Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cea mai buna banca - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cea mai buna banca

38 replies to this topic

#1 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 02 October 2005 - 08:13 PM

care este cea mai buna banca de credit imobiliar? astept recomandari de la cei care au un raspuns la aceasta intrebare! multumesc! :smt017



#2 valig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 120 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 October 2005 - 08:16 PM

Depinde ce intelegi prin banca buna ,te referi la dobinzi ,la conditiile pe care ti-le pun ,depinde...
Pot sa-ti recomand Bancpost am vazut ca-si fac si reclama acum .




#3 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 02 October 2005 - 08:21 PM

cea mai buna banca este cea care ofera cele mai mari avantaje pentru mine, din toate punctele de vedere.



#4 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 03 October 2005 - 04:56 PM

nu asa de multi ca nu pot sa citesc asa de mult intr-o zi! :smt014 :smt021



#5 pestesa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 498 Postari:
  • Location:Constanta
  • Interests:lucrurile frumoase

Postat 03 October 2005 - 05:34 PM

valig a zis bine... daca vrei un raspuns concret pune o intrebare concreta, altfel depinde de la persoana la persoana, de la credit la credit, de la banca la banca si chiar de la oras la oras... eu unul nu agreez BANC POST pentru ca ( desi iti dau creditul relativ repede, iar dobanzile sunt bune ) cand vine vorba de plata ratei stai cate o zi intreaga la coada, in plus mai fac si gafe ca de exemplu: am primit la credit o adresa prin care eram anuntat ca trebuie sa ma prezint la banca sa imi platesc rata restanta si ca de acum figurez in baza lor de date ca rau platnic... am luat-o razna, mai ales ca doar ce platisem rata cu o saptamana inainte. Ma inarmez cu rabdare, tupeu si chef de cearta si ma duc la banca, stau la o coada pe o caldura de orice paraias imaginar era vis erotic, ca sa aflu ca de fapt ei isi faceau o noua baza de date si trebuia sa semnez o hartie si ca nu eram restant, dar doar asa puteau sa ii cheme la banca pe cei cu credite ca altfel "nu venea nimeni"... si uite asa jumatate din constanteni erau la ei in ziua aia iar eu eram unul dintre norocosi... asta era candva in tineretea mea, acum nu mai stiu
Si cu toate ca-mi port/ Cu destul stoicism/ Soarta mea de granit/ Cateodata ma pomenesc urland:
Circulati numai pe partea carosabila
A sufletului meu,
Barbarilor! (M.S)



#6 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 03 October 2005 - 05:40 PM

asta vroiam sa aud, opinii. daca puneam o intrebare referitoare la cca 2 aspecte, primeam un raspuns pe masura. ma intereseaza orice parere, cat mai multe detalii.
multumesc pestesa.



#7 addina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 398 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:literatura, psihologie si.... conta

Postat 03 October 2005 - 05:42 PM

eu sunt incantata de raiffeisen. dobanzi bune, tipe mereu amabile la ghiseu (spre fericirea prietenului meu- numai el plaetste rata :) ), fara cozi.

as exclude bcr-ul: desi e o banca sigura dobanzile sunt foarte mari.
bate si ti se va deschide... cere si ti se va da :)



#8 IngeMihalik

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 October 2005 - 05:47 PM

Credeti-ma eu am cont deschis la sase banci si doar una mi se pare mai ok, pt ca fac rate din magazin prin ele. La Bancpost birocratie, bani cu taraita, cozi lunare interminabile, dar pot plati in avans 2 rate. La Bcr nu vorbesc cu tine numai daca ai pile sau esti cineva.., Raiffeisen scump, Brd dupa cozi mai ai si nervi , ptr ca daca ai mai multi bani sa platesti iti trebuie aprobare de la buc cu scrisoare rec cu suma exacta si cu o luna inaite sa achiti deci nu. Eu lucrez bine cu Transilvania, esti tratat la egal, rate cate vrei, acte destul de normal. Si au acum un tip de credit de investitii pt firme poate fi si imob. Atentie mare la garantii!!!!!!



#9 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 03 October 2005 - 07:16 PM

Raiffeisen nu imi place de nici o culoare, indiferenta totala fata de clienti, BCR la fel, parca iti fac o favoare. Transilvania e ok, amabili, BRD la fel. Ramane de analizat oferta fiecaruia.
Va ascult in continuare, sfatul vostru conteaza.



#10 valig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 120 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 October 2005 - 07:44 AM

Dupa parerea mea la noi toate bancile sunt la fel si ti-o spun din proprie experienta .Acu 3 ani am luat un credit imobiliar in valuta de la BCR .Dosarul S-a aprobat in 3 zile fara sa aiba raportul de evaluare ,acesta s-a facut mai tirziu dar am avut probleme pentru ca acel domn care se ocupa de evaluare nu stia cum sa-si ceara dreptul .In fine pina la urma s-a lasat cu scandal ,am fost la un pas de a-l contesta dar s-a rezolvat pina la urma.
Din fericire pentru mine am achitat crditul destul de repede si am scapat de ei.
Acum am inteles ca daca vrei sa achiti mai repede iti percep un procent de penalizare ,deci nu trebuie sa fii bun platnic ,si asta se intimpla la Raiffeisen.
In concluzie banca cea mai buna nu exista in Romania pentru ca functionarii sunt aceiasi peste tot,dar daca iti ofera repede un credit fara prea multe probleme atunci merita sa-i alegi pe oricare.Succes.



#11 miremirc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:Timisoara
  • Interests:fetita mea Cella care e o scumpica!

Postat 04 October 2005 - 08:33 AM

BRD



#12 dorumocanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 344 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 04 October 2005 - 09:44 AM

Cea mai buna banca este BUZUNARUL TAU ..... :D :D :D
"dreptul fiecaruia de a cunoaste"



#13 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 04 October 2005 - 07:22 PM

asa este dar daca nu am destui bani ...............



#14 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 05 October 2005 - 01:54 PM

- Transilvania primeste un vot de la mine
- in nici un caz raiffeisen pt ca te vei lovi de o indiferenta totala
- nu alpha bank pt ca te vor sparge la comisioane ascunse cu zambetul pe buze
- nu brd pt ca nu ii intereseaza de tine....iar povestea cu rau platnicii e destul de aproape e adevar.....asta se petrece pe la brd si din greselile lor
- nu bancpost ca's demodati si cu nishte cozi interminabile
- nu finansbank pt ca astia nu fac 2 bani si chiar daca se spune ca turcu' plateste....in acest caz tu vei scoate banu' din buzunar
- uite unii care mie imi inspira incredere si totusi nu am facut inca nimic prin ei sunt aia de la banca romaneasca
- daca ai fi fost firma si destul de mare ti-as fi recomandat unicredit pt ca acolo, banul vorbeste, cu cat esti mai mare in portofel cu atat ei vor umbla la conditii
- sau, daca ai ceva pile....porsche bank.....super bestialaaa

dar, concluzia, incearca la Transilvania....sunt super de treaba, nu au comisioane ascunse, is ok la dobanzi....ca la orice banca va trebui sa garantezi cu ceva sau sa ai un girant capabil.....si in rest....vei avea chiar si om care sa te roage sa vii cu banu' la scadenta ca sa nu te treaca pe diverse liste



#15 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 05 October 2005 - 02:02 PM

lucrez cu Unicredit, se pare ca au ceva avantajos si pentru persoane fizice, incearca!



#16 anomis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 203 Postari:
  • Location:TM

Postat 05 October 2005 - 02:27 PM

Eu de HVB sint destul de multumita. I-am ales dupa ce am consultat mai multe persoane, iar apoi alegerea mi-a fost confirmata de ziarul Capital, care faceau o comparatie intre produsele oferite de diferite banci. La credite perso, HVB-ul era cel mai bine cotat (dobinzi, comisioane, rapiditate).

BRD-ul se misca mai greoi si cer giranti pentru sume mult mai mici.
Ca banca nu sint deloc incintata de ei, m-au enervat de numa la niste faze :
1. Nu pot sa faca transfer din contul meu BRD in contul BRD al altcuiva, fiindca cele doua conturi nu sint deschise la aceeasi suscursala !!!
2. Nu poti sa retragi bani de la ghiseu din contul de card, decit cu aprobarea Bucurestiului, care vine dupa o saptamina.

Ulterior am aflat si de oferta ABN AMRO, care suna destul de atractiv, dar cu ei n-am avut ocazia sa lucrez.



#17 addina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 398 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:literatura, psihologie si.... conta

Postat 05 October 2005 - 02:38 PM

anomis a spus:

Eu de HVB sint destul de multumita. I-am ales dupa ce am consultat mai multe persoane, iar apoi alegerea mi-a fost confirmata de ziarul Capital, care faceau o comparatie intre produsele oferite de diferite banci. La credite perso, HVB-ul era cel mai bine cotat (dobinzi, comisioane, rapiditate).

BRD-ul se misca mai greoi si cer giranti pentru sume mult mai mici.
Ca banca nu sint deloc incintata de ei, m-au enervat de numa la niste faze :
1. Nu pot sa faca transfer din contul meu BRD in contul BRD al altcuiva, fiindca cele doua conturi nu sint deschise la aceeasi suscursala !!!2. Nu poti sa retragi bani de la ghiseu din contul de card, decit cu aprobarea Bucurestiului, care vine dupa o saptamina.

Ulterior am aflat si de oferta ABN AMRO, care suna destul de atractiv, dar cu ei n-am avut ocazia sa lucrez.

asa ceva nu imi vine sa cred... o fi brd-ul tare slabut, dar nici chiar asa.
bate si ti se va deschide... cere si ti se va da :)



#18 leea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:

Postat 05 October 2005 - 02:39 PM

eu am credit la transilvania
sunt ok
inainte sa l fac am testa toate bancile, cu lista: avantaje, dezavantaje
iar Transilvania a fost pe primul loc!
ceilalti ori nu erau interesati sa dea un credit, ori te priveau din varful piramidei!
bafta



#19 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 05 October 2005 - 08:23 PM

asa cum ma asteptam, sunt pareri contradictorii si asta ma face sa fiu mai atenta la anumite detalii la acele banci.
am ramas cu gura cascata cand am citit ca dupa addina brd-ul e tare slabut. de ce?la transilvania m-i s-au parut mari comisioanele. poate asta inseamna ca nu au comisioane ascunse!



#20 leea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:

Postat 06 October 2005 - 08:56 AM

la transilvania eu am platit 1% din valoarea creditului la acordare si 100 USD c/val servicii evaluare apartament.Au evaluatorul lor.
cam astea au fost comisioanele.iar acum pun bani cati vreau in cont, iar banca isi ia lunar banii de rata.nu trebuie sa ma duc la o anumita data sa fiu stresata ca a trecut data scadenta.de regula pun ptr 2-3 luni si stau linistita.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL