Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
calcul penalizari si majorari - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


calcul penalizari si majorari

49 replies to this topic

#21 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 20 October 2005 - 04:29 PM

dareea, te rog mult un sfat!

eu am depus 100 azi si tot azi am constatat ca am gresit :oops: , sigur am un impozit pe profit mai mare cu 10 lei :?

ce sa fac? rectificativa depusa sambata, adica inainte de 25 sau sa stau cuminte pana pe 26? de platit platesc clar valoarea corecta!

grea intrebare :roll:



#22 RUIU MARIETA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 207 Postari:

Postat 20 October 2005 - 04:54 PM

La sect 6 se primeste rectificativa dupa 10 ale lunii urmatoare in care trebuia sa depui declaratia, nu poti acum.




#23 dareea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 20 October 2005 - 09:39 PM

Asa este, la sectorul 6 nu primesc decat dupa 10, - dar avand in vedere ca pentru fiecare zi de intarziere a depunerii rectificativei se platesc penalizari cred ca ar trebui insistat ( astept pe banii mei sa-mi ia in calcul rectificativa??).
Scuze pentru stil, dar astazi am continuat epopeea cu rectificativele : mi s-a confirmat a nu stiu cata oara ca nimeni nu-si ia raspunderea penalitatilor gresite datorita programului pe calculator. Singura solutie ar fi un control DAR... nu cumva se vine in control cu intentia de a compensa penalitatile anulate cu alte penalitati si majorari ?



#24 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 21 October 2005 - 10:16 AM

:evil: penalitatile se aplica la diferenta intre corect si gresit sau la toata suma? ma intereseaza cum face programul, nu cum e corect :evil:

multumesc! la 1 mi-a primit o rectificativa in mai dar cred ca era putin dupa 25, voi vedea ce si cum



#25 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 21 October 2005 - 10:27 AM

daca tu ai platit intr-adevar suma si doar nu ai declarat-o, NU SE POATE SA CALCULEZE dobanzi si penalitati, pt. ca nu exista la nici un moment vreun debit care sa nu fi fost achitat. Daca intr-adevar calculeaza (si te cred), atunci programul de acolo e IMBECIL si trebe sa contesti cumva chestia asta.
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#26 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 21 October 2005 - 10:52 AM

uf, ronaldo! pai tocmai despre asta e vorba!

programul calculeaza penalitati indiferent daca greseala e in plus sau minus, daca ai platit la timp sau nu suma corecta sau mai mare

pe mine nu ma intereseaza acum penalitatile dar pe cei care vor repede un certificat fiscal ii arde de nu mai au timp de contestare



#27 dareea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 21 October 2005 - 11:41 AM

Ronaldo, despre cum lucreaza programul si care este " gaselnita" am explicat-o mai sus: trec data rectificativei la data platii (pentru ca nu exista coloana separata pentru acesta informatie) astfel incat indiferent ca ai + sau - prin rectificativa (si atentie Cu "ZERO" de plata) ai de platit accesoriile respective.
Concluzia pe care o trag: pentru cineva care nu a platit acum 3 -4 ani impozitul si pentru alcineva care l-a platit corect dar declarat 0 (de exemplu) penalitatile si majorarile sunt aceleasi. Cine este castigat? Sigur pierde cel care plateste si este corect!!

Pe de alta parte au nu ma grabesc pentru Cerificatul fiscal ci pur si simplu am vrut sa se reflecte realitatea. Partea proasta este ca in unele cazuri , la anumite impozite, aveam balanta in favoarea mea (deci figuram cu sume platite in plus) si ca proasta am vrut sa fie totul Ok.
Oricare ar fi concluzia pana la urma trebuie sa fiu optimista si sa vad partea buna a lucrurilor: daca nu aveam problemele astea NU va gaseam pe voi toti si nu as fi avut parte de ideile si experienta voastra.
Toate gandurile bune, Dareea



#28 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 21 October 2005 - 02:00 PM

dareea, tu ai aceste informatii din interior sau te-ai prins studiind fisa?

si daca tot ai o fisa mai "complicata" penalitatile sunt la diferente sau la toata suma? ceva ma face sa cred ca la toata suma :?



#29 dareea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 21 October 2005 - 02:04 PM

Am studiat fisa (fisa inainte si dupa introducerea rectificarii) si mi-am data seama de miscare - nu-mi venea sa cred ca am penalitati la sume pe care nu le datorez.
Aceste accesorii se calculeaza la diferenta introdusa (+ Sau -).



#30 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 21 October 2005 - 02:16 PM

pai mai fratilor, io am avut ceva de genul asta si apoi am declarat corect si intr-adevar a generat ceva dob si penalit (DAR APOI ACESTEA AU FOST STORNATE- nu m-am intrebat pana acum de ce!). Chiar acum am vorbit la Finante la Fisa pe platitor si mi s-a zis ca intr-adevar asa e programul facut (e o eroare in el), dar se face cerere in care se specifica ca plata a fost facuta in termen (chiar daca nu a fost declarata) si FINANTELE vor storna respectivele sume in baza cererii !
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#31 dareea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 21 October 2005 - 02:34 PM

Ronaldo, ma bucur ca in acea parte a tarii lucrurile merg mai bine, dar eu ieri am avut o ultima intrevedere acolo si cineva binevoitor s-a interesat (ca intre colegi) si aici nu se poate dacit cu control - cica nimeni "nu-si asuma responsabilitatea " unei modificari, exceptie un inspector din control.
Un simplu exemplu i-ti dau ca sa-ti arat cum merg treburile in Bucuresti: pentru fisa fiscala pe platitor umblu din luna IUNIE! Cerere nu se accepta la Administratie pe motiva ca(citez) " ce ar fi ca toate firmele sa ceara fisele? De unde atata hartie?" Asa ca: fa cerere pentru cazier fiscal. Dupa ce trec 30 zile in care nu termin de curatat fisa si atunci surpriza! Fa o alta cerere pentru cazier fiscal (dupa 30 zile dupa data inregistarii cererii NU MAI ESTE valabila cererea). Asa ca....
In Sibiu pe de alta parte am vazut ca Fisa se poate trimite prin mail.
De ce acolo se poate si aici in Bucuresti nu?



#32 dareea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 21 October 2005 - 02:37 PM

Ronaldo, cand zici ca faci o cerere la Finante te referi la administratia finaciara sau trebuie sa te adresezi altui for?



#33 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 21 October 2005 - 02:58 PM

dareea a spus:

Ronaldo, ma bucur ca in acea parte a tarii lucrurile merg mai bine, dar eu ieri am avut o ultima intrevedere acolo si cineva binevoitor s-a interesat (ca intre colegi) si aici nu se poate dacit cu control - cica nimeni "nu-si asuma responsabilitatea " unei modificari, exceptie un inspector din control.
Un simplu exemplu i-ti dau ca sa-ti arat cum merg treburile in Bucuresti: pentru fisa fiscala pe platitor umblu din luna IUNIE! Cerere nu se accepta la Administratie pe motiva ca(citez) " ce ar fi ca toate firmele sa ceara fisele? De unde atata hartie?" Asa ca: fa cerere pentru cazier fiscal. Dupa ce trec 30 zile in care nu termin de curatat fisa si atunci surpriza! Fa o alta cerere pentru cazier fiscal (dupa 30 zile dupa data inregistarii cererii NU MAI ESTE valabila cererea). Asa ca....
In Sibiu pe de alta parte am vazut ca Fisa se poate trimite prin mail.
De ce acolo se poate si aici in Bucuresti nu?
:shock:
off, imi pare rau. intr-adevar si noi mai ducem foi uneori cand cerem fisa, dar eu cer fisa in fiec luna !
ar trebui sa fie si la voi putin mai okei.
cand zic Finante ma refer Administratie Financiara - acolo unde e tinuta si Fisa.
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#34 karmina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 01 November 2005 - 07:43 PM

:D Salut.Vin cu o precizare. Daca declaratia rectificativa a fost depusa cu termenul scadent ulterior platilor efectuate care figurau in plus la data declaratiei ...este pur si simplu o eroare grava de program MF de evidenta fiscala (asta este...) , pentru ca rectificativa nu vede sumele achitate in plus la data respectiva si prin urmare problema se poate rezolva cu o adresa catre AFP sau ....un mic scandal la fata locului :twisted:



#35 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 November 2005 - 01:59 PM

Problema dobanzilor penalizatoare calculate eronat pe fisa de platitor se poate rezolva DOAR apeland la caile legale exemplificate in codul de procedura fiscala. E drept ca desi mi-a fost aprobata contestatia, in continuare programul informatic face cum il taie capul.
Dareea? Ai scris sute de randuri in acest tipic. O coala A4 depusa la Administratia Financiara si inregistrata cu contestatia respectiva ar merita efortul? Daca toti cei care au avut probleme in acest sens i-ar "bombarda" cu sesizari la care trebuie sa raspunda in 30 zile eu zic ca s-ar rezolva pana la urma
HoratiuHagiudotro



#36 Lucian_C

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 03 November 2005 - 08:52 AM

Incepand cu 01.01.2006 cel tarziu, acest program va fi schimbat radical, sa speram ca in bine, va fi un program foarte complex ca va functiona in coformitate cu OMF 1722/2004 care intra in vigoare cu 31.03.2005 ordin ce abroga OMF 531/2002. Asa ca mai suportam putin aberatiile programului actual, mai bine am incerca sa punem la punct aceasta fisa pe platitor, asa cum functioneaza ea, pentru ca noul program va prelua soldurile precedente iar daca ele sunt eronate atunci chiar va fi o problema.



#37 RI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:

Postat 03 November 2005 - 12:48 PM

Dragilor hai sa va povestesc patania mea la sectorul 4.
In luna mai 2005 , in declaratia 100 a fost prins si impozitul pe dividende in suma de 44 500 000 lei , achitat in termen corect.( achitat 44 700 000 lei)
In luna octombrie, cand am solicitat un certificat fiscal inspectoarea imi spune ca in fisa apare o suma de 44 700 000 lei vechi fara sa fie o declaratie in acest sens , ( fisa nu mi-a listat-o ca nu merge imprimanta)
Ma uit in declaratia 100 cand am revenit la birou , vad impozitul pe dividende declarat si ii telefonez. Sfatul ei, sa depun o rectificativa.
Fac rectificativa (31.10.2005), declar 4450 lei noi , o depun . Stupoare , cand imi verifica fisa apar 4450 lei noi din prima declaratie - achitati 4470 si 4450 din rectificativa , la care curg dobanzi de 313 lei si penalitati de 178 lei. Repede o alta rectificativa prin care anulez suma de 4450 lei. Rezultatul : dobanzi de intarziere 313 lei , penalitati 178 lei de plata. Am incercat in zadar sa obtin o lamurire despre modul in care s-au calculat accesoriile , nimeni din toata administratia nu stie.
S-a mai confruntat cineva cu asa ceva?
A, am uitat sa mai spun ca cei 313 Ron + 178 Ron i-am platit din buzunar , intrucat patroana a zis ca ea i-a platit in termen si nu plateste nici un leu .Asta in conditiile in are de la firma respectiva incasez lunar mai putin de atat.
Astept un sfat : cu cine sa ma bat?



#38 Lucian_C

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 03 November 2005 - 01:00 PM

nu trebuia sa depui D710, plata s-a dus sigur in I.Dividende pers juridice si de aceea tu aveai d100 in IDiv PFizice si plata in IDiv PJuridice. Trebuia sa faci o adresa de mutarea sumei dintr-un cont in altul. Poti sa o faci de acu' inainte, iar daca compensarea se va face cu data ordinului de plata o sa-ti dispara Dobanzile si penalitatile.



#39 RI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:

Postat 03 November 2005 - 01:50 PM

Lucian , s-au dus amandoua in acelasi loc
aveam
4470 declarat 313 dobanzi 178 penalitati intarziere
-4470 declarat
--------------
0 313 178



#40 Lucian_C

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 03 November 2005 - 02:03 PM

nu prea inteleg ce zici tu, cere o fisa pe platitor si vezi exact ce s-a'ntamplat, din spusele tale nu prea se inteleg multe lucruri, fii mai explicit.






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL