnizatie pentru cresterea copilului pana la implinirea varstei de 2 ani si, in cazul copilului cu handicap, pana la implinirea varstei de 3 ani. Beneficiaza, la cerere, de indemnizatia pentru cresterea copilului, optional, unul dintre parinti, daca indeplineste conditiile de stagiu prevazute de lege.
Beneficiaza de aceleasi drepturi, daca indeplineste conditiile cerute de lege pentru acordarea acestora, si asiguratul care, in conditiile legii, a adoptat, a fost numit tutore, caruia i s-au incredintat copii sau i-au fost dati in plasament.
Indemnizatia pentru cresterea copilului pana la implinirea varstei de 2 ani se acorda, la cerere, pe baza livretului de familie sau a certificatului de nastere.
Indemnizatia pentru cresterea copilului cu handicap pana la implinirea vàrstei de 3 ani se acorda, la cerere, pe baza livretului de familie sau a certificatului de nastere, precum si a certificatului de persoana cu handicap, emise in conditiile legii.

Conditii de acordare:
Stagiu de cotizare de cel putin 10 luni in ultimele 12 luni anterioare datei nasterii copilului. in situatia in care nasterea se produce inainte de termen, stagiul de cotizare necesar deschiderii dreptului se diminueaza cu perioada cuprinsa intre data nasterii copilului si data prezumata a nasterii, certificata de medicul de specialitate. in cazul asiguratului care a adoptat, a fost numit tutore, caruia i s-au incredintat copii sau i-au fost dati in plasament, perioada ce corespunde stagiului de cotizare si bazei de calcul prevazute de lege se stabileste de la data la care, dupa caz, s-a aprobat adoptia, s-a instituit tutela sau plasamentul, conform legii.

Durata de acordare:
Concediul si indemnizatia pentru cresterea copilului se acorda numai dupa efectuarea a cel putin 42 de zile de concediu de lauzie. Daca in urma compensarii intre concediul pentru sarcina si concediul pentru lauzie raman de efectuat mai putin de 42 de zile din concediul pentreu lauzie, concediul si indemnizatia pentru cresterea copilului se acorda numai dupa parcurgerea, de la nastere, a acestei perioade.
In situatia in care mama nu este asigurata in sistemul public sau nu beneficiaza de concediu de maternitate, tatal poate solicita concediu si indemnizatie pentru cresterea copiluilui imediat dupa nasterea acestuia, fara a fi necesar a se parcurge cele 42 de zile. Este necesar a se preciza ca nu se poate cumula aceasta indemnizatie cu alte venituri. In cazul mamei care se afla in concediu pentru cresterea unui copil, perioada in care naste un altul, iar pina la solicitarea concediului pentru cresterea acestuia din urma au trecut cel putin 42 de zile de la nastere (timp in care asigurata se afla in continuare in concediu pentru cresterea primului copil), pentru acordarea concediului pentru cresterea celui de-al doilea copil nu se cere efectuarea obligatorie a celor 42 de zile reprezentind concediu pentru lauzie. Atunci cand mama renunta la indemnizatia pe care o primeste pentru primul copil, in favoarea celei pentru al doilea copil, imediat dupa nasterea acestuia din urma, pentru a beneficia de acest drept este obligatoriu sa efectueze cele 42 de zile din concediul de lauzie. In situatia in care mama a decedat la nasterea copilului, tatal poate beneficia, in conditiile legii, de concediu si indemnizatie pentru cresterea copilului, oricand dupa data nasterii copilului, pana la data implinirii de catre acesta a varstei de 2 ani, respectiv 3 ani.

Mod de calcul:
Pentru drepturile stabilite anterior datei de 01.01.2004, cuantumul brut lunar al indemnizatiei este este de 85% din baza de calcul.
Pentru drepturile care se stabilesc dupa data de 31 decembrie 2003 cuantumul brut lunar al indemnizatiei este de 85% din salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat si aprobat prin legea bugetului asigurarilor sociale de stat
Salariul mediu brut pentru anul 2005 este de 9.211.000 lei, resp 921 RON. 85% din salariul mediu brut este: 783 RON
In situatiile in care mama benficiaza de indemnizatie pentru cresterea copilului stabilita anterior datei de 31 decembrie 2003, iar in anul 2004 ca urmare a renuntarii mamei la aceasta prestatie, solicita tatal acordarea concediului si indemnizatiei pentru cresterea copilului, cuantumul ce se cuvine in acest caz este de 85% din salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat, cu conditia respectarii conditiei privind stagiul de cotizare.

Cine suporta:
Indemnizatia pentru cresterea copilului pana la varsta de 2 ani se suporta integral din bugetul asigurarilor sociale de stat.
Daca firma se desfiinteaza - de la Casa de pensii.



#12 aida

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Location:constanta

Postat 10 October 2005 - 09:31 AM

Multumesc mult ptr informatii......si rabdare



#13 rusana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Gender:Female
  • Location: MURES
  • Interests:CONTABILITATE

Postat 14 October 2005 - 11:48 AM

Am o intrebare si eu.
Daca sunt in concediu pt. ingrijire copil pana la doi ani iar in april voi naste "iarasi" si mai am de stat acasa (in ingrijire) 6 luni pentru primul copil cum se procedeaza pentru a beneficia de indemnizatia de 783 lei?
Sunt obigata sa-mi iau concediu prenatal si postnatal pentru a intra dintr-un concediu in altul?
XXXXXXXXXX



#14 bkati

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 84 Postari:

Postat 14 October 2005 - 12:16 PM

Pentru primul copil primesti 783 ron nu? Atunci cred ca dupa nasterea celui de-al doilea copil treuie sa ceri concediu de lahuzie 42 de zile, iar dupa aceea poti cere concediul pentru cresterea copilului pana la 2 ani pentru cel de-al doilea copil.



#15 maneamircea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 336 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu

Postat 14 October 2005 - 12:29 PM

rusana a spus:

Am o intrebare si eu.
Daca sunt in concediu pt. ingrijire copil pana la doi ani   iar in april voi naste "iarasi" si mai am de stat acasa (in ingrijire) 6 luni pentru primul copil cum se procedeaza pentru a beneficia de indemnizatia de 783 lei?
Sunt obigata sa-mi iau concediu prenatal si postnatal pentru a intra dintr-un concediu in altul?
Nu esti obligatã , în aceastã situaþie de a parcurge etapele de concediu prenatal ºi post natal.
Oricând dupã trecerea a cel puþin 42 de zile de la naºterea celui de-al doilea se solicitã suspendarea plãþii îndemnizaþiei pentru primul copil ºi se solicitã intrarea în concediu de creºtere a celui de-al doilea copil pânã la vârsta de 2 ani.
Manea Mircea



#16 rusana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Gender:Female
  • Location: MURES
  • Interests:CONTABILITATE

Postat 17 October 2005 - 11:21 AM

Multumesc pentru raspunsuri.
XXXXXXXXXX



#17 andrabebedany

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:---------

Postat 17 October 2005 - 08:30 PM

Am si eu o nelamurire,daca m-am angajat in luna februarie si acum sunt insarcinata in 8 luni,beneficiez de acea indemnizatie de crestere a copilului pana la varsta de 2 ani?
Daca acum sunt in concediu prenatal,angajatorul imi plateste in continuare asigurarile sociale?
Daca angajatorul nu plateste asigurarile sociael pe durata concediului prenatal si post-natal,pot sa ma duc sa platesc asigurarile sociale,ca sa fac cele 10 luni necesare indemnizatiei?
Multumesc



#18 napoleon2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 27 October 2005 - 11:20 AM

daca am o salariata care este in concediul de maternitate si imi solicita o adeverinta de salariul pentru banca ,dar ea are contractul individual de munca suspendat fiindca se afla in concediul de maternitate pt ingrijire copil pana la doi ani .
am urmatorele nelamuriri
1.Emit acea adeverinta pt banca?
2.operez vreo modificare in cartea de m-ca cu indemnizatia de maternitate?
astept un raspuns ff urgent si daca se poate cu baza legala in care as putea sa rezolv cele 2 intrebari enuntate mai sus
va multumesc



#19 maneamircea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 336 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu

Postat 27 October 2005 - 01:36 PM

1.Se poate da o adeverinþã cu salariul de bazã ºi cu veniturile nete realizate din îndemnizaþie menþionând cã salariata se aflã în concediu de crestere a copilului pânã la doi ani.
2. În cartea de muncã se trece : " Intrat în concediu de creºtere a copilului pânã la 2 ani", - se trece îndemnizaþia primitã. La orice modificarea a acesteia se va înregistra acest lucru.
Manea Mircea



#20 napoleon2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 27 October 2005 - 05:00 PM

am inteles si multumesc fff mult dar unde scrie in legislatie acest lucru daca ai putea sa-mi spui






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL