Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
director economic ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


director economic ?


23 replies to this topic

#1 radulescu natalia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 02 November 2005 - 03:03 PM

Pot detine legal o functie de director economic in cadrul unei societati private daca am doar studii medii ( liceu teoretic) si un curs de calificare de contabilitate informatizata recunoscut de Ministerul Muncii si Ministerul Educatiei . Daca ma puteti ajuta , trimiteti-ma si la baza legala ( art. de lege ) .
Multumesc .



#2 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 02 November 2005 - 03:15 PM

pai din ce stiu eu, in COR nici nu mai exista functia de dir. econ. poate contabil-sef...

"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#3 RUIU MARIETA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 207 Postari:

Postat 02 November 2005 - 04:33 PM

In COR exista grupa majora 1, subgrupa 12, grupa minora 121, unde sunt codificati directorii generali, directori de unitati economico-sociale mari si asimilati, grupa de baza 1210, directori generali, directori si asimilati. Eu am codul 121020 in cartea de munca pentru functia de director economic.
Nu stiu insa daca nu ai studii daca se poate.
Tot in COR spune ca nivelul de instruire(scoala absolvita)este structurat pe 4 nivele. Dar pentru grupa majora 1, "nu se face referire la nivelul de calificare, intrucat in cadrul acestora intervin alte elemente, tinand de natura muncii, considerate criterii de similaritate mai importante, cum ar fi decizia politica si atributiile de conducere,..."
Deci cred ca se poate. Vezi la Camera de munca.Dar dupa cate stiu eu, iti va cere acte de studii.



#4 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 November 2005 - 04:39 PM

tot in COR scrie ca pt functii de conducere(director etc) ai nevoie obligatoriu de studii superioare



#5 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 02 November 2005 - 06:51 PM

Din legea Contabilitatii :

" CAPITOLUL II
Organizarea si conducerea contabilitatii
Art. 10. - (1) Raspunderea pentru organizarea si conducerea contabilitatii la persoanele prevazute la art. 1 revine
administratorului, ............
(2) [b]Persoanele prevazute la art. 1 organizeaza si conduc contabilitatea, de regula, în compartimente distincte,
conduse de catre directorul economic, contabilul-sef sau alta persoana împuternicita sa îndeplineasca aceasta functie. Aceste persoane trebuie sa aiba studii economice superioare ........................ "

Bineinteles e valabil pt. CA>50000 Euroi.

O seara buna!
Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#6 Dudzaday

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:iasi
  • Interests:sa invat

Postat 07 November 2006 - 04:09 PM

va deranjez si eu cu o intrebare:
firma la care lucrez de 2 ani si ceva a devenit SA in decursul anului 2006, si din cate am inteles trebuia sa existe musai in organigrama firmei un director economic.... s-a cautat si s-a tot cautat....pana cand a fost angajata o persoana (pila sau nu ...nu ma bag) care, nici pana acum dupa vreo doua luni, nu a inteles cum se mananca contabilitatea firmei (lucrez la o firma de leasing), astfel incat toate situatiile de analiza a conturilor si a contractelor le fac tot eu :angry:. intrebarea mea este: ce conditii trebe sa indeplineasca o persoana pentru a deveni director economic? Am inteles ca trebuie studii superioare, ceea ce nu stiu este daca trebuie indeplinite anumite conditii de varsta, experienta, etc.......

va multumesc anticipat si va urez o saptamana fara prea multi clienti nebuni sau controale de oriunde:d


Dana



#7 andra9_80

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 07 November 2006 - 04:27 PM

CITAT(Dudzaday @ Nov 7 2006, 05:09 PM) <{POST_SNAPBACK}>
va deranjez si eu cu o intrebare:
firma la care lucrez de 2 ani si ceva a devenit SA in decursul anului 2006, si din cate am inteles trebuia sa existe musai in organigrama firmei un director economic.... s-a cautat si s-a tot cautat....pana cand a fost angajata o persoana (pila sau nu ...nu ma bag) care, nici pana acum dupa vreo doua luni, nu a inteles cum se mananca contabilitatea firmei (lucrez la o firma de leasing), astfel incat toate situatiile de analiza a conturilor si a contractelor le fac tot eu :angry:. intrebarea mea este: ce conditii trebe sa indeplineasca o persoana pentru a deveni director economic? Am inteles ca trebuie studii superioare, ceea ce nu stiu este daca trebuie indeplinite anumite conditii de varsta, experienta, etc.......

va multumesc anticipat si va urez o saptamana fara prea multi clienti nebuni sau controale de oriunde:d


Dana


nu e stipulat nicaieri ca trebuie sa ai o vechime anume sau nu stiu ce experientza , dar daca te inhami la o aftfel de raspundere trebuie sa te gandesti bine
si criteriile ce stau la baza "analizam si decantam " sunt tocmai cele de vechime implicit experientza
succes in continuare



#8 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 07 November 2006 - 07:40 PM

CITAT(Dudzaday @ Nov 7 2006, 05:09 PM) <{POST_SNAPBACK}>
..... intrebarea mea este: ce conditii trebe sa indeplineasca o persoana pentru a deveni director economic? Am inteles ca trebuie studii superioare, ceea ce nu stiu este daca trebuie indeplinite anumite conditii de varsta, experienta, etc.......


Aceste criterii tin de politica de angajare a firmei, mai precis de ceea ce a fost prevazut in fisa postului de director economic.
Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#9 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 07 November 2006 - 08:16 PM

La o SC exista un singur angajat incadrat ca functionar economic. Se mai angajeaza o persoana ca asistent manager. :biggrin: Poate functiona firma fara ca cineva sa aiba functie de conducere? :biggrin:
Don't save it all for Christmas day,
Find a way to give a little love every day!



#10 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 07 November 2006 - 08:50 PM

post de asistent manager FARA sa existe un post de manager? :angry: :biggrin: sau nu am inteles eu bine.........

Aceasta postare a fost editata de Ocsi: 07 November 2006 - 08:51 PM

Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#11 kathy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 07 November 2006 - 09:48 PM

CITAT(andra9_80 @ Nov 8 2006, 02:27 AM) <{POST_SNAPBACK}>
CITAT(Dudzaday @ Nov 7 2006, 05:09 PM) <{POST_SNAPBACK}>

va deranjez si eu cu o intrebare:
firma la care lucrez de 2 ani si ceva a devenit SA in decursul anului 2006, si din cate am inteles trebuia sa existe musai in organigrama firmei un director economic.... s-a cautat si s-a tot cautat....pana cand a fost angajata o persoana (pila sau nu ...nu ma bag) care, nici pana acum dupa vreo doua luni, nu a inteles cum se mananca contabilitatea firmei (lucrez la o firma de leasing), astfel incat toate situatiile de analiza a conturilor si a contractelor le fac tot eu :angry:. intrebarea mea este: ce conditii trebe sa indeplineasca o persoana pentru a deveni director economic? Am inteles ca trebuie studii superioare, ceea ce nu stiu este daca trebuie indeplinite anumite conditii de varsta, experienta, etc.......

va multumesc anticipat si va urez o saptamana fara prea multi clienti nebuni sau controale de oriunde:d


Dana


nu e stipulat nicaieri ca trebuie sa ai o vechime anume sau nu stiu ce experientza , dar daca te inhami la o aftfel de raspundere trebuie sa te gandesti bine
si criteriile ce stau la baza "analizam si decantam " sunt tocmai cele de vechime implicit experientza
succes in continuare


Cine este prostul ala care pune un Director Economic fara pregatire? Doar sa fie pila cuiva , ca altfel nu vad cum.
In primul rand nu poti sa pui director economic asa pe oricine cu orice fel de pregatire. In primul rand ca are o responsabilitate, iar daca altcineva ii face treaba si inca foarte bine, este clar ca va rezista pe postul asta in continuare. Dar daca va aparea vreo problema la bilant dupa semnarea de catre pers in cauza sau orice altfel de problema certificata de ea, atunci sa vezi.
kathy



#12 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 07 November 2006 - 09:56 PM

CITAT(Ocsi @ Nov 7 2006, 10:50 PM) <{POST_SNAPBACK}>
post de asistent manager FARA sa existe un post de manager? :thumb_yello: :biggrin: sau nu am inteles eu bine.........

Pai patronul? el se considera si manager si administrator si cine mai stie ce. ce,cunoaste legislatia? sau are habar care ar fi responsabilitatile acestor posturi? nu-l doare mana sa semneze un CIM cu orice functie din COR. si dupa aceea...potopul... :angry:



#13 valentina_vasile

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 28 November 2006 - 12:44 PM

EU AM ALTA INTREBARE: DACA SUNT CONTABIL DE 16 ANI SI STUDENTA IN ANUL IV FR, POT OCUPA FUNCTIA DE SEF DE BIROU CONTABILITATE? DACA DA, IN BAZA CAREI LEGISLATII? MULTAM ANTICIPAT PENTRU RASPUNSURI



#14 doina80

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 04 December 2006 - 07:47 PM

din cate stiu eu pentru orice tip de director trebuie sa ai studii superioare, mai putin director general....



#15 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 05 December 2006 - 08:51 AM

Nu poti ocupa acest post fara a avea studii superioare. Studiaza Legea Contabilitatii.
iuliana



#16 pitica

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 05 December 2006 - 09:28 AM

Pai vedeti dragi colegi, de ce nu suntem noi contabilii apreciati ; pentru oricine crede ca poate face contabilitate ,pentru ca se gandeste in felul('' fac un curs de conta si dau putin din coate si poate ajung director, daca mai inot putin as vrea sa fiu si auditor''), dar ca jurist avocat sau mai stiu eu ce nu se pune problema de a profesa asa ceva fara studii superioare.Chiar am auzit pe cineva spunand ca nu are diploma de bacalaureat ptr.ca nu la luat atunci cand a terminat iar acum dupa destui ani decand a terminat liceul ar vrea sa dea la facultate si culmea a intrebat la o facultate destul de cunoacuta si i-a spus ca poate sa se inscrie, dar bineinteles nu la zi.


"Imi cer scuzele de rigoare daca fara sa vreau am jignit pe cineva, dar....asta e realitatea."



#17 aikido

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BUH

Postat 05 December 2006 - 11:05 AM

Pentru Dir.Economic iti trebuie studii superioare economice.
Eu inteleg ca tuturor ne plac mai mult sau mai putin titlurile....nu vreau sa intru iar in polemici (ca mai era un coleg de forum care s-a inscris si la Consultanti fiscali, dar nu avea inca diploma de licenta) dar...NU STUDIILE FAC DIFERENTA, NICI CANTITATEA DE EXPERIENTA, ci calitatea pregatirii profesionale.
Poti sa ai 3-4 ASE-uri si MBA, NBA, WTF si OMG (asta e un acronim la Oh, My God!), sa fi lucrat minim 60 de ani in contabilitatea (si marmota facea doar registrul de casa toata ziua), plus inca 70 de ani in domeniul economic (ce daca scria T.E.S.A. si pregatea cafele la sedinte, are experienta)...
Nu diploma si nici zecile de ani de scris "cearsafuri" (care oricum nu se "pupau" cu realitatea) conteaza!
Si cum f. bine a punctat cineva mai sus: de ce avocatii, juristii etc nu ajung dom'le in pozitia de Director Juridic ( :thumbup: ) dupa ce au facut si ei Liceul Teoretic de Impins Vagoane ?
A fine is a tax for doing wrong. A tax is a fine for doing well.



#18 andora

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 05 December 2006 - 10:54 PM

un raspuns de 100 de puncte!



#19 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 06 December 2006 - 09:23 AM

Aikido mereu da raspunsuri de 100 de puncte!
iuliana



#20 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 06 December 2006 - 09:29 AM

Completand raspunsul pertinent al lui aikido ...
Inainte de






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL