Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
rectificativa buclucasa - studiu de caz pe nervii mei :-))) - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


rectificativa buclucasa - studiu de caz pe nervii mei :-)))

48 replies to this topic

#1 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 26 October 2005 - 11:21 AM

depus declaratia 100 pe 21 oct, gresit impozitul pe profit, declarat mai mic

facut repede rectificativa DAR, din graba, desi am rectificat impozitul pe profit la septembrie, am ales la obligatia bugetara corect, adica impozit pe profit, dar am ales declaratia proasta, adica 101 (de ce m-a lasat programul, nu intrebati!).

depus 710 pe 25, primit fara comentariu, mazgalit pe exemplarul meu 100 in loc de 101, a fost altcineva din firma care nu a intrebat nimic pt ca nu se pricepe

ei bine, cum stau? am rectificat obligatia bugetara buna dar nu si declaratia! e bine? e rau? ca nici nu mai am curajul sa citesc daca sunt obligata sa declar obligatia buna sau obligatia pe declaratia buna!

ma gandesc sa intreb pe toata lumea poate se strang mai multe pareri :?



#2 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 26 October 2005 - 11:31 AM

CALM!
:lol:
Faci 710 la 100 si 710 la 101 http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif




#3 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 26 October 2005 - 12:03 PM

asa m-am gandit si eu DAR nici nu vreau sa stiu ce va fi in fisa mea fiscala:

pt ca daca 100 se rezolva

nu am cum sa rezolv 101 pt ca acum am

-v1 +v2 si dupa voi avea -v2 +0 pt ca 0 este valoarea corecta a impozitului pe profit la septembrire declarat prin declaratia 101

per total ies cu -v1, unde v1 este valoarea declarata initial si v2 valoarea corecta

:shock:

deci nu-i bine!



#4 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 26 October 2005 - 12:50 PM

Ba nu.
Acum ai +V2 si atat. Prin re-rectificare vei avea -V2. La ce te gandesti cand spui ca ai -V1? :?



#5 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 26 October 2005 - 01:09 PM

orice rectificare inseamna -v1 +v2, nu-i asa?

100 initiala
+v1

101 rectificata
-v1 +v2 asa sunt acum :cry: ceea ce e corect, zic eu pt ca v2 e valoarea corecta pe care ar fi trebuit sa o pun in 100

100 rectificata
-v1+v2

101 rectificata
-v2 +0 pt ca altfel nu vad cum e corect pt ca nu ar trebui declarat deloc

imi iese -v1 +v2 ceea ce nu e corect deloc



#6 Guest__*

  • Guests

Postat 26 October 2005 - 01:24 PM

Fain titlu... :D
Dar e bine sã-þi menajezi nervii..., te aºteaptã multe surprize... :?



#7 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 26 October 2005 - 01:30 PM

hmmmm, adica?



#8 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 26 October 2005 - 02:08 PM

Vorbiti de surprize de la fisc?
Am o ruda care are o firma, a facut una , alta pe ea, dar din 2001 nu a mai facut nimic.Eu ii depun declaratiile in alb.(sa mai am o grija in plus)
Alartaieri, pe 24 .10.2005 primeste un plic de la fisc ca are de plata 22 milioane, compuse din: 18 milioane tva si 4 milioane penalizari din 2002.
M-au apucat pandaliile si ieri m-am dup la ei.
Am cerut fisa si surpriza......la 30.03.2002 era inregistrat alt decont de TVA, nu cel al firmei in cauza.A facut :shock: d-na inspector...
Aveam actele la mine.Nu-i venea sa creada...
Urmarea: Ma duc la ei cu copie dupa decont, dupa fisa lor cand m-au programat ca n-au putut remedia loco!
Iti trebuie nervi de otel inoxidabil!



#9 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 26 October 2005 - 02:15 PM

macar eu trebuie sa tac si sa plec capul pt ca eu am gresit!

stie cineva cum se obtine o fisa la sector 1?



#10 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 26 October 2005 - 02:26 PM

danae a spus:

macar eu trebuie sa tac si sa plec capul pt ca eu am gresit!

stie cineva cum se obtine o fisa la sector 1?

la sect 1 nu mai dau fise ...
au fost dati in judecata pt ca au dat o fisa in care erau nereguli din cauza lor :lol: :lol: :lol:



#11 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 26 October 2005 - 02:32 PM

bine, bine si eu ce fac? :shock:



#12 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 26 October 2005 - 05:25 PM

danae a spus:

orice rectificare inseamna -v1 +v2, nu-i asa?

100 initiala
+v1

101 rectificata
-v1 +v2     asa sunt acum  :cry:   ceea ce e corect, zic eu pt ca v2 e valoarea corecta pe care ar fi trebuit sa o pun in 100

100 rectificata
-v1+v2    

101 rectificata
-v2 +0 pt ca altfel nu vad cum e corect pt ca nu ar trebui declarat deloc

imi iese -v1 +v2 ceea ce nu e corect deloc

Ai dreptate, asa este.
Stii ce ma gandesc, s-ar putea ca in momentul salvarii de pe discheta, tipa de la Admin. sa fi modificat 100 in loc de 101, pentru ca ma gandesc ca altfel nu putea inregistra rectificativa la 101 pe luna septembrie. Am verificat si eu programul de declaratii si mi se pare o tampenie faptul ca ma lasa sa selectez 101 in mijlocul anului ](*,)
Ai verificat si discheta cu care s-a intors "mesagerul"? :?



#13 Guest__*

  • Guests

Postat 26 October 2005 - 06:00 PM

Septimiu a spus:

danae a spus:

macar eu trebuie sa tac si sa plec capul pt ca eu am gresit!

stie cineva cum se obtine o fisa la sector 1?

la sect 1 nu mai dau fise ...
au fost dati in judecata pt ca au dat o fisa in care erau nereguli din cauza lor :lol: :lol: :lol:

Prietenii mei de la sectorul 1, mã bucur cã ºi-au gãsit naºul, :D dar Dãnuþa nu ºtiu ce sã-þi spun... te lupþi cu morile de vânt... :roll:



#14 rucsandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 174 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 26 October 2005 - 08:05 PM

e imposibil sa nu reusesti ,cu o "atentie " ceva, sa convingi o inspectoare sa vezi macar fisa (fara sa ti o dea listata) si apoi, dupa ce stii concret ce s a inregistrat , si unde, iti maninci nervii cu o solutie ! :roll:



#15 alone

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 26 October 2005 - 08:26 PM

BIBI a spus:

Vorbiti de surprize de la fisc?  
Am o ruda care are o firma, a facut una , alta pe ea, dar din 2001 nu a mai facut nimic.Eu ii depun declaratiile in alb.(sa mai am o grija in plus)
Alartaieri, pe 24 .10.2005 primeste un plic de la fisc ca are de plata 22 milioane, compuse din: 18 milioane tva si 4 milioane penalizari din 2002.
M-au apucat pandaliile si ieri m-am dup la ei.
Am cerut fisa si surpriza......la 30.03.2002 era inregistrat alt decont de TVA, nu cel al firmei in cauza.A facut  :shock:  d-na inspector...  
Aveam actele la mine.Nu-i venea sa creada...
Urmarea: Ma duc la ei cu copie dupa decont, dupa fisa lor  cand m-au programat ca n-au putut remedia loco!
Iti trebuie nervi de otel inoxidabil!

da-i in juecata si cere daune morale; ce ? ei ne iarta daca noi gresim? poftim! ei gresesc si tu tb sa platesti amenda :smt021



#16 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 28 October 2005 - 11:41 AM

pana la urma am hotarat asa:
- incerc sa vad o fisa si sa aflu cum a fost inregistrata rectificativa
- daca e bine, o las moarta si la un eventual control va trebui sa-mi spuna ce am gresitpt ca eu am rectificat obligatia, adica mi-am indeplinit obligatia din cpf unde nu scrie pe ce formular trebuie sa o faci
- daca nu e bine.... hm, o iau de la capat cu informatii noi!

va tin la curent!



#17 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 October 2005 - 12:05 PM

mai dragilor, dar fiscul nu e obligat sa ne dea fisa pe platitor? e pe vrute si va rog sau frumos sau e de datoria lor?
daca nu dau, cum -draci baltati- mai facem regularizarile, mai ales ca, de multe ori, au erori de la ei?

asa proaste cum pot fi e mai bine decat deloc.



#18 Guest__*

  • Guests

Postat 28 October 2005 - 04:52 PM

ALUPEI OTILIA a spus:

mai dragilor, dar fiscul nu e obligat sa ne dea fisa pe platitor? e pe vrute si va rog sau frumos sau e de datoria lor?  
daca nu dau, cum -draci baltati- mai facem regularizarile, mai ales ca, de multe ori, au erori de la ei?

asa proaste cum pot fi e mai bine decat deloc.

Ba, cum sã nu... e datoria lor ºi sã le verifice ºi sã le regularizeze! Nu sã ne punã pe noi! Dar cum suntem angajaþii lor fãrã salariu, se cheamã cã lucrãm la negru închis de tot! :evil:



#19 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 October 2005 - 05:37 PM

coconut a spus:

....lucrãm la negru închis de tot! :evil:
bunaaaa :lol: :lol:



#20 Madalira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 339 Postari:
  • Location:Galati

Postat 31 October 2005 - 01:49 PM

Am si eu o situatie de rezolvat si nu stiu cum sa procedez.Pe scurt:am de rectificat decl.101 decembrie 2004.Am inteles din ordinul nr.600/2004 ca trb.sa fac 2 rectificative pentru dec.101:dec.710 si dec.101 X-tata.Cum completez formularul 101 cu mentiunea rectificativa?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL