Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Taxa - va rog ajutor urgent! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Taxa - va rog ajutor urgent!

4 replies to this topic

#1 Smaranda

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 15 October 2004 - 01:45 PM

Premisa: o societate colecteaza sume de bani de la client cu titlu de taxe, pe care ulterior trebuie sa le verse la bugetul de stat. Aceste sume de bani intra in contabilitate distinct, cu destinatia legala spre bugetul de stat. Intrebarea este: pot fi aceste sume folosite pt a plati salarii de exemplu, atata timp cat datoria catre stat e platita (din alte surse), sau sumele sunt indisponibile pentru alte plati in afara de cea facuta statului?



#2 Adrian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 158 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 October 2004 - 03:03 PM

Parerea mea este ca poti utiliza banii si pt. alte plati daca ai platit integral taxele respective din alte surse in prealabil. Nu vad care ar fi problema. Poate sa ne lamureasca cineva mai luminat ?




#3 Smaranda

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 15 October 2004 - 03:06 PM

si eu zic ca asa ar fi, dar avand in vedere ca creanta respectiva este o creanta bugetara, i se aplica oare reguli speciale in legatura cu asta? nu am gasit in legislatie nimic...



#4 Adrian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 158 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 October 2004 - 04:50 PM

Creantele bugetare au fost virate la buget dupa cum ai spus, integral si anterior incasarii lor de la terti. Cred ca nu se poate vorbi deci de schimbarea destinatiei banilor respectivi, mai ales ca tu i-ai virat anterior. Apropo, crezi ca pe stat il intereseaza daca ii platesti taxele si impozitele din incasarile din vanzari sau din alte incasari ? Eu cred ca il intereseaza doar sa platesti la timp, sau sa platesti majorari si penalitati daca nu platesti la timp.



#5 gabriella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 164 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 16 October 2004 - 08:15 PM

pot fi aceste sume folosite pt a plati salarii de exemplu, atata timp cat datoria catre stat e platita (din alte surse), sau sumele sunt indisponibile pentru alte plati in afara de cea facuta statului?

:P daca in momentul in care ai incasat sumele, pe chitanta nu ai trecut si seria fiecarei bancnote in parte, nu poate sa-ti demonstreze nimeni ca ai platit din alte surse :D nu?
acum serios : daca ti-ai achitat obligatia catre stat...nu mai conteaza de unde..






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL