Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
pierdere-cheltuieli protocol - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


pierdere-cheltuieli protocol

8 replies to this topic

#1 sid

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 03 November 2005 - 01:55 PM

Buna! Am si o nelamurire : Conform codului fiscal "cheltuielile de protocol sunt deductibile in limita unei cote de 2% aplicata asupra diferentei rezultate dintre totalul veniturilor impozabile si totalul cheltuielilor aferente veniturilor impozabile, altele decat cheltuielile de protocol si cheltuielile cu impozitul pe profit". Prin urmare daca eu am inregistrat pierdere, nu am cheltuieli de protocol deductibile?
sid



#2 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 03 November 2005 - 02:02 PM

daca rezultatul (profit sau pierdere) contabil +chelt protocol +chelt cu impozitul pe profit e mai mic decat 0, atunci chelt. de protocol e integral nedeductibila.

"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#3 anagruion

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 291 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 04 November 2005 - 08:41 AM

Atentie! colectezi si TVA pentru cheltuiala nedeductibila.
635=4427



#4 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 04 November 2005 - 09:16 AM

anagruion a spus:

Atentie!  colectezi si TVA pentru cheltuiala nedeductibila.
    635=4427
asta faci la sfarsitul anului. pana atunci consieri tva de protocol deductibil.
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#5 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 November 2005 - 10:57 AM

Ronaldo a spus:

anagruion a spus:

Atentie!  colectezi si TVA pentru cheltuiala nedeductibila.
    635=4427
asta faci la sfarsitul anului. pana atunci consieri tva de protocol deductibil.

de aceea ma repet si aici. In vederea regularizarii TVA aferenta cheltuielilor de protocol este bine sa le evidentiati pe analitice pe cele la care ati dedus tva-ul si pe cele la care nu ati avut dreptul de la inceput (bonuri fiscale de protocol de ex.) Asta ca sa nu va incurcati la 31.12
HoratiuHagiudotro



#6 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 04 November 2005 - 11:07 AM

pai nu accept bonuri fiscale decat pt. combustibili si TAXI. atat !
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#7 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 November 2005 - 02:58 PM

Ronaldo a spus:

pai nu accept bonuri fiscale decat pt. combustibili si TAXI. atat !

Acum nu stiu daca esti tu in masura sa accepti sau nu daca eu, patronul societatii dau la contabilitate pentru decontare bonuri fiscale cu destinatia protocol. Chestie de nuanta...
HoratiuHagiudotro



#8 anagruion

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 291 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 07 November 2005 - 04:46 PM

Eu , fac la trimestru daca am protocol nedeductibil. L sfarsit de an fac regularizare daca e nevoie.



#9 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 07 November 2005 - 05:27 PM

Norma metodologica din 22/01/2004
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 112 din 06/02/2004
de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal

TITLUL VI
Taxa pe valoarea adãugatã
..................
Codul fiscal:
(9) Nu constituie livrare de bunuri, în sensul alin. (1), urmãtoarele:
a) bunurile distruse ca urmare a unor calamitãþi naturale sau a altor cauze de forþã majorã;
B) bunurile de natura stocurilor degradate calitativ, care nu mai pot fi valorificate în condiþii stabilite prin norme;
c) perisabilitãþile, în limitele prevãzute prin lege;
d) bunurile acordate gratuit din rezerva de stat, ca ajutoare umanitare externe sau interne;
e) acordarea în mod gratuit de bunuri ca mostre în cadrul campaniilor publicitare, pentru încercarea produselor sau pentru demonstraþii la punctele de vânzare, alte bunuri acordate în scopul stimulãrii vânzãrilor;
f) acordarea de bunuri, în mod gratuit, în cadrul acþiunilor de sponsorizare, de mecenat, de protocol, precum ºi alte destinaþii prevãzute de lege, în condiþiile stabilite prin norme.


Norme metodologice:
7. (1) Bunurile de natura stocurilor degradate calitativ, care nu mai pot fi valorificate, nu constituie livrare de bunuri conform art. 128 alin. (9) lit. B) din Codul fiscal, dacã sunt îndeplinite în mod cumulativ urmãtoarele condiþii:
a) nu sunt imputabile;
B) degradarea calitativã a bunurilor se datoreazã unor cauze obiective dovedite cu documente;
c) se face dovada cã s-au distrus bunurile ºi nu mai intrã în circuitul economic.
În categoria bunurilor degradate calitativ se încadreazã ºi ziarele, revistele, cãrþile, manualele ºcolare, care sunt returnate de cãtre difuzori ºi care nu mai pot fi valorificate.
(2) Casarea bunurilor de natura mijloacelor fixe, chiar ºi înainte de expirarea duratei normale de întrebuinþare, nu constituie livrare de bunuri din punct de vedere al taxei pe valoarea adãugatã.
(3) Bunurile acordate gratuit în cadrul acþiunilor de protocol nu sunt considerate livrãri de bunuri în limita în care sunt deductibile la calculul impozitului pe profit cheltuielile de protocol, stabilitã la titlul II al Codului fiscal. Aceeaºi limitã este aplicabilã ºi microîntreprinderilor care se încadreazã în prevederile titlului IV al Codului fiscal. (4) Bunurile acordate gratuit în cadrul acþiunilor de sponsorizare ºi mecenat nu sunt considerate livrãri de bunuri în limita a 30/0 din cifra de afaceri, determinatã potrivit art. 152 alin. (6) din Codul fiscal, ºi nu se întocmeºte factura fiscalã pentru acordarea acestor bunuri.
(5) Prin acordarea de bunuri în mod gratuit potrivit destinaþiilor prevãzute de lege, în sensul art. 128 alin. (9) lit. f) din Codul fiscal, se înþeleg destinaþii cum sunt: masa caldã pentru mineri, alimentaþia de protecþie, materiale igienico-sanitare acordate obligatoriu angajaþilor în vederea prevenirii îmbolnãvirilor. Limita pânã la care nu sunt considerate livrãri de bunuri este cea stabilitã prin actele normative care instituie acordarea acestor bunuri. Plata în naturã a salariilor ºi a dividendelor reprezintã livrare de bunuri, nefiind aplicabile prevederile art. 128 alin. (9) lit. f) din Codul fiscal.
(6) Încadrarea în limitele prevãzute la alin. (3)-(5) se determinã pe baza datelor raportate prin situaþiile financiare anuale. Nu se iau în calcul pentru încadrarea în aceste limite sponsorizãrile, acþiunile de mecenat sau alte acþiuni prevãzute prin legi, acordate în numerar. Depãºirea limitelor constituie livrare de bunuri ºi se colecteazã taxa pe valoarea adãugatã, dacã s-a exercitat dreptul de deducere a taxei pe valoarea adãugatã corespunzãtoare depãºirii. Taxa pe valoarea adãugatã colectatã aferentã depãºirii se calculeazã ºi se include la rubrica de regularizãri din decontul întocmit pentru perioada fiscalã în care persoanele impozabile înregistrate ca plãtitori de taxã pe valoarea adãugatã au depus situaþiile financiare anuale, dar nu mai târziu de termenul legal de depunere a acestora.

PS1 Folositi butonul cautare, acest subiect s-a mai discutat de n ori.
PS2

anagruion a spus:

Eu , fac la trimestru  daca  am protocol nedeductibil. L sfarsit de an fac regularizare daca e nevoie.
Prevederile legale intereseaza, nu "obiceiurile" noastre http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL