Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
calcul penalizari si majorari - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


calcul penalizari si majorari

49 replies to this topic

#41 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 03 November 2005 - 03:13 PM

acu' eu stiu ca ar trebui sa tac cand vine vorba de rectificative (vezi patania mea, pe nervii mei :? )

dar, zau asa, daca tu aveai declaratia buna, ce ai rectificat? nici sa ma bata nu faceam asta!

de fapt tu te-ai declarat ca avand de plata de doua ori suma respectiva si apoi ai revenit, rectificand rectificativa :(

NUMAI CA programul, asa cum a fost in mintea lui sau in mintea diabolica a celui ce l-a conceput, considera ca trebuie sa-ti platesti greseala, si-ti calculeaza penalitati la aceasta a doua suma pe care nici nu trebuia sa o declari. s-a mai vorbit despre asta, este cumva discutabil, pt ca tu ai declarat pe propria ta raspundere ceva, iar declaratia ta este titlu de creanta si uite asa se platesc penalitati la ceva ce nu aveai de plata

sa speram in noul program! si eu am auzit ca se lucreaza :evil:



#42 roioana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 03 November 2005 - 04:23 PM

si eu sunt pe cale sa-mi "iau" majorari si panalitati, de la AF sect 2, pt handicapati, pt care am inscris pe rand gresit sumele datorate in declaratii timp de un an :smt010 !
am facut rectificative pt toata perioada, si pt aceasta indrazneala, am fost atentionata ca mi se vor recalcula maj+ penal pana la zi! -caci in prima varianta erau calc pana la data desfiintarii fd .respectiv; la faza asta, mi-am retras rectificativele :smt120

Ce-i de facut? parca legea spunea ca: nu exista obligatie,nu exista nici majorari !? As vrea o trimitere precisa la o lege, un ordin..




#43 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 07 November 2005 - 07:58 PM

n-avem lege, n-avem ordin
tocmai asta-i problema!

dar avem program istet :evil:



#44 Lucian_C

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 08 November 2005 - 08:16 AM

ba avem lege, chiar si ordin, in urma rectificativelor raman accesoriile de plata, dar asa cum zice si in lege si in ordin daca sunt erori materiale acele accesorii vor fi anulate de catre fisc. Acu' vine intrebarea: care fisc????? cel din Bucuresti sau cel din provincie??? asta da intrebare, stie cineva raspunsul?



#45 el_nino_2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 09 November 2005 - 12:25 AM

Roioana, daca ai noroc sa nu primesti control in urmatorii ani (perioada de prescriptie este de 5 ani), ai scapat de accesorii. Daca nu se stabilesc de control si probabil va fi si o amenda.



#46 cristibotze

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 29 November 2005 - 12:03 PM

CAm tarziu dar vin si eu cu o compltare la cele spuse pana acum. In codul de procedura fiscala si in normele de aplicare a codului de procedura fiscala, referitor la calculul dobanzilor si penalitatilor de intarziere, se spune clar ca acestea sunt calculate de la expirarea termenului de plata prevazut pana la "stingerea obligatiei" .
Cum stingerea obligatiei a fost facuta in termen, nu trebuie calculate accesorii.
Asa ca programul lor care calculeaza penalitati si dobanzi este cumva pe langa lege.
De aceea ar fi normal ca sa isis corecteze situatia cei de la administratia financiara, eventual cu o copie a ordinului de plata care dovedeste ca nu a fost depasit termenul de plata.
"Codul de procedura fiscala:
ART. 114 Penalitãþi de întârziere
(1) Plata cu întârziere a obligaþiilor fiscale se sancþioneazã cu o penalitate de întârziere de 0,5% pentru fiecare lunã ºi/sau pentru fiecare fracþiune de lunã de întârziere, începând cu data de întâi a lunii urmãtoare scadenþei acestora pânã la data stingerii acestora inclusiv. Penalitatea de întârziere nu înlãturã obligaþia de platã a dobânzilor.
(2) Pentru situaþiile prevãzute la art. 109 alin. (3) ºi (4) penalitãþilor de întârziere li se aplicã regimul stabilit pentru dobânzi.
(3) Penalitatea de întârziere se datoreazã pânã la data începerii procedurii de executare silitã.
(4) În cazul în care s-au acordat înlesniri la platã, penalitatea de întârziere se datoreazã pânã la data de întâi a lunii urmãtoare celei în care s-au acordat înlesnirile. Nerespectarea înlesnirilor la platã, aºa cum au fost acordate, conduce la calculul penalitãþilor de întârziere de la data încetãrii, conform legii, a valabilitãþii înlesnirilor.
(5) Nivelul penalitãþii de întârziere se poate modifica anual prin legea bugetului de stat.

Norme metodologice:
114.1. Pentru obligaþiile fiscale neplãtite la termenul legal de platã, cu excepþia dobânzilor, penalitãþilor ºi a amenzilor, se datoreazã o penalitate de întârziere de 0,5% pe fiecare lunã sau fracþiune de lunã de întârziere, începând cu data de întâi a lunii urmãtoare celei în care acestea aveau scadenta ºi pânã la data stingerii acesteia, inclusiv. De exemplu, în cazul unei obligaþii fiscale cu termenul de platã scadent la data de 25 martie, dacã suma a fost achitatã între 1 aprilie si 30 aprilie, se datoreaza penalitatea de întârziere corespunzatoare unei luni, iar daca se achita în perioada 1 mai - 31 mai, se datoreaza penalitatea de întârziere corespunzatoare pentru doua luni.
114.2. Penalitatea de întârziere pentru sumele neachitate la termen se datoreaza pentru luna în care s-a comunicat catre platitor o somatie de plata prin care, conform prevederilor art.134 din Codul de procedura fiscala, începe executarea silita.
114.3. În cazul în care s-au acordat înlesniri la plata obligatiilor fiscale pentru care nu s-a început executarea silita, penalitatea de întârziere se datoreaza inclusiv pentru luna în care a fost aprobata înlesnirea la plata. Nerespectarea inlesnirilor la plata, asa cum au fost acordate, conduce la calculul penalitatilor de intarziere începând cu luna în care înlesnirea la plata n-a fost respectata si pâna în luna începerii executarii silite, inclusiv, sau a achitarii dupa caz."



#47 elena13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 09 January 2006 - 08:15 PM

Din punctul meu de vedere cred ca ai avut erori la nivel declarativ.Daca ai facut reglarile trebuie sa nu rezulte calcul de majorari.Mai verifica in fisa sintetica scadentele. Am avut si eu probleme de genul asta dar le-am rezolvat!Succes!

dareea a spus:

Sunt cu fisa in fata si banii figureaza la locul lor.  
Se pare ca aceste majorari si penalizari ar fi calculate pentru ca am depus o fisa gresita (iar pentru faptul ca o corectez acuma trebuie sa platesc). De la  administratia financiara nu pot afla sub nici un chip care sunt reglementarile legale ce se aplica in acest caz.
Ma agit de o luna de zile si nu stiu un for competent care sa ma lamureasca in aceasta problema (exceptie administratia financiara care sustine sus si tare ca aceste penalizari trebuiesc platite  - desi sumele datorate la buget au fost platite la timp si in contul lor).




#48 quore

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 10 January 2006 - 09:20 AM

Nu am citit toate raspunsurile dvs dar va pot spune un caz rezolvat. am patit cam acelasi lucru-rectificativa la suma de recuperat care a generat penalitati si majorari.aceeasi chestiune-porgramul minunat. am fost la administratie sector 1 cu o adresa si am explicat ce s-a intamplat. dupa cateva drumuri au stins datoriile. daca vrei mai multe amanunte, te pot ajuta. in principui asculta si de logica acesti oameni, dar tre sa insisti.



#49 Prodan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 199 Postari:

Postat 10 January 2006 - 01:31 PM

Poate intreb ceva banal pentru foarte multi, dar as dori sa stiu cum se evidentiaza in contabilitate dobanzile si penalitatile calculate si platite , la contributille catre stat ?
Multumesc



#50 clujean

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:cluj napoca
  • Interests:multe

Postat 10 January 2006 - 01:57 PM

Suntem un stat declarativ. Datoram (pana in momentul contolului) ceea ce am declarat. Daca am declarat din eroare o suma, suntem datori cu ea pana in momentul in care o platim, sau o anulam.
Si aici vine buba mare. Daca tipa de ghiseu a avut bunavointa sa te intrebe "sa v-o preiau cu data zilei sau nu?" oricum te-a pus intr-o dilema mare. Asta inseamna ca daca e preluata cu data zilei, datorezi dobanzi-asculta bine ca e halucinant- de la data platii pana la data rectificativei. Chestia e total gresita dupa codul fiscal, dar asta este.
Daca ti-a preluat-o cu data scadentei impozitului atunci e bine

Spor la descalcit itele birocratiei in RO.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL