fiscalitate grilele 68,128,129,148,150,151
#1
Postat 21 October 2005 - 03:48 PM
#2
Postat 21 October 2005 - 10:08 PM
TVA col.=220.000.000 x 19%=41.800.000
TVA ded.=100.000.000 x 19% + 190.000.000 x 70% x 19%=
=19.000.000 + 25.270.000=44.270.000
TVA de recuperat=44.270.000-41.800.000=2.470.000
#3
Postat 21 October 2005 - 10:11 PM
La o societate comerciala cu obiect de activitate comercializarea marfurilor in regim de consignatie s-au comercializat marfuri care au provenit numai de la deponenti persoane juridice.
Sa se calculeze pretul de vanzare cu amanuntul, in conditiile in care se cunosc urmatoarele date:
- societatea este platitoare de TVA;
- valoarea marfurilor receptionate: 23.800.000 lei, din care TVA 3.800.000 lei;
- comision practicat de consignatie: 10%.
Raspuns:
Val.mf. receptionate fara TVA = 23.800.000-3.800.000=20.000.000
Comision 10% = 20.000.000 x 10% = 2.000.000
Pret de vanzare cu amanuntul = (20.000.000+2.000.000) x 119% = 26.180.000
5311 = % 26.180.000
704 2.000.000
462 23.800.000
4427 380.000
Problema 129
La o societate comerciala cu obiect de activitate comercializarea marfurilor in regim de consignatie s-au comercializat marfuri care au provenit numai de la deponenti persoane fizice.
Sa se calculeze pretul de vanzare cu amanuntul, in conditiile in care se cunosc urmatoarele date:
- societatea este platitoare de TVA;
- valoarea marfurilor receptionate: 10.000.000 lei
- comision practicat de consignatie: 10%.
Raspuns:
Comision = 10.000.000 x 10% = 1.000.000
Pret de vanzare cu aman.= 10.000.000 + 1.000.000 + 1.000.000 x 19% = 11.190.000
#4
Postat 21 October 2005 - 10:13 PM
Veniturile impozabile anuale ale contribuabililor A si B insumeaza 100.000 u.m. si, respectiv, 110.000 u.m.
Folosind impunerea in progresie simpla, calculati impozitele datorate de cei doi contribuabili, veniturile nete cuvenite si presiunile fiscale medii suportate.
Grila de impunere este cea de mai jos:
Nr.crt. Venitul impozabil annual (in u.m.) Cota de impozit (%)
1 Pana la 5.000 0
2 De la 5001 la 25.000 12
3 De la 25.001 la 65.000 20
4 De la 65.001 la 110.000 28
5 Peste 110.000 42
Raspuns:
Contribuabil A: venit = 100.000 => impozit=100.000 x 28% (rand 4) = 28.000
Presiunea fiscala medie: 28%
Contribuabil B: venit=110.000 => impozit=110.000 x 28%=30.800
Presiunea fiscala medie: 28%
Probelma 151
Veniturile impozabile anuale ale contribuabililor A si B insumeaza 100.000 u.m. si, respectiv, 110.000 u.m.
Folosind impunerea in progresie compusa, calculati impozitele datorate de cei doi contribuabili, veniturile nete cuvenite si presiunile fiscale medii suportate.
Grila de impunere este cea de mai jos:
Nr.crt. Venitul impozabil annual (in u.m.) Cota de impozit (%)
1 Pana la 5.000 0
2 De la 5001 la 25.000 12
3 De la 25.001 la 65.000 20
4 De la 65.001 la 110.000 28
5 Peste 110.000 42
Raspuns:
Contribuabil A: impozite partiale:
Pana la 5000 = 0
De la 5001 la 25.000: impozit= 20.000 x 12%=2.400
De la 25.001 la 65.000: impozit = 40.000 x 20% = 8.000
De la 65.001 la 100.000: impozit = 35.000 x 28%=9.800
Impozit total=2.400+8.000+9.800=20.200
Presiune fiscala medie=20.200/100.000=20,2%
Contribuabil B: impozite partiale:
Pana la 5000 = 0
De la 5001 la 25.000: impozit= 20.000 x 12%=2.400
De la 25.001 la 65.000: impozit = 40.000 x 20% = 8.000
De la 65.001 la 110.000: impozit = 45.000 x 28%=12.600
Impozit total=2.400+8.000+12.600=23.000
Presiune fiscala medie=23.000/110.000=20,91%
#5
Postat 02 November 2005 - 04:27 PM
dar de ce problema cere sa determinam TVA de plata in luna iulie 2005?
#6
Postat 03 November 2005 - 09:02 AM
Pana la 5000 = 0
De la 5001 la 25.000: impozit= 20.000 x 12%=2.400
De la 25.001 la 65.000: impozit = 40.000 x 20% = 8.000
De la 65.001 la 100.000: impozit = 35.000 x 28%=9.800 ".
CRED CA DEJA SINT GREU DE CAP, INSA DE UNDE AI SCOS SUMELE 20.000, 40.000 SI 35.000? MERSI MULT
#7
Postat 20 June 2006 - 12:48 PM
Similar Topics
Topic | Forum | Deschis de | Statistici | Ultima postare | |
---|---|---|---|---|---|
Suport de curs la disciplinele contabilitate, fiscalitate si audit - CECCAR Brasov |
Legislatie comentata, spete diverse (ANAF, MMPS, AJOFM, CNPP, ANPIS, etc ...) | Otilia Alupei |
|
||
Turneul National de Fiscalitate si Contabilitate Modificari ale Codului Fiscal si alte noutati contabile |
Arhiva | Otilia Alupei |
|
||
problema fiscalitate |
Arhiva | Mariaa92 |
|
||
impozitul pe profitprobleme fiscalitate |
Arhiva | mariuck88 |
|
||
probleme stagiu 1 fiscalitate |
Arhiva | eus17 |
|
2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi