Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
rectificativa buclucasa - studiu de caz pe nervii mei :-))) - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


rectificativa buclucasa - studiu de caz pe nervii mei :-)))

48 replies to this topic

#21 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 31 October 2005 - 02:22 PM

cu noile sume si bifezi "rectificativa"



#22 Madalira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 339 Postari:
  • Location:Galati

Postat 31 October 2005 - 02:24 PM

Nu am casuta rectificativa,oare nu e bun programul?L-am descarcat de pe
finantearad.ro.




#23 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 31 October 2005 - 02:50 PM

in programul pt 100 + 300 e si 101... casuta de rectificativa e chiar sus langa "titlu" si an



#24 Madalira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 339 Postari:
  • Location:Galati

Postat 31 October 2005 - 02:52 PM

Asa e Septimiu,dar programul meu nu are casuta pt.rectificativa si nu pot gasi un program corect sa-l descarc.Mersi.



#25 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 01 November 2005 - 03:40 PM

sa va spun ce am auzit!

cica se coace o rezolvare a penalitatilor ilegale la rectificative! adica problema se stie si cineva le-a dat peste degete :twisted:



#26 addina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 398 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:literatura, psihologie si.... conta

Postat 01 November 2005 - 04:30 PM

danae a spus:

sa va spun ce am auzit!

cica se coace o rezolvare a penalitatilor ilegale la rectificative! adica problema se stie si cineva le-a dat peste degete  :twisted:

ce frumos ar fi...

eu vroiam un certificat fiscal si m-au anuntat ca am plati restante de la 31.12.2003 vreo 100.000.000 rol la impozit pe salarii si 300.000.000 rol la impozit pe profit. inregistrasera alta declaratie, eu am dovedit ca la data aceea nu aveam nici un angajat si nici activitate. ce credeti ca mi-au zis? sa fac rectificativa !!!!! m-am certat cu ei, ca eu n-am ce sa rectific, ale mele declaratii dunt pe 0, deci corecte. cu greu mi-au dat certificatul fiscal, tot nu erau convinsi ca nu gresesc.
bate si ti se va deschide... cere si ti se va da :)



#27 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 01 November 2005 - 10:51 PM

Pai iti dai seama cate certificate fiscale o fi luat firma careia ii apartineau declaratiile intre timp :lol: :lol:



#28 diana_s

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 02 November 2005 - 11:12 AM

Danae, mergi cu declaratiile la inspectoarea ta si roag-o sa se uite in fisa de platitor. Si rectificativele depune-le pe rand. Regleaza 100, vezi ce iese, apoi 101. Eu de la o declaratie aiurea , pe care cea de la adm m-a pus sa o fac , ne-au dublat un impozit pe profit pe un intreg, ne-au facut dosar de executare silita si ne-au blocat conturile bancare la 3 banci pe o suma astronomica. Intri in faliment daca te lasi pe mana lor. Cand i-am spus inspectoarei ca ea m-a pus sa fac asa, mi-a zis ca ei doar recomanda, decizia e a contribuabilului...Chiar si la sector 1 , daca te vad disperat iti dau fisa de platitor.



#29 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 November 2005 - 03:40 PM

Sa va spun ca am patit la sect. 2.
O firma s-a mutat din 2 in 3 si trebuia facut transferul dosarului fiscal. NU il fac ei, singurei, ci trebuie sa te duci tu cu toate actele necesare, desi le au in calc. si in dosarul fiecaruia dintre noi. La emiterea fisei pe platitor am constat ca s-a declarat impozitul pe dividende de 2 ori, in 2 decl. 100 succesive, cea din dec. 2004 cu depunere pana la 25.01.2005 si in cea din ian. 2005, cu termen de depunere pana la 25.02.2005. Imp. A FOST PLATIT INTEGRAL pe 19 IAN.2005, asa cum l-am decl. in prima. Pt. a doua decl., cea din ian., am facut rectificativa si s-a depus azi. In prima fisa pe platitor nu figura nici o majorare/penalizare, d-na de acolo mi-a zis ca rectificativa rezolva problema si gata.
Fratilor, aseara ii dau patroanei rectificativa, ii spun f. clar ca nu are nimic de plata fiindca fisa era lacrima in rest + SA MA SUNE DACA MAI SUNT PROBLEME, ea se duce azi si o depune si cand o sun sa vad ce a facut imi zice f. suparata ca a trebuit sa plateasca 10 mil. si ceva majorari si penalizari de intarziere pt. suma rectificata fiindca asa i-a zis cea care i-a scos fisa dupa depunerea rectificativei. Nu m-a sunat inainte de a plati, nimicutza de nimicutza, a scos banii si a platit aiurea, pt. o datorie care nu o avea de fapt.
Imi vine sa o iau pe pereti... mai ales de tampitul ala de program de la ADM., care genereaza asemenea idiotzenii. Acum, trebuie sa fac contestatie, sa vedem ce dracu' mai rezolvam.
Am scos cateva certificate fiscale la viata mea, ultimul prin toamna lui 2003 (cred), insa niciodata n-am patit asa ceva. E drept ca m-am ocupat personal de ele, cu multe drumuri si ore pierdute, insa niciodata n-am plecat de acolo pana nu am reglat sumele si nici ei nu mi-au impus sa platesc sume aiurea generate de programul lor de calcul. Totul s-a rezolvat la fata locului, cu concursul ambelor parti, n-a fost chiar usor, dar s-a facut pas cu pas si cu 3-4 fise scoase succesiv pana a iesit corect sau mi-au dat certificatul curat, fara sa platesc majorarile care ieseau din fisa, ei urmand sa faca restul de corectii.
CONCLUZIE: nu plecati de acolo pana nu clarificati totul si, mai ales, NU PLATITI IMEDIAT ce stiti sigur ca nu datorati fiindca recuperarea ulterioara a sumelor se poate dovedi mai dificila decat reglarea facuta pe loc.
Doamne... ](*,)



#30 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 November 2005 - 03:03 PM

TURA A 2-A !!

Vorbesc azi, la telefon, cu d-ra care s-a ocupat de fisa mea pe platitor de care va spuneam ieri. Ce credeti ca-mi spune? Imi spune ca ASA E LEGEA!!! Bininteles ca nu stia art. de lege ci m-a invitat acolo. la colega ei, sa-mi zica ea despre ce lege NOUA, "de cand cu denominarea", este vorba.

Mai, dragilor!
E posibil sa se fi schimbat ceva si sa nu stim noi, inca? E posibil sa fie legal sa platesti majorari si penalizari de intarziere de la data decl. pana la data anularii prin rectificativa ?
Unde scrie ca pe perioada scursa de la declararea datoriei si pana la anularea ei prin decl. rectificativa se vor plati majorari si penalizari de intarziere????

Ajutati-ma, va rog, ca eu o iau razna cu asta !



#31 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 03 November 2005 - 03:25 PM

otilia, stai calma!

sa-ti spun ce cred eu dar avem nevoie si de interpretarea unui jurist!

sa zicem ca eu declar 10 lei imp div asa aiurea in copaci, m-am declarat inseamna CA TREBUIE SA_I PLATESC pt ca in josul declaratiei scrie ca e titlu de creanta, nu are a face ca este o greseala, eu trebuie sa platesc CE AM DECLARAT nu ce imi iese mie conform CF.
daca imi iese altfel, incasez amenda ca nu am aplicat prevederili corect :evil: si oricum platesc valoarea cea mai mare!

cand vii si faci rectificarea te stergi cu suma dar obligatia ta de a o plati a ramas in timp, mi-e foarte greu sa explic, adica in intervalul acela de timp aveai obligatia sa o platesti si daca nu ai platit-o platesti penalitati.

nesimtirea este ca, din cate am inteles, aceste penalitati apar chiar si in cazul in care CHIAR AI PLATIT mai mult, adica ai declarat si platit o suma mai mare si apoi rectifici. asta chiar nu pot sa pricep!



#32 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 November 2005 - 03:44 PM

Dragilor,
Sunt in masura sa va prezint concluziile acestei patanii, in speranta ca va vor fi de ajutor!

Banii platiti pot fi recuperati sigur numai cu control, dar sunt sanse si fara, fiindca, in cazul meu, operatiunea se poate dovedi clar ca inreg. dubla, nefiind vorba de o modificare a sumei initiale.
Asta inseamna ca, in cazul mai complicat, pot cere acest control si maine sau pot astepta pana vine controlul singurel, caz in care banii raman blocati la ei, NU PIERDUTI.
Acum, in functie de cat de mult avem nevoie de acei 10 mil. (nu ne tavalim), de timpul si de nervii disponibili (pe care nu prea ii avem) putem astepta controlul sau il putem solicita. Firma e curata d.p.d.v. al operatiunilor contabile, al taxelor si impozitelor, asa ca ma mai gandesc fiindca patroana a zis sa fac cum vreau, ea nu se consuma deloc pt. asta. Mai devreme sau ceva mai tarziu un control tot va veni, firma are aproape un an de la infiintare, asa ca mai pot astepta fiindca de un control tot nu vom scapa.
Concluzie: pana anul viitor, cand se pare ca se va reglementa aceast idiot de program, va sfatuiesc sa aveti grija ce faceti cu rectificativele. Daca nu e musai sa le depuneti, mai bine n-o faceti! Spun asta celor f. meticulosi care isi regleaza fisa pe platitor din proprie initiativa, fara sa aiba nevoie de un certificat fiscal. Stiu eu cazuri, nu spun cine...



#33 Guest__*

  • Guests

Postat 03 November 2005 - 06:16 PM

Fi atenta.....
situatie

1. disponibil in cont in banca 1.100.000.000 lei (vechi) 24 ale lunii
2. platitit impozit 25 ale lunii 40.000 RON = 400.000.000 ROL (neglijenta, nu s-a facut bine in minte denominarea)
3. CEC de plata 800.000.000 ROL 28 ale lunii
4. Banca nu zice nimic la plata impozitelor... 25 ale lunii.
5. suma reala de plata impozite 120.000.000 ROL

Ce crezi ca am facut???

M-am dus la Trezorerie pe data de 27 si (fara sa cunosc pe nimeni) am spus ca am, gresit declaratie si am platit la fel gresit si ghici???

pe 28 dimineata am avut banii in cont in Banca


Fara interventii, cu putin tupeu

Bafta



#34 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 November 2005 - 06:25 PM

E asa de tare incat mai ca nu-mi vine sa cred.
N-am nici cea mai mica intentie sa-ti pun la indoiala spusele, insa cred ca n-o pot inghiti. Asta ar fi cea mai tare faza auzita in ultimii 3 ani. Sa-ti dea trezoreria banii inapoi DIRECT, fara cereri, dovezi si fara acceptul Adm. Fin.
Mai e ceva ce nu ne-ai spus in legatura cu asta?



#35 Guest__*

  • Guests

Postat 03 November 2005 - 06:34 PM

Da bun ..am uitat sa mentionez ca am facut o cerere care trebuia aprobata... si a fost.

Si este dreptul tau sa crezi sau sa nu crezi.
Si sunt curios. Ce s-a intampalat in urma cu 3 ani?



#36 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 November 2005 - 06:44 PM

O simpla cerere ?
Hai, daca tot ai plecat la drum, mergi pana la capat.
Cat priveste crezutul, sa vedem cine mai gandeste ca mine fiindca eu zic ca am avut o reactie normala si o exprimare civilizata, nu dati - va rog :smt021 Situatia e super tare si cred ca merita intoarsa pe toate fetzele fiindca ne putem lovi oricand de ea.



#37 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 03 November 2005 - 06:45 PM

Procedura este normala si reglementata de Codul de Proc. Fiscala
Art.112 - Restituiri de sume
http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#38 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 November 2005 - 06:46 PM

Da, draga mea, dar DIRECT din trezorerie, fara sa mai trecem pe la Adm. Fin. sa ne controleze, sa ne frece? Azi cer si maine ii am in cont? A depus rectificativa si cand? Sa ne zica pas cu pas ce a facut...
Restituirea sumelor mai are niste conditii pe care tu nu le-ai pus aici, cum ar fi sa n-aiba alte obligatii fiscale restante.
Mi-e greu sa cred ca poate fi asa simplu cand, pt. orice vrem de la ei si nu ma refer la bani, ne scot peri albi. Sa-ti dea statul asa iute banutzu'? Zic asta la modul de logica curenta...



#39 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 03 November 2005 - 09:46 PM

depinde de judet 8)
prin bucuresti stai multi si bine sa-ti vina bani... si nu o sa vina niciodata doar daca ne ducem la trezorerie si spunem "stiti... am platit aiurea, ati putea va rog sa-mi dati banii inapoi? :lol: :lol: :lol: sa fim seriosi... aici i-am platit poti sa iti iei gandul de la ei... eu am o situatie la o firma noi preluata care a platit taxa pe activitate daunatoare sanatatii ceva ani aiurea, pt ca vinde bere :D :lol: :lol: :lol: ... nici nu ma agit sa fac ceva in privinda acelei sume si culmea... a inteles si administratorul (gagica :oops: )



#40 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 03 November 2005 - 09:55 PM

Nici un raspuns concret :?
Alo, domnul Razvan, nu ne lasati sa facem presupuneri. http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL