Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Analiza economico-financiara - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Analiza economico-financiara

6 replies to this topic

#1 quore

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 04 October 2005 - 10:32 AM

buna ziua
sunt incepatoare in ale meseriei, dar vreau sa evoluez. mai nou, mi se cere si analiza activitatii firmei. mentionez ca discut la sf de luna, si nu numai, cu seful meu despre ip, tva, insa acum se doreste mai mult.
voi cum procedati? indicatori abstracti nu cred ca-l vor ajuta
ma gandeam la o situatie pe vanzari, achizitii de marfa.
voi ce alte informatii mai oferiti sefilor vostrii ?
va multumesc anticipat pentru rabdare
o zi buna
quore_cri@yahoo.com



#2 monix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 04 October 2005 - 05:08 PM

Sefii pot fi ajutati in mai multe moduri. De exemplu o lista pe care eu am numit-o "Creante-datorii" , actualizata zilnic , care pe o coloana are creantele de incasat iar pe cealalta datoriile de achitat. Datele se preiau din contabilitatea analitica, aici se includ chiar si ratele la creditele bancare, dividendele, etc. Este ideal sa cunosti un limbaj de programare cu ajutorul caruia sa prelucrezi bazele de date din contabilitate si astfel poti oferi sefului tau aproape orice. Depinde de imaginatie. Aceasta lista o postezi pe retea si daca se pricepe sa se uite in calculator isi va incepe ziua uitandu-se ce datorii are de achitat si mai ales ce incasari are de facut. Daca il intereseaza amanunte, iti da un telefon si te provoaca la o mica discutie. Conditia esentiala este sa ai si o banca electronica (sau doua, sau trei ) ca sa vezi la prima ora ce modificari au suferit conturile tale din banci, le operezi si pe acestea si -i scoti sefului tau aceasta situatie. Sigur o sa-i placa. Si mai sunt multe alte asa zise "Jurnale de bord" pe care seful le adora. Dar daca il inveti rau , nu mai scapi. Asa ca fereste-te sa oferi prea mult.




#3 quore

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 05 October 2005 - 08:54 AM

multumesc frumos de idei.
m-am mai gandit si la o sinteza a cheltuielilor lunare (telefoane, chirie etc)
mi-ar mai prinde bine niste sugestii
noile provocari fac meseria noastra mai frumoasa, nu?
o zi frumoasa!



#4 addina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 398 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:literatura, psihologie si.... conta

Postat 05 October 2005 - 09:32 AM

monix are mare dreptate... e ft. important ca si contabil sa cunosti un limbaj de programare cu ajutorul caruia sa poti prelucra oricum bazele de date din conta.

in functie de specificul firmei, mai poti face cash-flow-uri si bvc-uri, situatii privind adaosul comercial, etc.
bate si ti se va deschide... cere si ti se va da :)



#5 ABC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:
  • Gender:Not Telling
  • Location:Bucuresti
  • Interests:management financiar, contabilitate manageriala,
    analize, bugete, controlling

Postat 16 October 2005 - 03:04 PM

Quore, am observat ca ai acceptat provocarea de a dezvolta un sistem de contabilitate pentru manageri. Aceasta inseamna ca toate informatiile contabile sunt transpuse in rapoarte specifice cerintelor interne de management. Este zona de lucru in care poti sa ai cele mai mari satisfactii profesionale, chiar daca nu este usor la inceput.

Suplimentar fata de sugestiile anterioare din partea colegilor, pot sa-ti mai dau cateva idei:
1.situatia creantelor pe vechimi, pe zone de vanzare, pe agenti comerciali
2.situatia datoriilor pe vechimi, pe categorii de furnizori.
3.situatia vanzarilor pe produse, pe puncte de desfacere, pe zone, pe canale de distributie, pe categorii de clienti.
4.situatia cheltuielilor variabile si a cheltuielilor fixe la nivel de firma sau la nivelul centrelor de cost.
5.determinarea pragului minim al vanzarilor pentru care firma nu intra pe pierderi.
6.analiza indicatorilor de profitabilitate, de lichiditate
7.analiza indicatorilor de gestiune: de incasare a clientilor, de plata a furnizorilor, de rotatie a stocurilor.

Este bine sa te gandesti la un sistem periodic de prezentare a acestor rapoarte si sa evaluezi cum trebuie sa intervii asupra modalitatii actuale de inregistrare a documentelor.
Daca exista un interes real pentru dezvoltarea contabilitatii pentru uzul intern al conducerii firmei, citeste de pe forum si capitolul Management Financiar, care te va ajuta sa-ti formezi o idee si despre ce inseamna planificarea financiara.

Mult succes!
ABC



#6 quore

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 17 October 2005 - 09:40 AM

MULTUMESC.
Am descarcat fisierele de pe forum. Intentionez sa particip si la cursuri. Intradevar, ai mult mai multe satisfactii incercand o interpretare a datelor. Imi iubesc mult meseria si incerc sa-l fac si pe seful meu sa inteleaga ca nu sunt un contabil cu manecutze, asa cum ii place sa ne numeasca.
O zi frumoasa!



#7 micutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 287 Postari:
  • Location:Galati

Postat 17 October 2005 - 09:49 AM

Quore tine o tot asa!!! ambitie, curaj si nervi de otel!
in fiecare zi descopar lucruri despre firea omeneasca....






Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL