Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
retinere 1%!? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


retinere 1%!?

27 replies to this topic

#21 ciobanu cristina-monica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:
  • Location:craiova

Postat 16 November 2005 - 11:26 AM

Revin, pentru angajatii veniti sau plecati in luna, retinerea somajului 1% se face la salariul realizat. Deci "irmihai" o sa retii 1% numai la salariul realizat pana pe 4.
Omul intelept nu trage tigrul de coada, chiar daca pare mort.



#22 RODICA_Puscau

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 16 November 2005 - 03:55 PM

Angajatorul trebuie sa plateasca contributia la somaj 3% si pentru angajatii pensionari?




#23 PISOIAS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 November 2005 - 10:37 PM

NU



#24 ciobanu cristina-monica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:
  • Location:craiova

Postat 17 November 2005 - 11:10 AM

Pentru pensionari nu se plateste deloc somaj. Nici angajatorul si nici angajatul.
Omul intelept nu trage tigrul de coada, chiar daca pare mort.



#25 nu_stiu_totul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 22 November 2005 - 09:44 AM

Puteti sa-mi ziceti unde scrie ca m-am contrazis cu juristul nostru si nu am ce sa-i arat.

Multumesc.



#26 Zuz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 20 February 2006 - 05:54 PM

Unde se precizeaza ce reprezinta zile suspendate ?
Daca se poate cu referinta la act normativ , monitor oficial etc .
Multam mult.
P.S. Este vorba bineinteles despre calculul 1 % .



#27 vasiloni

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ludus

Postat 22 February 2006 - 03:32 PM

Norme de aplicare a L76/2006
art.14
.....
(3) În lunile în care raporturile de muncă sau de serviciu se stabilesc, încetează, se suspendă, respectiv se reiau, cu excepția suspendării pentru incapacitate temporară de muncă, dacă aceasta nu depășește 30 de zile, contribuția individuală la bugetul asigurărilor pentru șomaj, prevăzută la art. 27 din lege, se calculează prin aplicarea cotei de 1% asupra bazei de calcul prevăzute la alin. (1) corespunzătoare timpului efectiv lucrat în luna respectivă

Deci se retine 1% proportional cu zilele lucrate.
Atentie se retine 1 % si pentru concedii medicale, nu se retine daca aceste depasesc 30 de zile.



#28 lari

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 24 February 2006 - 12:26 AM

Daca am un salariat cu 4 ore , care din 23 ianuarie intra in cfs 30 de zile , pe luna ianuarie cum ii calculez 1% ?
La 165 lei (salar de incadrare ) sau 110 lei realizat?
Dar pe februarie cum calculez contributiile?






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL