Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ajutoare pt. calamitati - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ajutoare pt. calamitati

1 reply to this topic

#1 KLM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Location:slatina , olt

Postat 12 October 2005 - 02:25 PM

Va rog sa-mi spuneti si mie cum tb. sa procedez din pct. de vedere fiscal cu ajutoarele date sinistratilor, sunt aj. sociale sau sponsorizare(mentionez ca lucrez la o firma de constructii care a primit din partea consiliului judetean ciment pt. prepare beton).
Ce fac cu sorturile si preparea betonului -sponsorizare sau ch. sociala?



#2 RUIU MARIETA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 207 Postari:

Postat 12 October 2005 - 05:00 PM

Sponsorizare inseamna ca cel ce primeste ceva de la o societate trebuie sa asigure altceva in schimb, publicitate, etc. Cheltuieli sociale se refera la cheltuielile acordate salariatilor. In opinia mea, cred ca trebuie sa folosesti ct 771 "venituri din subventii pentru evenimente extraordinare" pentru cimentul primit, si ct 671"cheltuieli privind calamitatile si alte evenimente extraordinare" pentru costurile suplimentare cu productia betonului. NU am gasit nimic in Codul fiscal cu privire la deductibilitatea acestora la calculul impozitului pe profit.
Poate altcineva are alta parere.







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL