Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
modificare repartizare dividende 2004 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


modificare repartizare dividende 2004

4 replies to this topic

#1 Aura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:private

Postat 08 November 2005 - 10:23 PM

Buna,

Poate sa ma lumineze cineva, daca exista un artificiu de "calcul" prin care sa modificam repartizarea dividendelor pe 2004? Concret: la momentul respectiv, am considerat ca voi avea nevoie de bani personali pt a face o achizitie. Nu am scos si utilizat dividendele totusi pt ca nu am mai facut achizitia, astfel ca banii i-am lasat in contul firmei, si tot anul 2005 am facut diverse cheltuieli - deductibile - pt. firma. Nu se considera reinvestire? Mi se pare incorect sa platesc impozitul pe dividende nefolosite (contabilul meu sustine ca tb platit pe toata suma declarata dividende). Matematic vorbind, nici nu as fi putut avea aceste cheltuieli daca nu foloseam banii din dividende.

Multumesc anticipat pt orice fel de sugestie.



#2 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 08 November 2005 - 11:53 PM

din profitul din 2004 iei dividende cat vrea muschiul tau ...
ex: daca ai avut profit 1 miliard poti lua 100 milioane dividende si restul raman in rezerve, rezerve care se folosesc pt investitii.. bla, bla... etc. 8)




#3 Guest__*

  • Guests

Postat 09 November 2005 - 12:00 AM

Da, dar ele au fost deja repartizate-ntr-un anumit cuantum la dividende...
Se poate reface repartiþia, dar în limita rezervelor legale (s-ar putea ca aceastã repartiþie sã fie fãcutã deja-n acest sens ºi din acest motiv sã spunã contabilul cã nu mai are ce face...).



#4 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 09 November 2005 - 12:02 AM

coconut a spus:

Da, dar ele au fost deja repartizate-ntr-un anumit cuantum la dividende...
Se poate reface repartiþia, dar în limita rezervelor legale (s-ar putea ca aceastã repartiþie sã fie fãcutã deja-n acest sens ºi din acest motiv sã spunã contabilul cã nu mai are ce face...).

corect



#5 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 09 November 2005 - 12:05 AM

Aura, inteleg ca esti unul din asociatii firmei. Intruniti AGA si dati o decizie de modificare a hotaririi privind repartizarea profitului anului 2004.
Legea nu interzice astfel de operatiuni. :wink:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL